×
WomanOnly

Bulka v prsu hned neznamená rakovinu. Co může být její příčinou?

Bulka v prsu, rakovina prsu
Zdroj: Shutterstock.com

Každá ženy by si měla pravidelně kontrolovat svá naďra. Pravidelným samovyšetřením se totiž mnohdy může předejít rakovině prsu. Pokud si však v prsu nahmatáte neznámou bulku, nemusí to hned znamenat to nejhorší.

Bulka v prsu, rakovina prsu
Zdroj: Shutterstock.com

Pohyblivá bulka v prsu

Nejčastější příčinou, kdy se v prsu může objevit například pohyblivá bulka, je před menstruací nebo v jejím průběhu. V takovém případě není potřeba hned propadat panice. Stačí se poradit se svým gynekologem, který příčinu objasní a nebo vás pošle na mamografii. Obvykle však za tento problém mohou hormony v těle spojené právě s periodou. Při jejím průběhu bývají prsa většinou citlivější, než normálně.

Nezhoubné lipomy v prsu

Další příčinou, proč si ženy mohou nahmatat bulku v prsu, jsou lipomy. V takovém případě se jedná o nezhoubné nádory, které vznikají z tukové tkáně a nijak neohrožují život.

Neškodné papilomy a krvácení z bradavek

Mezi nezhoubné nádory patří i papilomy a mohou dokonce způsobit nepříjemný výtok nebo krvácení z bradavek. V případě, že se jedná o nezhoubný nádor, chirurgicky jej lze v dnešní době odstranit, takže se nemusíte obávat, že vám zůstane navěky.

Cysta v prsech i u mužů

V prsu se může vyskytnout cysta, a to ne vždy jenom u žen, ale i u mužů. Na dotek nebývá bolestivá. Většinou se cysty mohou objevit s věkem kolem třiceti let. Není však vyloučeno, že nemůže postihnout i mladší generace.

Rakoviny prsu nebývá dědičná

V žádném případě nespoléhejte na genetiku. Rakovina prsu často totiž nebývá dědičná. Objevit se může znenadání, i když třeba vaše babičky neměly žádné problémy. Proto je nad každou bulkou vhodné zamyslet set.

Prevence proti rakovině prsu je ve vás

I když vám lékař provede vyšetření na mamografii, nemyslete si, že máte navždy vystaráno. Může se totiž stát, že se v danou situaci nic nezjistí, ale přitom si můžete nahmatat další bulku znovu.

Pokud žena pociťuje, že s jejími prsy není něco v pořádku, měla by to za každou cenu řešit, ale hned nepanikařit. Návštěvou praktického lékaře nebo gynekologa se nic nedá zkazit. Ba naopak! Ujistit se, jak jste na tom zdravotně patří přeci k životu. Není třeba se stydět.

Lékaři šetrně problém s ženami rozeberou a zjistí třeba i dočasnou příčinu problému. Jediná prevence před rakovinou prsu totiž spočívá v sebekontrole a včasné návštěvě odborníka.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*