Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

10 mýtu o klíšťatech a očkování proti klíšťové encefalitidě

Redakce

Redakce

17. 5. 2016

Na celém území České republiky právě kulminuje aktivita klíšťat, která je na 9. stupni z deseti. Odborníci varují, že se klíšťata vyskytují na mnohých místech, kde dřív nebývala. Nezapomínejte proto po pobytu venku na kontrolu celého těla. Připravili jsme si pro vás 10 nejčastějších mýtů, která o klíšťatech kolují.

Návod, jak vyndat klíště

Návod, jak odstranit klíště

Návod, jak odstranit klíště, Zdroj: Focus-Age

1. mýtus – Klíště žije pouze v lese a skáče ze stromů

Fakta – Jedná se o dva z nejrozšířenějších mýtů. Pravdou je, že jsou lesy hlavním teritoriem klíšťat, to ale neznamená, že se s nimi nemůžeme setkat na zahrádkách, loukách, na procházce, v městských parcích nebo na březích rybníků. Klíště číhá všude a endemická je celá ČR.

2. mýtus – Po aplikaci repelentu jsem před klíštětem v bezpečí

Fakta Ochrana pomocí repelentu není stoprocentní, ani pokud aplikujeme dostatečné množství. Účinná látka časem vyprchá a aplikaci je nutné opakovat v pravidelných intervalech. Navíc musí být repelent velmi pečlivě nanesen na každý kousek povrchu těla, protože klíště rádo hledá skulinky, kudy se k vám dostat. Nelze se tedy spolehnout pouze na tento způsob prevence. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování, ne však proti klíšťatům jako takovým, ale proti klíšťové encefalitidě a borelióze, kterou přenášejí.

3. mýtus – Proti klíšťové encefalitidě se mohu nechat očkovat pouze v zimních měsících

Fakta – Podstoupit očkování je možné během celého roku. Rozdíl je pouze v intervalu mezi první a druhou dávkou. V zimě, díky snížené aktivitě klíšťat, je interval delší – od jednoho do tří měsíců, v teplých měsících roku se používá zrychlené očkovací schéma, které poskytne ochranu většině osob již za pouhé dva týdny po druhé dávce.

  • V roce 2014 bylo v ČR zaznamenáno 410 případů klíšťové encefalitidy, z toho 1 člověk tomuto onemocnění podlehl.
  • 75 % osob v ČR považuje klíšťovou encefalitidu za závažné onemocnění.
  • Většina lidí ví, že je možné se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě, pouze 23 % lidí se ale nechá naočkovat.
  • V případě onemocnění klíšťovou encefalitidou dosud neexistuje žádná specifická léčba a lze pouze tlumit její příznaky.
  • Nakazit se můžeme i v zahraničí, v loňském roce byly zaznamenány 2 případy nákazy z Chorvatska.
  • Mezi země, které každoročně hlásí největší počty nakažených osob klíšťovou encefalitidou patří Německo, Slovinsko, Pobaltské země a Rusko.

4. mýtus – Očkovat malé děti proti klíšťové encefalitidě se nesmí. Očkování příliš zatíží imunitu dítěte

Fakta – Právě děti se mohou od klíštěte nakazit velmi snadno, například při lezení v trávě nebo při kontaktu s domácími mazlíčky. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou k dostání také ve variantě určené dětem od jednoho roku. Vakcíny obsahují mrtvé viry, proto nemůže očkování zdravé dítě nijak ohrozit.

5. mýtus – Klíště jde pouze na člověka se sladkou krví

Fakta – Někteří lidé si myslí, že klíšťata jdou pouze na osoby se „sladkou“ krví. To je ale ohromný omyl. Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Klíště číhá ukryté na porostu, přední pár nohou vztyčí jako lapače, aby se mohlo ve vhodné chvilce přichytit na svého hostitele. Odpuzuje je pach repelentů, ty ale časem vyprchají, a poté člověk již není chráněný.

6. Mýtus – Očkování má spoustu vedlejších účinků

Fakta – Očkovací látky, které se používají při očkování proti klíšťové encefalitidě, jsou prověřené více než 20letou praxí. Pokud se objeví nějaké nežádoucí účinky, jedná se většinou pouze o nezávažné projevy typu bolesti hlavy, únavy a zvýšené teploty, které za krátkou dobu odezní.

7. mýtus – Na světlé oblečení klíšťata nejdou

Fakta – Klíště nemá dostatečně vyvinutý zrak na to, aby ho odradilo světlé, tmavé či jinak barevné oblečení. Barva oblečení zde tedy nehraje důležitou roli. Na světlé látce ho pouze snáze zahlédnete a můžete ho rychleji odstranit.

8. mýtus – Důležité je očkovat hlavně děti, ty mají horší průběh klíšťové encefalitidy

Fakta – Očkování je důležité jak u dospělých, tak i u dětí. Jsou to však paradoxně právě senioři, kteří mají horší průběh klíšťové encefalitidy, a onemocnění může mít pro ně často závažné trvalé následky. Neočkujte tedy pouze svoje děti, ale myslete i na sebe.

9. mýtus – Očkování proti klíšťové encefalitidě je drahé

Fakta – Očkování proti klíšťové encefalitidě je investicí do zdraví v řádech několika korun denně. Cena vakcíny se aktuálně pohybuje okolo 800 korun za 1 očkovací dávku. Letos na očkování proti klíšťové encefalitidě navíc přispívají všechny zdravotní pojišťovny v ČR a to v rozmezí 300 – 1 800 korun.

10. mýtus – Nebezpečná klíšťata se nacházejí jen v některých oblastech ČR

Fakta – Infikovaná klíšťata se mohou v některých oblastech vyskytovat hojně. Nejvíce případů je zaznamenáno v jižních a západních Čechách, setkat se s nimi ale můžete na území celé republiky. Jejich aktivitu můžete sledovat například na webu Ministerstva zdravotnictví nebo Českého hydrometeorologického ústavu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

10 mýtu o klíšťatech a očkování proti klíšťové encefalitidě