Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Výživa pro Váš mozek: úspěšné zkouškové začíná v kuchyni

Adéla Svobodová

Adéla Svobodová

2. 6. 2013

Zkouškové období je v plném proudu a mnoho studujících si láme hlavu tím, jak učení podpořit. Dopřejte mozku vše, co potřebuje, a on se vám za to odmění. Nemusíte kvůli tomu běžet do lékárny, raději se vydejte do kuchyně.

Ovesné vločky vás nastartují

Začněte svůj den s nezapékaným müsli nebo ovesnou kaší. Díky obsaženým sacharidům dodáte tělu potřebnou energii a váš mozek poběží na plné obrátky. Ve vločkách také najdeme vitamíny skupiny B, které pomáhají přenosu informací mezi mozkovými neurony.

Vezměte zelinářství útokem

Během dne slupněte několik kousků ovoce a zeleniny. S jejich konzumací přijmete nejen velké množství vitamínů a minerálů, ale i antioxidantů. Všechny tyto látky jsou nezbytné pro správné fungování vašich buněk, tedy i těch mozkových.

Čokoláda jako doping

Kvalitní, tedy vysokoprocentní čokoládu si dopřejte bez výčitek. Kakaové boby totiž obsahují látku zvanou theobromin, který se svými účinky podobá kofeinu a dokáže stimulovat centrální nervový systém. Čokoláda také umí ovlivnit vaši náladu díky produkci endorfinu, jenž se v těle tvoří po její konzumaci.

Zdravých tuků se nebojte

Ačkoliv je obecně doporučováno vyhýbat se příliš tučným pokrmům, některé potraviny obsahují tuky, které jsou pro naše tělo naopak prospěšné. Jedná se o oříšky a semínka, ale také mořské ryby či avokádo. Tyto potraviny obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které napomáhají správnému fungování mozku i oběhového systému.

Okořeňte si život

Pokud nevíte, co si dát k obědu, sáhněte po sóji. Obsahuje množství minerálů, cenný lecitin a fosfolipidy, které zajišťují tvorbu nových mozkových neuronů. Na dochucení přidejte špetku kari, jehož složky mohou podle vědců pozitivně působit na činnost mozku a dokonce zabránit vzniku Alzheimerovy choroby.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Výživa pro Váš mozek: úspěšné zkouškové začíná v kuchyni