Menu
WomanOnly
Apetit

Zavařování zeleniny od A až po Z

Pokud jste vášnivou zahrádkářkou, určitě jste si už stihla vypěstovat velké množství nejrůznější zeleniny. Ta se však velmi rychle kazí, a tak je potřeba ji co nejdříve spotřebovat. Jestli ale nechcete mít denně zeleninové saláty, nebo lečo budete si se zeleninou poradit jinak. Buďte starostlivá hospodyňka a zavařte si přebytečnou zeleninu do sklenic, v zimě si pak budete gratulovat!

Jak se zelenina zavařuje?

Zavařování je v podstatě velmi jednoduchý způsob konzervace vysokými teplotami. Připravené produkty se vloží samostatně nebo s vhodným nálevem do sklenice. Ta se uzavře víčkem a ponoří na určitou dobu do horké nebo vařící vody. Tak dojde vlivem vysokých teplot k vytlačení vzduchu a k sterilizaci zeleniny, která se zbaví všech mikroorganismů a bakterií.

Po následném ochlazení ve sklenici vznikne podtlak a její obsah je vzduchotěsně uzavřen. Proto se při správném postupu zavařování nemusíte obávat toho, že by se vám zavařená zelenina zkazila.

Vyberte si vhodné sklenice na zavařování

Na zavařování bychom měli používat sklenice přímo k tomu určené. Takové sklenice se vyrábí o obsahu od 0,25 l do 1,5 l a jsou opatřeny  hrdlem, které je uzpůsobené pro speciální víčka s gumovým těsněním. Tak může víčko dokonale přilnout k hrdlu sklenice a dojde tak ke vzduchotěsnému uzavření. Zavařovací sklenice jsou navíc odolné proti vysokým teplotám, a tak nemůže dojít k nečekané nehodě. 

Samozřejmě nemusíte hned při svém prvním zavařování kupovat speciální sklenice. Většina hospodyněk používá vymyté sklenice od majonéz, či kyselých okurek. V takovém případě však musíte dávat pozor, aby vám sklenice nepraskli a vy jste nepřišla k úrazu.

Zavařte si zeleninu podle chuti

K zavařování je vhodná téměř každý druh zeleniny, který se nekonzumuje pouze syrový – nezavařujeme tedy ředkvičky, zelené saláty, nebo salátové okurky. Každou zeleninu před zavařováním důkladně očistíme, omyjeme studenou vodou a necháme okapat. Tak zajistíte, že se do sklenice nedostanou žádné nečistoty, jako je hlína, nebo tráva, které by se sterilizací neodstranily.

Nejčastěji zavařované druhy zeleniny:

  • okurky (nakládačky)
  • zelí
  • mrkev
  • celer
  • petržel
  • rajčata
  • květák
  • paprika
  • cibule
  • chřest

Jak uskladnit zavařenou zeleninu?

Sklenice se zavařenými produkty necháme zvolna vychladnout položené dnem vzhůru na utěrce. Sklenice je pak vhodné označit štítky s datem zavařování.Zavařeniny umístíme nejlépe do chladu a temna. Během prvního týdne je kontrolujeme, v případě, že některá víčka na sklenicích netěšní, můžeme zavaření opakovat s novým víčkem. 

Zavařené produkty mají velmi dlouhou trvanlivost, ale ani ta není neomezená. Sklenice proto kontrolujeme a suroviny a potraviny také průběžně konzumujeme.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zavařování zeleniny od A až po Z