Menu
WomanOnly
Domácnost

Bromélie rozjasní každý interiér. Jak se o tuto tropickou rostlinu starat?

Bromélie patří k těm nejméně náročným pokojovým rostlinám. Vyžaduje pouze základní péči a pokud na ni pár dní zapomenete, nic se nestane. Navzdory tomu nádherně rozkvete a ozdobí interiér domu nebo bytu. Jaké druhy bromélií existují a jak o ně správně pečovat?

Nejkrásnější druhy bromélií

Bromélie jsou tropické rostliny, které pocházejí z deštných lesů. Dle toho, kde rostou, se dělí na terestrické (rostoucí v zemi) a epifytické a aerofytní (rostoucí např. v ohbí větví). Bromélií je přes osm set druhů. Které patří mezi ty nejoblíbenější?

Guzmánie

Guzmanie, Bromelie

Guzmanie

Guzmánie se vyznačuje nápadným, křiklavě zbarveným květenstvím. V přírodě roste v korunách stromů, v bytě ji můžeme pěstovat jak v květináči, tak například přichycenou ke kusu dřeva nebo kůry. Listeny guzmánie mohou být červené, fialové, růžové, oranžové či žluté a vydrží po dlouhou dobu. Ze skutečných květů se však můžeme radovat pouze několik dní.

Echmea

Dalším oblíbeným druhem bromélie je echmea, která kvete i několik měsíců. Opět se jedná o rostlinu, kterou můžeme pěstovat jak v květináči, tak připevněnou ke stromové kůře nebo kusu dřeva. Echmea má obloukovité kožovité listy a silný stonek s velmi dekorativním květenstvím ve fialové, oranžové nebo červené barvě.

Neoregélie

Neoregelie, Bromelie

Neoregelie

Neoregélie je zajímavá především svými dlouhými lesklými listy, které mohou být buď jasně zelené, nebo se žlutými pruhy. Barva středových listů se před vykvetením změní na červenou, samotné květy jsou však poměrně nevýrazné. Listy zůstávají dekorativní i po odkvetení rostliny.

Brambořík. Pokojová rostlina vhodná do podzimních a zimních dnů. Jak na jeho pěstování?

Vriesea

Vriesea, Bromelie

Vriesea

Krásnou ozdobou místnosti může být také vriesea, která je atraktivní po celý rok. Má pruhované listy, z nichž vyrůstá nápadné květenství sestávající z listenů zelené, žluté, červené nebo nachové barvy. Mezi listeny vykvétají samotné květy mečovitého tvaru, které však nevydrží příliš dlouhou dobu.

Tilandsie

Tilandsie, bromelie

Tilandsie

Tilandsie kvete během zimy. Má velmi pěkné, drobnější květy růžovofialové barvy. Můžeme ji připevnit ke kůře či dřevu, nebo ji pěstovat v pokojovém teráriu. Naopak nevhodné je pěstování tohoto druhu bromélie v květináči.

3 důvody proč jíst ananas. Pomůže vám s trávením

Kdy bromélii koupit?

Nabídka bromélií je nejpestřejší během zimy, to znamená v prosinci, lednu a únoru. Pamatujte však na to, že broméliím nesvědčí nízké teploty, proto by při přenosu měly být dobře zabalené v papíru a igelitu. Pokud máte možnost, počkejte s nákupem na bezmrazé počasí.

Péči o bromélie zvládne každý

Pěstování bromélií není složité, sem tam je však nezbytná trocha pozornosti a péče. Předně je třeba vybrat vhodné stanoviště. Většina druhů bromélií, které se pěstují v pokojových podmínkách, jsou tzv. epitafy. To znamená, že ve své domovině nejčastěji rostou v korunách stromů, kde jsou chráněné před přímým sluncem. I my bychom je proto měli pěstovat na místě bez přímého slunečního záření.

Broméliím svědčí rozptýlené světlo a teplo, celoročně je vhodná teplota nad 20 °C. Ačkoliv pocházejí z vlhkého prostředí, nevadí jim ani suchý vzduch, čas od času je však vhodné bromélii orosit rozprašovačem.

Vánoční kaktus. Jak se o něj starat, aby kvetl na Štědrý den?

Jak často bromélii zalévat?

Všechny druhy bromélií zaléváme zhruba jednou za tři dny, a to do středu listové růžice, nikoliv na substrát. Zemina by měla být pořád trochu vlhká, ale určitě ne mokrá, rovněž bychom neměli nechávat vodu v podmisce. Na zálivku je ideální odstátá nebo dešťová voda.

Jak často bromélii hnojit?

Není nutné bromélií dopřávat speciální výživu, občas je však můžeme přihnojit slabým roztokem minerálního hnojiva, které je určené na orchideje a bromélie. V létě hnojíme jednou za dva týdny až měsíc, v zimě jednou za měsíc až dva.

Množení a přesazování bromélií

Bromélii je potřeba přesadit ve chvíli, kdy je květináč prokořenělý. Použít můžeme substrát pro orchideje, případně propustný substrát obohacený o rašelinu.

Pokud chceme bromélii rozmnožit, učiníme tak pomocí odnoží, které rostlina vytváří. Odnož oddělíme po odkvětu, po němž rostlina umírá – bromélie může kvést i několik měsíců, kvete však jen jednou za život. Odnož musí mít vlastní kořeny a měla by dosahovat zhruba poloviny velikosti mateřské rostliny. Další možností je množení pomocí semen, která se vysévají do substrátu a pěstují v množárně. V porovnání s množením prostřednictvím odnoží se však jedná o poměrně složitou metodu.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Choroby a škůdci bromélie

Chorobami bromélie příliš netrpí, nicméně některé druhy škůdců rostlinu napadnout mohou. Řeč je především o mšicích, které se zdržují hlavně na spodní straně listů. Poměrně snadno se jich lze zbavit díky speciálním postřikům. Dalším parazitem ohrožujícím bromélie jsou puklice, které se rovněž hubí pomocí speciálních přípravků.

Pokud jde o choroby, bývají největším nepřítelem hniloby. Vznikají v souvislosti s nevhodnou zálivkou, respektive přelíváním. Bromélie zaléváme vždy tak, aby byl substrát vlhký, ale nikoliv přemokřelý. V podmisce také nesmí stát voda. Středovou růžici čas od času zkontrolujeme a stojatou vodu z ní případně odstraníme, aby nedocházelo k zahnívání.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bromélie rozjasní každý interiér. Jak se o tuto tropickou rostlinu starat?