Menu
WomanOnly
Domácnost

Brambořík. Pokojová rostlina vhodná do podzimních a zimních dnů. Jak na jeho pěstování?

Bramboříky jsou vhodnou kvetoucí rostlinou do období podzimu a zimy, neboť jim nevadí chladnější teploty. Budou vám krásně kvést, pokud jim zajistíte vhodnou zálivku a teplotu. Přinášíme rady a tipy, jak na to.

Proč jsou bramboříky tolik oblíbené?

Brambořík spadá do rodu Cyclament. Jedná se o vytrvale rostoucí květinu, která nachází uplatnění zejména mezi zahrádkáři. Jsou oblíbené především pro svou různorodost barev, tvarů a velikostí.

Bramboříky se považují za jednu z nejčastějších rostlin, které se používají k jednoletému pěstování. Pokud se však o něj budete správně starat, může vám vydržet i dvacet let. Mohou se vysévat po celý rok, ale jejich nejproduktivnější období je od podzimu do jara.

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Jak na pěstování bramboříků

Pro bramboříky je důležitá především stálost podmínek, proto dbejte na to, aby jste předcházeli náhlým změnám. Mezi tyto změny se počítají rychlé změny teplot, časté hnojení, ale také přemísťování květin. Rovněž si dejte pozor na rovnoměrnou zálivku.

Světelné podmínky

Na růst bramboříků mají velký vliv světlo a teplota. Jsou velmi náročné na osvětlení – od listopadu do března chtějí nejvíce světla. Naopak v létě bychom je měli stínit, abychom bramboříky nepřehřáli. Pokud budou mít dostatečný přísun vody, jsou schopné silné světlo snášet lépe, avšak zároveň záleží, aby substrát na slunci rychle nevysychal.

Při klíčení je pro ně důležité, aby byly v naprosté tmě. Stíní se především bramboříky, které se nově nasadí a již vzešly ze semen. Pro ně je pak důležité, aby měly dostatek světla právě ve fázi, kdy zakládají poupata.

Teplota a vlhkost

Vegetativní růst je pro ně spojen s optimální teplotou 18 – 20 °C. Pokud však tuto teplotu nevychytáte, bramboříky vám neuhynou, pouze se zpomalí jejich klíčení a také se oddaluje jejich kvetení. Teploty se liší v různých etapách pěstování – ve dne by se měli pohybovat v rozmezí 12 – 20 °C a v noci 10 – 20 °C.

Jelikož se bramboříkům daří od podzimu do jara, mají proto také rádi vyšší vlhkost vzduchu. Ta by se měla pohybovat kolem 80 % (pozor na vyšší vlhkost, aby bramboříky nenapadly houby) a nikdy by vlhkost neměla být pod 60%.

Jak na množení a letnění bramboříků

Bramboříky se rozmnožují převážně semenem, množení prostřednictví hlíz je neefektivní a pracné. Semena klíčí 2 – 3 měsíce, mějte tedy s bramboříky trpělivost.

Po odkvětu bramboříků můžete přistoupit k letnění, neboť květina v tuto dobu odpočívá a nabírá sílu na další kvetení. V období kolem dubna omezte zálivku a nechte, aby listy zežloutly. V květnu brambořík i s listy a odkvetlými poupaty umístěte do zahrady na polostinné až stinné místo, kde jej nechte do podzimu. Nehnojte a zalévejte jen pokud je dlouhé sucho. Během této doby mu začnou pučet nové listy a pokud chcete, bramboříky můžete přesunout do čerstvého substrátu. V září či říjnu – podle venkovní teploty (nesmí přemrznout) – brambořík přesuňte do interiéru. Dejte ale pozor, aby brambořík nedostal teplotní šok – je vhodné, aby byl na chladném stanovišti s dostatkem světla, kde založí poupátka. Tento cyklus u bramboříků můžete opakovat, a jestliže dodržíte vše výše řečené, bude s vámi žit mnoho dlouhých let a krásně vám zpestřovat domácnost.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Co u bramboříků nezanedbat?

Má rád orientaci směrem na sever, kde na něj nebude svítit slunce, ale bude mít konstantní přísun denního světla. Pokud máte starý dům a dvojitá okna, umístěte brambořík tam.

Dbejte na zalévání do misky, aby hlízy neuhnívaly.

Jsou celkem náročné na kvalitní substrát, který je spíše vzdušný. Z tohoto důvodu se nejčastěji používá rašelina. Můžete ji smíchat s různými dřevitými vlákny, například z kokosových ořechů. Používají se též piliny nebo kůra.

Jedovatý brambořík

U bramboříků jsou hlízy jedovaté v syrové formě. Obsahují triterpenické saponiny, neboli cyklaminy, kterým brambořík vděčí za své zářivé barvy. Tyto alkaloidy způsobují silné škrábání v hrdle, dávení, a pokud se dostanou do krve, mohou způsobit i smrt. Pokud je ale usušíte, své jedovaté vlastnosti ztrácejí.

Kam umístit pokojové rostliny a jak je správně vybrat?

Divoký brambořík

Ve volné přírodě také můžeme na bramboříky narazit, jsou však velmi vzácné, a tudíž jsou také chráněné. Nejčastěji je můžeme potkat v čistých horských oblastech, například na Slovinsku. Nicméně kvůli šlechtění se původní brambořík rychle ztrácí a nahrazují ho nepůvodní druhy. Nejčastěji se setkáváme s odrůdou bramboříku perského, břečťanolistého a nachového. Brambořík nachový je také jediný, který výjimečně divoce roste v Česku.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Brambořík. Pokojová rostlina vhodná do podzimních a zimních dnů. Jak na jeho pěstování?