Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

3 nejčastější příznaky onemocnění prsu. Odhalte je včas

Adéla Beranová

Adéla Beranová

19. 2. 2014

Onemocnění prsu není v žádném případě dobré podceňovat. Zdaleka ne vždy však musí jít o zhoubný nádor, ale i zánět prsu může způsobit velké nepříjemnosti. Jak takové onemocnění poznat a jak příznaky řešit?

Může to začít bolestí, pokračovat teplotou nebo stresem z nahmatané bulky. Existují tři nejběžnější onemocnění prsu, která odhalíte sama a jejichž léčení není nijak drastické a nevyžaduje žádné operativní zásahy.

Bolest prsů

Bolest prsů neboli odborně mastodynia má nejčastěji původ v hormonálních výkyvech v průběhu menstruačního cyklu. Pokud ale bolesti doprovází zarudnutí a teplota, může se jednat o akutní zánět prsu. V takovém případě je nutné navštívit lékaře, který na zánět nejčastěji předepíše antibiotika.

Výtok z bradavky

Tekutina vytékající z bradavek může mít různou barvu a může jí být různé množství. Rizikový je zpravidla výtok, který je nějakým způsobem zabarvený, nejčastěji krví nebo černou barvou. V takovém případě je potřeba, aby lékař po speciálním rentgenovém vyšetření vyloučil podezření na nádor a určil léčbu.

Bulka v prsu

Nejobávanějším onemocněním prsu je rakovina, která se často projevuje hmatatelnou bulkou přímo v prsu nebo v blízkém okolí. V případě, že máte byť jen drobné podezření, je nutné se nechat okamžitě vyšetřit a vyloučit tak zhoubné nádorové onemocnění.

Částečně uklidňující může být fakt, že v případě nahmatané bulky se jedná nejčastěji o nezhoubnou cystu.

Bulka v prsu hned neznamená rakovinu. Co může být její příčinou a jak lze pomoci?

Samovyšetření prsu by se mělo stát běžným

Věnovat jednou měsíčně deset minut samovyšetření prsu vám může i zachránit život. Nejprve si stoupněte před zrcadlo a prsy důkladně pozorujte. Téměř každý zhoubný nádor přitahuje při svém růstu okolní tkáň a toto přitahování vytváří na kůži dolíček, cílem pozorování je takový dolíček odhalit.

K prsům patří i okolí a oblast podpaží. Všude v okolí prsů se mohou vyskytovat žlázy, které ale mamografické vyšetření nemůže zahrnout, proto je potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost a v případě jakýchkoli změn upozornit lékaře. Uzliny v podpaží by také neměly být nijak zvětšené, pokud nejste například po nemoci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

3 nejčastější příznaky onemocnění prsu. Odhalte je včas