Menu
WomanOnly
Domácnost

Objevily se na vašich rostlinách puklice? Víme, jak se jich zbavit!

Otravným puklicím nedělá problém během krátké chvíle napadnout všechny rostliny v bytě. Jejich likvidace je obtížná, ale přesto existují způsoby, jak se jich zbavit.

Co jsou puklice?

Puklice patří stejně jako červci a štítenky do nadčeledi stejnokřídlého hmyzu s nedokonalou proměnou. Puklice hnědá se vyznačuje polokulovitými puchýřky a rostlinám škodí tak, že saje jejich šťávu tak dlouho, dokud květina neuhyne. Rostliny pomaleji rostou, méně kvetou, a pokud je puklic hodně, přichází i žloutnutí listů a celkové chřadnutí květiny. Za všechno mohou samičky puklice, které mají v dospělosti ústní ústrojí přizpůsobené k sání rostlinných šťáv. Většinou zůstávají na spodní straně listů, v záhybech a kolem čerstvých pupenů. Kolem sebe si vytváří voskovitou schránku, která ji má chránit před nepřáteli i chemickými postřiky. Puklice jsou nejzákeřnějšími škůdci pokojových rostlin a je velmi těžké se jich zbavit.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Mají rády dřeviny i pokojové rostliny

Puklice napadají řadu rostlin, keřů a stromů. Nejradši však mají orchideje, fíkusy, juky a pokojové kapradiny. Běžná je také puklice hortenziová a existují i puklice na vavřínu a puklice na citroníku. Tito škůdci však nepohrdnou ani dalšími pokojovkami.

Puklice a jejich vývoj

Puklice má tři stádia vývoje: vajíčko, pohyblivá nymfa a dospělec. Samičky kladou bílé shluky vajíček přímo pod sebe. Svá těla mají pokrytá typickou voskovitou zátkou, která má za úkol chránit je i nakladená vajíčka. Dále produkují také lepkavé výměšky, kvůli kterým se na rostlině může začít tvořit plíseň.

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Vyneste rostliny na zahradu

Jestliže doma marně bojujte s puklicemi, zkuste napadené rostliny během léta vynést ven na zahradu. Ve volné přírodě totiž žije řada hmyzích predátorů, které s nimi udělají krátký proces. Může se však samozřejmě stát, že jakmile přinesete rostlinky na podzim opět do domácího prostředí, puklice se znovu rozmnoží. Proto je důležité ještě venku rostliny pořádně zkontrolovat a zjistit aktuální stav. Pokud je objevíte, je třeba puklice co nejdříve zlikvidovat, a to nejprve mechanicky a poté pomocí šetrného biopreparátu nebo chemického postřiku.

Boj s puklicemi si žádá čas a trpělivost

Ve chvíli, kdy doma puklice objevíte, zaneste všechny napadané rostliny do izolace. Rostliny s puklicemi nesmí být v sousedství zdravých květin, protože se rychle a snadno šíří. Nejradikálnějším řešením je vyhození rostliny. Pokud ji ale chcete zachránit, dejte se do léčby.

Jak se starat o fialky? Krásná kvetoucí pokojovka nemá vysoké nároky

1) Mechanické odstranění puklic

Pomocí nehtu nebo ostrého předmětu odstraňte z listů veškeré puchýřky. Buďte ale opatrní, abyste nepoškodili samotnou rostlinu.

2) Likvidace vajíček a zárodků

V druhém kroku si vezměte na pomoc mýdlovou vodu nebo lihový roztok v poměru 1:1 a naneste ho na napadenou rostlinu pomocí vatové tyčinky nebo štětce. Místo domácích roztoků můžete použít i speciální přípravek k odstranění puklic z obchodu.

3) Pravidelná kontrola

Odstranění všech zárodků ještě bohužel neznamená, že jste se puklic nadobro zbavili. Puklice se mohou schovávat i uvnitř zeminy a na dalších hůře dostupných místech. Proto ponechte rostlinu na další 2 – 3 měsíce v izolaci a denně kontrolujte, zda se na listech znovu neobjeví puchýřky. I proto se někdy doporučuje preventivně rostlinu přesadit a vyměnit substrát.

Jak vyrobit přírodní hnojivo pro pokojové rostliny? Z banánové slupky!

Myslete na prevenci

Mnohem jednodušší je puklicím předcházet než se jich zbavovat. Proto kdykoliv dostanete od známých květinu nebo si ji sami pořídíte, pečlivě ji zkontrolujte a ujistěte se, že není napadená škůdci. Pokud si nejste jistí, můžete ji nechat pár dní v karanténě mimo ostatní rostliny.

Elegantní řešení puklice na více rostlinách

Přírodní způsoby

Kromě doporučené mýdlové vody a alkoholu je velmi účinný na puklice tabák. Stačí z obyčejného tabáku do dýmky uvařit silný odvar a tekutinou listy opakovaně potírat. Odvar ale můžete aplikovat i pomocí rozprašovače. Velmi účinné jsou také přípravky na olejové bázi. Fungují totiž tak, že samičkám puklic zacpou vzdušnice, díky kterým dýchají a tím je zahubí.

Chemické přípravky

Při hubení puklic můžete sáhnout i po silnějším kalibru. Nejlepší výsledky budete mít s insekticidy, které působí nejen na puklice, ale také na mšice, štítenky a červce. Účinnými látkami jsou především pyrethroid, pyrethrin, acetamiprid a thiamethoxam ve formě postřiku.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Objevily se na vašich rostlinách puklice? Víme, jak se jich zbavit!