×
WomanOnly

3 důvody proč jíst ananas. Pomůže vám s trávením

Jak krájet ananas
Zdroj: Shutterstock.com

Ananas – král mezi ovocem k nám doputoval z Jižní Ameriky, Brazílie a Venezuely. Zde je jeho rodiště. Dnes se však dováží z Havajských ostrovů, Brazílie, Malajsie, Číny a Mexika.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Zralý ananas poznáme podle toho, že ze zeleného chocholu na vrcholu plodu se dají jednotlivé listy celkem lehce vytáhnout. Z obchodu si  běžně přinášíme plod o velikosti 1-3kg v barvě žluté, bronzové a nazlátlé. Ale jsou i druhy červené, nafialovělé až černé barvy.

Pro svou lahodnou chuť je ananas velmi oblíbený a protože se dá dobře skladovat, dováží se k nám poměrně čerstvý. Mezi ovocem je raritou, protože chutná lépe konzervovaný než čerstvý. Přesto je čerstvý ananas ceněný v lékařství, kde našel své využití.

1. Ananas a trávení

Kromě jiného obsahuje ananas velké množství enzymů, které podporují trávení. Hlavním z nich je bromelin – enzym podílející se na štěpení bílkovin.

Díky němu dokáže čerstvá syrová ananasová šťáva pomoci od problémů se zažíváním lidem, kteří mají nízký obsah žaludečních šťáv nebo šťávy s malou kyselostí. U takto nemocných se doporučuje pravidelné pití ananasové šťávy a před každým jídlem sníst plátek čerstvého ananasu.

2. Ananas – vitamínová bomba

Ananas je ceněnou potravinou také díky svému složení. Obsahuje vysoké množství makro i mikroprvků, má vysoký obsah vitamínu C a karotenů, které chrání organizmus např. před účinky volných radikálů.

Čerstvý je zásadotvorný a jeho konzumace může pomoci lidem s překyseleným žaludkem způsobeným špatnou stravou, stresem nebo únavou.

3. Bromelin v lékařství

Již zmíněný enzym bromelin vědci dokáží z čerstvého ananasu syntetizovat a vyrábí z něj potravinové doplňky, které pacientům pomáhají při různých potížích.

Srdeční a mozkové příhody – hojně se bromelin využívá v prevenci srdečních a mozkových chorob. Dokáže působit na krevní destičky a zabraňovat vzniku krevních sraženin. Tím snižuje riziko infarktu a mozkové mrtvice. Zmírňuje také bolesti při angině pectoris.

Protirakovinné účinky – díky vysokému obsahu karotenů potlačuje bromelin růst nádorových buněk a také zvyšuje účinnost chemoterapie.

Bromelin a sportovci – jelikož má protizánětlivé účinky, podporuje a urychluje hojení ran – např. podvrtnutí kotníku, otocích a zhmoždění svalů. Urychluje rekonvalescenci a regeneraci.

Menstruace – dokáže zmírnit menstruační bolesti a ještě většího účinku je dosaženo v kombinace s enzymem papainem (látka z nezralé papáji).Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*