Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

10 příznaků, že trpíte nedostatkem hořčíku. Jste stále unavení?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

12. 4. 2016

Nedostatkem hořčíku trpí podle Světové zdravotnické organizace až 80 % celé populace. Pokud na sobě pociťujete několik či většinu z následujících příznaků, pak mezi ně patrně patříte také.

1. Trpíte cukrovkou

Nedostatek hořčíku je považován za jednu z hlavních příčin rozvoje diabetu typu 2. Výsledky amerických studií naznačují, že u lidí s nízkou hladinou hořčíku je výskyt diabetu typu 2 až desetkrát častější.

2. Jste bez energie

Hlavním zdrojem energie našich buněk je látka zvaná adenosintrifosfát, ke jejímuž vytvoření je potřeba právě hořčík. Pokud ho máte málo, vaše buňky nemají z čeho čerpat palivo a vy se pak cítíte stále unavení.

3. Bolí vás hlava

Hořčík je nezbytný pro správné fungování naší nervové soustavy, tedy pro přenášení nervových signálů. Nedostatkem hořčíku je však rovnováha neurotransmiterů narušena, což ústí v časté migrény.

4. Máte křeče v nohou

Za častými křečemi v lýtkách může stát nadměrná fyzická aktivita, ale také nedostatek hořčíku. Jeho hladina totiž ovlivňuje neuromuskulární signály, tedy ty, které jsou pomocí nervů vysílány prostřednictvím vašich svalů.

5. Nemůžete spát

Pokud vás trápí problémy se spánkem, ať už jde o potíže s usínáním či časté probouzení během noci, příčinou může být úzkost, hyperaktivita, ale také nízká hladina hořčíku. Pokud je příliš nízká, pak nemůže správně fungovat neurotransmiter GABA, který je zodpovědný za relaxaci mozku.

6. Máte bolesti svalů

Stejně jako může nedostatek hořčíku způsobovat křeče v lýtkách, někdy bývá příčinou bolestí a slabosti svalů obecně. Tyto problémy se často pojí s fibromyalgií, tedy s chronickým únavovým syndromem.

7. Trpíte úzkostí

Ve spojitosti s vlivem na neurotransmiter GABA může nízká hladina hořčíku způsobovat kromě nespavosti i další psychické problémy. Nedostatek hořčíku obecně vede k podrážděnosti, nervozitě, úzkosti a někdy dokonce i k depresi.

8. Máte vysoký krevní tlak

Společně s vápníkem je hořčík důležitý pro udržení zdravého srdce a regulaci krevního tlaku. Lidé, kteří mají hořčíku málo, často trpí i zvýšeným krevním tlakem, s kterým stoupá poměrně hodně zdravotních rizik.

9. Trpíte osteoporózou

Mezi další věci, které mají vápník a hořčík společné, patří i vliv na kvalitu kostí. Lidské tělo by mělo obsahovat zhruba 25 gramů hořčíku, přitom polovina z tohoto množství by měla být právě v kostech. Není tak divu, že nedostatek hořčíku vede k jejich zeslabování, a tudíž zvyšuje riziko zlomenin a dalších vážných úrazů.

10. Máte problémy se zažíváním

Ve vztahu k výživě může nedostatek hořčíku způsobit celou řadu problémů. Patří k nim jak ztráta chuti k jídlu, tak i nevolnosti a zvracení. Vzácněji pak vede k narušení správné činnosti střev a průjmům.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

10 příznaků, že trpíte nedostatkem hořčíku. Jste stále unavení?