Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

10 faktorů, které způsobují vysoký krevní tlak

Veronika Tichá

Veronika Tichá

12. 2. 2015

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze může být velmi závažným problémem, ačkoliv nás nebolí a vůbec nemusíme tušit, že tímto neduhem trpíme. Neléčená hypertenze může skončit infarktem, mozkovou mrtvicí nebo poškozením ledvin, proto bychom si měli alespoň jednou ročně nechat změřit tlak. Co vysoký krevní tlak způsobuje?

Dědičnost

Tento faktor bohužel ovlivnit nemůžeme. Je vyšší pravděpodobnost, že budete mít vysoký krevní tlak, pokud se vyskytuje i u ostatních členů vaší rodiny.

Věk

S věkem stoupá pravděpodobnost výskytu vysokého krevního tlaku, to ale neznamená, že pokud jste mladí, krásní a svěží, můžete žít nezodpovědně a hrozba vysokého tlaku se vás netýká.

 Léky na jiná onemocnění

Poraďte se se svým lékařem, jestli neexistuje jiná varianta léků.

Stres

Naučte se uvolňovat vzrůstající agresivitu, pocity tlaku a stresu, i když je to v dnešní době velmi těžké. Riziko hypertenze vám za to určitě nestojí.

Nadměrné solení

Sůl zadržuje v těle vodu a její zvětšený objem se projeví jako vetší objem krve, a tedy i její vyšší tlak. Málo solte a dávejte si pozor na potraviny, které obsahují konzervační soli, jako jsou uzeniny, polotovary, nakládaná zelenina, sáčkové polévky a některé kořenící směsi.

Vysoký příjem tuků

Pokud se chcete vyvarovat zdravotním problémům spojeným s vyšším tlakem, vyhněte se tučným jídlům, červenému masu, ale také smetanovým sýrům a mléčným výrobkům s vysokým obsahem tuku. Jezte hodně zeleniny a ryb, používejte zastudena lisované kvalitní oleje a tuky.

Kouření

Přečtěte si nápisy na krabičkách od cigaret, než je rozbalíte, třeba vás od kouření odradí.

Zdravotní potíže

Vysoký tlak můžou způsobovat i jiná onemocnění jako problémy s ledvinami a zúžení aorty, takže pokud na ně trpíte, je na místě zvýšená ostražitost.

 Nadváha

Bez pohybu si zaděláte na mnohem více zdravotních obtíží, než je hypertenze. Nepřejídejte se, obezita je jednou z hlavních příčin vysokého krevního tlaku. Začněte se pohybovat, odpočívejte aktivně a také relaxujte.

 Konzumace alkoholu

Alkohol pijte v omezeném množství. Vyhýbejte se tvrdému alkoholu a volte raději víno, ovšem s mírou.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

10 faktorů, které způsobují vysoký krevní tlak