Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Zarudlé oči mohou mít mnoho příčin, nezanedbávejte je!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

18. 7. 2014

Oči snad jednou zarudly každému, stačí si je dlouho mnout, může vám do nich spadnout smítko či řasa. Jenže začervenalé oči vůbec nemusí mít banální příčinu. O svůj zrak byste se proto měla dostatečně zajímat a starat, je to velmi cenná záležitost.

Nenechávejte nic náhodě

Zarudlé oči mohou být signálem, že něco není v pořádku. „Už s prvními drobnými nepříjemnými pocity, které se týkají očí, je vhodné navštívit zdravotnícké zařízení,“ upozorňujě oční lékař Petr Novák z Refrakčního centra Praha.

Oči jsou velmi citlivé i na kosmetiku

Oči reagují citlivě na mnoho okolností. Mezi nimi třeba na zakouřené prostředí, na prach, přehnanou fyzickou námahu, chlorovanou vodu v bazénech, na ostré světlo či bílé zasněžené pláně nebo tpytící se mořskou hladinu.

Lékaři nejsou nikdy rádi, když si pacientka zarudlé oči maluje. Kosmetické přípravky mohou být také zdrojem zarudnutí očí. Nemusí jít přitom ani o kosmetiku levnou či dokonce s prošlou záruční lhůtou.

Alergie a kontaktní čočky

Červenání očí způsobují také alergická zánětlivá onemocnění jako je senná rýma nebo přecitlivělost vůči pylům či jiným látkám. Velmi problematické mohou být také kontaktní čočky, zvlášť pokud si je koupíte na internetu bez návštěvy lékaře. Neodborně vybrané čočky mohou vést k dráždění a dokonce poškození rohovky či spojivky.

Obecně lze konstatovat, že zarudnutí očí může být i známkou velmi závažných chorob oka, jako jsou nitrooční záněty, nádory, a proto by déle trvající potíže měly vždy včas dovést pacienta k odborníkovi.

I chybně nastavená brýlová korekce může být jednou z příčin chronického nezánětlivého dráždění očí. Správná korekce naopak mnohdy na první pohled neřešitelný problém vyřeší,“ vysvětluje Petr Novák.

Co s králičím pohledem

Zarudlost obvykle vzniká rozšířením a překrvením kapilárních cévek spojivky. Tak se oko brání, odpovídá na podráždění nebo dokonce zánět, při němž je zarudnutí spojivky navíc provázeno hlenovitým nebo hnisavým výtokem.

Oční lékař má možnost provést také vitální barvení spojivky a rohovky, které odhalí syndrom suchého oka, čili poškozená oschlá místa spojivky či rohovky.

Lze také vyšetřit kvalitu a kvantitu slz – i na to existuje speciální test. Pokud bývají oči pouze unavené anebo jsou vystaveny prašnému prostředí, můžeme jim pomoci i pravidelným intenzivním kapáním preparátů, stabilizujících slzný film. Ten chrání nejen před cizorodými tělísky rohovku – vrchní průhlednou vrstvičku oka, zásadně důležitou pro kvalitní vidění.

Suchý vzduch ve vytápěných místnostech, dlouhodobé zírání do počítačů, ale i mrazivé prostředí venku si obvykle ani neuvědomujeme. Právě takové vlivy však oko poškozují, a i v těchto případech je kapání slzného filmu nanejvýš vhodné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zarudlé oči mohou mít mnoho příčin, nezanedbávejte je!