Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

3 tipy jak přestat kouřit

Adéla Beranová

Adéla Beranová

11. 3. 2014

Jak přestat kouřit je hodně komplikovanou životní otázkou pro mnoho lidí. Závislost na cigaretách se velmi snadno vytváří, ale zbavit se jí je opravdu velký oříšek. Na začátku to chce především hodně silnou vůli a podporu okolí.

Základem úspěchu při odvykání závislosti na čemkoli je pevná vůle a odhodlání. Na počátku je nutné ujasnit si, proč chcete s kouřením přestat. Musíte chtít hlavně vy, hlavním důvodem nesmí rozhodně být jen tlak okolí. Dobrou pomůckou je si důvody sepsat na kartičky a ty pak nosit pořád u sebe a v případě nutnosti se na ně znovu podívat.

1. Začněte ve velkém stylu

Skoncovat s kouřením je velké rozhodnutí, proto si zaslouží přímo okouzlující start. Vyperte záclony, nechte si vyčisti koberec, potahy v autě, vyperte důkladně všechno oblečení a zkuste se zbavit všude přítomné vůně cigaret, aby vás nemohla zlákat. Zároveň upozorněte všechny své blízké, kamarády a rodinu, že to myslíte opravdu vážně a očekáváte od nich podporu.

2. Najděte si zdravou náhražku

V průběhu odvykání nastanou chvíle, kdy budete mít pocit, že zapálit si cigaretu není jen nutné, ale v podstatě na tom stojí celý vesmír. Pro tyto okamžiky si vyberte nějakou náhradu za cigaretu. Můžou to být žvýkačky, skořicové tyčinky nebo třeba párátko, které si dáte do pusy.

Je potřeba, aby nešlo o nijak kalorické jídlo jako jsou tyčinky, sladkosti či chipsy, kvůli kterým by začala stoupat ručička na váze a objevil by se nový problém.

3. Vyhýbejte se kuřáckému prostředí

Hlavně zpočátku je život bez cigarety sám o sobě hodně těžký a není dobré si ho ještě stěžovat. Když vejdete do zakouřené místnosti, je to stejné jako když vejde člověk na dietě do cukrárny. Je téměř nemožné odolat. Zkuste požádat i lidi ze svého okolí, aby si před vámi nějakou dobu nezapalovali. Alespoň do chvíle, kdy už si budete jistější svou vůlí a odolností.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

3 tipy jak přestat kouřit