Menu
WomanOnly
Hubnutí

12 osvědčených tipů jak zhubnout do července až 6 kilo bez hladovění

Redakce

Redakce

17. 5. 2016

Na hubnutí na letní sezónu ještě vůbec není pozdě. Chcete zhubnout rychle, ale bez hladovění a jojo efektu? Vybrali jsme pro vás 12 rad, jak toho dosáhnout. S tímto návodem můžete shodit do července až 6 kil nebo 10 až 15 centimetrů v problémových partiích. 

1. Motivace a cíl

Stanovení realistického cíle a dostatečná motivace je při hubnutí nejdůležitější. Platí to i u hubnutí do plavek. Pokud váš cíl nebude reálný, motivaci brzo ztratíte a budete se jenom trápit. Když chcete do července shodit celkově například 6 kg, rozdělte si je na několik menších částí. To je: každý týden zhubnu 1 kg a začátkem července budu o 6 kg a několik centimetrů štíhlejší. Za každé kilo dolů se odměňte. Samozřejmě ne jídlem.

Jak nakupovat potraviny chytře? Ušetřete a chraňte své zdraví

2. Hubnutí začíná již při nakupování

Určitě všichni znáte, jak je těžké odolat, když váš domov je plný dobrot, které byste si neměla dopřávat. První rada zní: nikdy nenakupujte hladoví. Nakoupíte více jídla a navíc ještě kaloričtějšího (sladké, mastné, přesolené). Pravidlo dva: to, co nemáte doma, nesníte. Výběrem kvalitních a nutričně bohatých potravin předejdete domácímu mlsání a lehká a hlavně zdravá jídla si vždy budete mít z čeho připravit. Neomezeně si můžete ale dopřávat čerstvou sezonní zeleninu a rozumně i ovoce. Například jahody nebo třešně.

3. Snižte příjem a zvyšte výdej energie (kalorií nebo kilojoulů)

Celý proces hubnutí i přibývání na váze je velmi zjednodušeně jen o rozdílu mezi přijatou energií ze stravy a vydanou energií nezbytnou pro fungovaní našeho těla, na duševní a fyzické aktivity. Ideální je nejen snížit příjem energie ze stravy, ale i zvýšit výdej energie každodenním pohybem.

4. Vyhýbejte se polotovarům a smaženým jídlům

Zde pro začátek stačí se řídit selským rozumem. Logicky –  smažená, tučná nebo sladká jídla a nápoje obsahují více energie (kcal nebo kJ), než ta netučná a neslazená, připravená vařením, dušením nebo grilováním. Upřednostňujte hodnotné čerstvé a kvalitní potraviny před trvanlivými a polotovary.

5. Dejte si poloviční porci

Neumíte-li si představit, že se nadobro vzdáte svých oblíbených jídel, zkuste je alespoň zredukovat. Toho dosáhnete, budete-li si jich dopřávat jen poloviční porce. Pokud setrváte, výsledek se brzo dostaví.

6. Jezte 5x až 6x denně

Vaše tělo hubne, je-li zrovna v režimu spalování. Do toho se dostává po jídla. Pokud máte dlouhé odstupy od jídla, tělo přestává spalovat. Proto je nutné si rozvrhnout jídlo do mnoha malých porcí. Jíst byste měla minimálně 5x denně. Ideální jsou 3 hlavní jídla a 2-3 svačiny denně. Pauzy mezi nimi by neměly být delší než 3 hodiny. Vynechání řádné snídaně se může vymstít velkým hladem večer. Poslední malé jídlo dne jezte nejpozději 3 hodiny před spánkem. Jídla na další dny si plánujte předem.

7. Pijte pravidelně

Pravidelnost se týká i pitného režimu. Pro naše tělo není dobré mnohahodinové žíznění, které si pak v době oběda, nebo večer při posezení s přáteli nahradíme několikalitrovým přísunem tekutin. Vypít byste měla 2 l  neslazených nápojů denně s ohledem na vaši fyzickou aktivitu nebo okolní teplotu. Ideální je sklenka kohoutkové vody, ovocného nebo bylinkového čaje každé 2 hodiny. Pozor na alkohol a kávu. Dehydrují naše tělo, alkohol má i velké množství energie, tedy kalorií nebo kilojoulů.

8. Omezte slazení

Cukr se skrývá především ve sladkostech, sladkém pečivu, slazených nápojích nebo ve 100% ovocných šťávách. Ušetříte tak zbytečně hodně přijatých kalorií nebo kilojoulů z cukru. Sklenice 100% „zdravé“ nedoslazované pomerančové šťávy (2 dcl) skrývá až 5 kostek cukru. Šťávy raději nahraďte čerstvým sezonním ovocem. Zmrzliny a nanuky si dopřejte jen s mírou.

8 tipů, jak se trvale zbavit chuti na sladké

9. Denně se hýbejte

Pravidelnost dodržujte i v oblasti pohybu. Nemusíte být sportovně založení nebo se mořit cvičením. Úplně postačí více každodenního pohybu. Venku je krásně. Proto při cestě autem nebo MHD vystupte dřív a zbytek dojděte vždy pěšky. Hodně energie vydáte i častou chůzí do schodů místo výtahu, pravidelnými domácími nebo zahradními pracemi. Každodenní 20 minutová rychlá chůze na jarem provoněném vzduchu je pro hubnutí lepší než dlouhé jednorázové aktivity.

10. Více se měřte, méně se važte

Nejvhodnějším a nejvíce vypovídajícím měřítkem vašeho úsilí oproti hmotnosti jsou vaše míry. Změřte se na začátku svého plavkového snažení a znovu za měsíc na stejných místech. U žen je nejlepším ukazatelem úbytek centimetrů v pase a na bocích, u mužů pouze v pase.

Pozor! Pokud zhubnete, tak všude. Když se budete řídit podle hmotnosti, tak se važte maximálně 1x týdně a vždy za stejných podmínek. Zdravé hubnutí je 1 kg za týden, maximálně však 4 kg za měsíc. 

11. Nevěřte zázračným přípravkům, kosmetice ani přístrojům

Nic z toho za vás hubnout nebude. Pokud ano, tak pouze nepatrně a půjde jen o velmi krátkodobý efekt. Jediným místem, kde nastane znatelný úbytek, bude vaše peněženka nebo sebevědomí.

12. Setrvejte a věřte si

To, že jste párkrát zhřešili nebo vám hubnutí nejde zcela dle vašich představ, neznamená, že to celé nemá smysl a nemůžete pokračovat. Najděte příčinu, odstraňte jí a pokračujte. Hlavně však setrvejte! Každý další malý úspěch vás posílí, posune blíže k vašemu letnímu cíli. Již 5% snížení hmotnosti má nemalý pozitivní přínos pro vaše zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

12 osvědčených tipů jak zhubnout do července až 6 kilo bez hladovění