Menu
WomanOnly
Zahrada

Orchidej do každého interiéru. Jaké druhy existují a jak o ně pečovat?

Orchidej je právem nazývána královnou mezi pokojovými rostlinami. Její elegantní květy mohou zdobit každý interiér, stačí si jen vybrat ten správný druh na základě podmínek, ve kterých orchidej můžeme pěstovat. Jaké druhy orchidejí existují? Jak o orchidej pečovat, aby jí nic nechybělo? Co dělat v případě, že se rostlině příliš nedaří, a co s orchidejí po odkvětu?

Nejrozšířenější druhy orchidejí

Mnohé možná překvapí, že orchideje se ve volné přírodě vyskytují ve všech klimatických pásmech. Aby také ne, když existuje přes 20 tisíc druhů. Orchideje se velmi snadno kříží, a tak nové druhy neustále vznikají a jiné zanikají. Každý z nich vyžaduje trochu odlišné podmínky pro pěstování. Pojďme si nyní nejběžnější druhy pokojových orchidejí představit.

Objevily se na vašich rostlinách puklice? Víme, jak se jich zbavit!

Orchidej Phalaenopsis

Phalaenopsis, česky můrovec, je neznámějším druhem orchideje vůbec. Má tuhé, dužinaté listy a krásné květy, které nakvétají průběžně po dobu několika týdnů. Spektrum odstínů je v tomto případě skutečně široké a zahrnuje různé barvy od bílé přes růžovou a fialovou až po žlutou. Péče o orchidej Phalaenopsis není náročná. Jak na ni?

Péče o orchidej Phalaenopsis

Rostlina potřebuje osvětlené stanoviště s denní teplotou kolem 20 °C, noční teplota by měla být zhruba o 4 °C nižší. Pozor však na přímé slunce, které této orchideji nesvědčí – ve volné přírodě roste v korunách stromů v deštných pralesích, kam sluneční paprsky dopadají jen částečně.

Orchidej Phalaenopsis zaléváme jednou za sedm až deset dní odstátou či dešťovou vodou, ideálně pokojové teploty. Nejvhodnější je orchidej ponořit i s průhledným květináčem, ve kterém se prodává, do nádoby s vodou. Po několika minutách ji vyndáme, necháme okapat na misce a vrátíme zpět do obalu.

Je třeba pamatovat na pravidelné hnojení tekutým hnojivem pro pokojovky a také speciálním hnojivem pro orchideje. Pokud jde o frekvenci hnojení, řídíme se instrukcemi na obalu.

Přesazování a substrát pro orchidej Phalaenopsis

Každé dva roky je třeba rostlinu přesadit. Sázíme ji do speciálního substrátu pro orchideje, který vyhovuje jejím nárokům. Substrát pro orchideje se liší od běžné zeminy pro pokojové rostliny – jeho základem bývá borová kůra a doplňkem kokosové vlákno nebo drcená pemza.

Orchidej Cymbidium

Orchidej Cymbidium neboli člunatec je dalším druhem, který se běžně pěstuje jako pokojová rostlina. Důvodem její oblíbenosti jsou trvanlivé květy, které rozkvétají postupně od konce podzimu do začátku jara.

Péče o orchidej Cymbidium

Dobře se jí daří na světlých stanovištích s vlhkostí vzduchu 60–80 %, přímý sluneční žár jí však škodí. Je nutné pamatovat na pravidelnou a vydatnou zálivku třikrát až čtyřikrát týdně, protože zemina nesmí během sezóny vyschnout. Od října do března stačí zalévat jedenkrát týdně. Potřebuje nižší teploty, v průběhu vegetačního období pak vyšší teploty přes den a nižší přes noc. Od června do září ocení umístění na balkoně, terase či zahradě.

V období od dubna do září při zalévání přidáváme hnojivo na orchideje, a to jednou týdně, popřípadě dle instrukcí uvedených výrobcem.

Přesazování a substrát pro orchidej Cymbidium

Orchideje Cymbidium přesazování zrovna nemilují, proto jej stačí provádět jednou za tři roky poté, co orchidej odkvete. Ideální zeminou je směs borové kůry, rašeliny a kousků molitanu a polystyrenu, popřípadě již namíchaný koupený substrát.

Kam umístit pokojové rostliny a jak je správně vybrat?

Orchidej Miltonia

Květy orchideje Miltonia jsou drobné (dosahují velikosti max. pěti centimetrů) a připomínají dobře známé macešky. Pravé orchideje Miltonia, jež pocházejí z Brazílie, voní a kvetou po dobu až tří měsíců. Existuje také druh Miltoniopsis, se kterým jsou často zaměňovány. Péče o orchideje Miltonia je však mnohem méně náročná, a to i vzhledem k tomu, že se jedná o více teplomilný druh vhodnější do bytu.

Péče o orchidej Miltonia

Jedná se o teplomilný druh orchideje, který je ideální pěstovat při teplotách 21–24 °C. Je třeba dát pozor na to, abychom orchidej nepřelili, ale zároveň ji netrápili přílišným nedostatkem vody. Nejvhodnější je udržovat zeminu mírně suchou, frekvence zalévání tedy záleží především na teplotních podmínkách v místě pěstování. Hnojit je třeba jednou měsíčně tekutým hnojivem na orchideje.

Přesazování a substrát pro orchidej Miltonia

Orchideje Miltonia jsou dalším druhem, kterému příliš nesvědčí přesazování, stačí jej tedy provádět zhruba jednou za čtyři roky. Květináč však musí být spíše menší velikosti. Použít můžeme speciální substrát pro orchideje, popřípadě podomácku vyrobenou zeminu z mechu, mletých kořenů kapradí, lehké kypré drnovky a listovky (v poměru 1:1:1:1).

Jak stříhat orchideje?

Vzrostlá orchidej jakéhokoliv druhu vyžaduje stříhání, respektive prořezání alespoň jednou ročně. Jenže které stonky seříznout, abychom dosáhli kýženého výsledku, tedy intenzivnějšího kvetení?

Ideální čas na stříhání v případě orchidejí příliš nezávisí na ročním období. Měli bychom ho provést jednoduše tehdy, když se na rostlině objeví suché stonky, a to s pomocí skutečně ostrých zahradnických nůžek, abychom rostlinu nepoškodili. Zároveň odstraňujeme také suché listy.

Pravdou je, že univerzální návod na stříhání orchideje neexistuje, a je tak nejlepší se řídit vlastním pocitem. Určitě je však vhodné na radikálnější prořezávání nespěchat, jelikož rostlina může opět začít kvést.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Co když se orchideji nedaří?

Nevhodná péče může způsobit, že se orchideji nechce znovu vykvést. Důvodů, proč rostlina neprospívá, může být celá řada. Patří mezi ně například:

  • nedostatek minerálů (fosforu, hořčíku, draslíku) – řešením je pravidelné hnojení speciálním hnojivem pro orchideje, které přidáváme do zálivky z odstáté vody
  • nevyhovující stanoviště – obecně je třeba orchideje pěstovat na dostatečně světlém místě, ale nikoliv na přímém slunci; vhodná teplota závisí na konkrétním druhu orchideje
  • nevyhovující zálivka – každý druh orchideje má jiné nároky na zalévání, v tomto případě je tedy nutné nastudovat, co potřebuje právě ten náš

Pokud rostlina chřadne a důvodem pravděpodobně není nic z výše zmíněného, může být na vině uhnívání kořenů, ke kterému dochází v důsledku nadměrné zálivky. Je proto namístě kořeny zkontrolovat – rostlinu opatrně vyndáme z květináče a vyschlé kořeny hnědé či černé barvy odstraníme. Zdravé kořeny poznáme tak, že mají šedozelenou barvu a jsou pevné.

Jak vyrobit přírodní hnojivo pro pokojové rostliny? Z banánové slupky!

Jak pečovat o orchidej po odkvětu?

U některých druhů (např. u orchideje Phalaenopsis) je doporučováno po odkvětu neseřezávat stvol, jelikož rostlina může opět vykvést. Řada pěstitelů však naopak oroduje za mírné seříznutí, ovšem trochu výše, zhruba za třetím očkem. S největší pravděpodobností se objeví další stvol, na kterém po času vykvetou květy, nebo nová rostlina, kterou budeme moci zasadit do vlastního květináče. U většiny ostatních druhů orchidejí je vhodné odstřihnout stvol na bázi rostliny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Orchidej do každého interiéru. Jaké druhy existují a jak o ně pečovat?