Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

11 příznaků rakoviny u psů. Co napoví jejich dásně?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

11. 4. 2016

Sledování zdravotního stavu a chování psího mazlíčka by mělo být samozřejmostí pro každého chovatele. Jen tak lze včas objevit případný zdravotní problém. Co může ukazovat na rakovinu?

1. Letargie

Připadá vám váš pes líný či snad letargický? Někteří psi jsou líní z pouhé rozmazlenosti. Pejskař by ale na svém mazlíčkovi měl poznat, zda se jedná o lenost, anebo o letargii. To druhé by pro vás mělo být varovným znamením. Důležité jsou především změny chování.

2. Zápach z tlamy

Psí dech obecně moc příjemný není, ovšem silný štiplavý zápach může věstit vážné zdravotní problémy, včetně psí rakoviny. Majitel by měl poznat rozdíl mezi špatným dechem a zkaženým dechem, který může být příznakem nádoru.

3. Bulky

Alespoň jednou za měsíc byste měli svého psa prohlédnout, zda nemá na těle nějaké bulky. Nezapomeňte zejména na oblasti břicha, nohou a za ušima. Pokud něco objevíte, neváhejte s návštěvou veterináře.

4. Hubnutí

Pokud váš pes výrazně ubývá na váze, aniž by držel nějakou cílenou dietou, pak je zřejmě něco v nepořádku. I když se jeho zdravotní stav jinak zdá naprosto v pořádku, raději se o tom poraďte s veterinářem. Právě tento symptom psí rakoviny bývá kvůli své nenápadnosti často přehlížen.

5. Nechuť k jídlu

U zvířat je ztráta chuti k jídlu něco jako červená vlajka – pokud váš psí mazlíček odmítá jíst, můžete si být téměř jistí, že má nějaký problém. Zkuste mu naservírovat jeho nejoblíbenější jídlo. Pokud odmítne i to, jde o jasný signál, že máte navštívit veterináře.

6. Kašel

Kašlem čas od času trpí každý pes, neustálé kašlání a sípání ovšem normální není. Pokud u svého psa pozorujete chronické problémy s kašlem, může jít o jeden se symptomů rozvíjející se psí rakoviny plic.

7. Agrese

Každý chovatel osobnost svého psa zná, a tak rychle pozná, zda je agresivnější a náladovější než je u něj obvyklé. Pokud vrčí a cení zuby i na lidi, které dobře zná, a brání se fyzickému kontaktu, je pravděpodobné, že je nemocný a trpí bolestmi.

8. Odřeniny

Zejména u odvážnějších a venku se pohybujících psů jsou nějaké ty odřeniny a ranky celkem běžné. Pokud jsou však nápadné a navíc se špatně hojí, nemusí jít o rány způsobené úrazy, ale o vředy, které má na svědomí rakovina.

9. Průjem a zvracení

Příznakem psí rakoviny mohou být i časté nevolnosti a průjmy. Stejně jako lidem, tak i psům se jednou za čas stane, že jim něco nesedne a je jim špatně. Pokud se tak ovšem děje minimálně jednou do týdne, může být na vině vážné onemocnění.

10. Barva dásní

Dásně zcela zdravého psa by měly mít intenzivní světle růžovou barvu. Alespoň jednou do měsíce tlamu vašeho mazlíčka prozkoumejte. Pokud jsou dásně tmavé či zašedlé, konzultujte to s veterinářem.

11. Záchvaty třesu

Tento symptom psí rakoviny se objevuje zejména u starších psů. Pokud už má váš mazlíček něco za sebou, pozorujte ho při odpočinku. Jestliže se chvílemi nedobrovolně třese, je bohužel pravděpodobné, že má nádor na mozku.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

11 příznaků rakoviny u psů. Co napoví jejich dásně?