Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

2 typy cukrovky: Jak je rozpoznat a léčit

Alena Zelová

Alena Zelová

15. 5. 2015

Diabetes mellitus neboli cukrovka je velmi častým onemocněním, které dokáže zkomplikovat život. Můžeme se cítit omezeni ve věcech, které smíme a nesmíme, ale díky změně životního stylu si zaručíme kvalitní život bez komplikací a zabráníme dalšímu vývoji cukrovky, který může končit až amputací nohy! 

Varovná světla upozorňující na diabetes!

Diabetes I. typu se nejčastěji projeví v dětství nebo během dospívání. Může se objevit velmi rychle a dosti převrátit život. Ukazateli, že se jedná o cukrovku I. typu nám může být velký úbytek váhy, vysoká žíznivost, časté močení, hlad, bolesti břicha spojené se zvracením, psychická zmatenost. Vzniká podrážděním tkáně slinivky nebo dědičně. Diabetes I. typu lze těžce ovlivnit, oproti tomu cukrovku II. typu ovlivnit můžeme!

Diabetes II. typu se může objevit v jakémkoliv věku. Mnoho lidí o svém onemocnění ani neví, uvádí se až 6 %. Varovnými signály, upozorňujícími na diabetes II. typu, mohou být – častá žízeň, častější močení, díky kterému dochází k dehydrataci. Cukrovka je spojena hlavně s obézními lidmi, díky jejich zvýšené chuti k jídlu, ale může se projevit i obráceně – úbytkem váhy. Dalšími projevy jsou – únava, výkyvy nálad, rozostřený zrak, brnění a pálení v končetinách, špatné hojení ran, záněty močových cest, kožní infekce…

Diabetes II. typu je označován jako jedna z civilizačních chorob.

Gestační diabetes se objeví asi u 3-5 % těhotných žen v druhé polovině těhotenství. Větší předpoklady mají ženy nad 30 let, které trpí obezitou nebo se diabetes vyskytuje v jejich rodině. Obvykle se po porodu cukrovka u dítěte nadále neobjevuje, ale u ženy může zůstat, proto je kontrolována diabetologem.

Léčba a prevence diabetu

Zjistíte-li, že trpíte diabetem, musíte vzít rozum do hrsti a změnit svůj život, jinak může dojít k velkým zdravotním komplikacím! Pokud se cukrovka neléčí, může na našem těle dosti zapracovat!

Selfmonitoring, zaměřte se na své tělo a sledujte, jak se chová, co mu chybí, co si žádá. Kupte si glukometr, budete jej potřebovat k pravidelné kontrole hladiny cukru v těle, lze jej zakoupit do 1000 Kč.

Upravte svůj jídelníček tak, aby vyhovoval vašemu tělu. Raději si nechte poradit od odborníka. Zároveň od specialisty dostanete léky, inzulín, někomu však může postačit jen dieta.

Diabetik nesmí zapomínat na pohyb, ale pozor na některé aktivity! Takovými aktivitami jsou bojové sporty (box, judo, karate) nebo adrenalinové sporty (skoky s padákem, rafting, potápění). Všeobecně řečeno sporty a aktivity, které vyžadují vysokou činnost. Může dojít k infarktu nebo mozkové příhodě. Jak již bylo řečeno, diabetem II. stupně trpí převážně obézní lidé, a tito lidé většinou mají problémy s klouby. Proto musí volit takové sporty, které nebudou náročné na klouby.

Nejdůležitější je navštěvovat diabetologa a poslouchat jeho rady!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

2 typy cukrovky: Jak je rozpoznat a léčit