Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak přestat kouřit. Abstinenční příznaky by vás neměly odradit!

Jak přestat kouřit? Tato otázka trápí jistě mnohé kuřáky, kteří se třeba v současné době bojí nákazy koronavirem. Protože kouření zabíjí a rozhodně neprospívá zdraví našich plic, vždy existuje tisíc důvodů, proč přestat kouřit. Kromě rizika rakoviny hrozí i postižení plic, za které může nemoc zvaná CHOPN. Co se děje s tělem bez cigaret a jak přestat kouřit? Jaká rizika CHOPN pro kuřáky představuje?

Silný kuřák: Jak přestat kouřit?

Patříte mezi silné kuřáky? Rozhodnutí přestat kouřit vás může potkat několikrát za život, protože zvládnout přestat kouřit napoprvé není vůbec jednoduché. Nepříjemné abstinenční příznaky mohou člověka rychle odradit. Důležité je začínat s odvykáním od cigaret ze své vlastní vůle, ne proto, že si to přeje někdo jiný, například partner či partnerka. Otázkou také je, zda přestat kouřit najednou, anebo postupně snižovat dávku nikotinu. V tomhle ohledu existuje spousta pomůcek pro kuřáky, kteří tak mohou využít nikotinové náplasti, nikotinové žvýkačky, elektronické cigarety, které šetrnější cestou dodávají tělu potřebnou dávku nikotinu bez škodlivin vznikajících spalováním.

Co je vaping? Jak moc je nová náhrada za klasické cigarety škodlivá

Jak si zhnusit cigarety? Představa vážné nemoci zabírá!

Rakovina, chronická obstrukční nemoc plic, koronavirus a zápal plic, fibróza plic, infarkt, poruchy erekce a impotence. To by možná mohlo stačit k tomu, aby si člověk uvědomil, proč by měl přestat kouřit. Lidé ale někdy uvažují v příliš krátkém časovém horizontu a co jim nehrozí bezprostředně teď, je nezajímá. Spousta z nich se holedbá názorem, že tělo má jít do hrobu zhuntované.

CHOPN: Rakovina zabíjí kuřáky, ale CHOPN jim také ze života udělá peklo

Chronická obstrukční nemoc plic (CHOPN) je vážné chronické onemocnění, které až z 50 % vzniká právě u kuřáků. I když mohou být příčiny vzniku chronické obstrukční nemoci i jiné, například dědičnost nebo pobyt v prašném prostředí, ve většině případů se jedná o následek kouření, a to také následek pasivního kouření! Tato nepříjemná nemoc vám ze života udělá opravdové peklo. Začíná plíživě a než se nadějete, vaše plíce budou chronicky poškozeny, což může vést také ke vzniku karcinomu nebo k úplnému selhání plic. CHOPN je postupující zánět průdušek a plic, při kterém dochází ke zhoršení průchodnosti dýchacích cest a k praskání plicních sklípků.

CHOPN je nevyléčitelná nemoc, lze u ní pouze zmírnit příznaky. Patří k nim zadýchávání, kašel s tvorbou průduškového hlenu, který výrazně zesílí i při minimální námaze. Přidává se dušnost a člověk postupně nemůže udělat běžný pohyb bez toho, aniž by se nezhroutil v záchvatu dusivého kašle. CHOPN často doprovází i další příznaky jako jsou hubnutí, únava, psychické problémy a přidružují se i mnohé další zdravotní problémy.

Škodlivé látky v cigaretách: Znáte důvody, proč přestat s kouřením?

Koronavirus ohrožuje kuřáky: Mají těžší průběh nemoci

Kuřáci mají těžší průběh onemocnění Covid-19. Možná právě současná pandemie koronaviru vás může přimět k tomu přestat kouřit. Nekouřím, budete ode dneška říkat všem. Udělejte to hned. Uleví se nejen vám, ale i vašemu okolí. A vaše imunita se hned posílí. Nikdo vám nebude dělat test na nikotin ze slin, bude to čistě vaše volba, za kterou si budete stát.

Váš odvykací plán můžete promyslet předem a nebojte se, nejste na to sami. Zkuste se domluvit s přáteli a odvykat kouření minimálně ve dvou. A pokud se k vám momentálně nikdo nechce přidat, vždy ještě existuje Národní linka pro odvykání kouření a také další společnosti, které vás mohou podpořit v těžkých chvílích.

Čím nahradit cigaretu?

Fyzická závislost na nikotinu není u silných kuřáků jediným problémem. Tím je také závislost psychická. Zatímco sváteční kuřák si čas od času s přáteli vykouří cigaretu a nepodléhá žádné závislosti, silný a závislý kuřák při odvykání musí dobře vědět, čím cigaretu nahradit, jinak to pro něj bude opravdu velmi těžká situace. Při odvykání kouření většinou dochází k přibývání na váze. Člověk si kompenzuje nedostatek své drogy jídlem. Obvykle se tak jedna závislost nahradí jinou.

Určitě je dobré dávat pozor na závislost na alkoholu a kofeinu a na nadměrnou konzumaci cukru. Ideální možností je nahradit závislost na cigaretách pravidelným pohybem a nějakým oblíbeným sportem, klidně stačí i procházky. Pijte hodně čisté vody a nebojte se abstinenčních příznaků. Po dobu, co se vám budou čistit plíce, můžete pociťovat nepříjemné pocity v dýchacích cestách a mít třeba i chronický kašel. Pomáhají pastilky na cucání a zpočátku můžete i vyzkoušet přípravky k odvykání kouření, kterých je v lékárnách dostatek.

Ovocné příchutě elektronických cigaret mohou vyvolat rakovinu. Oblíbené jsou hlavně mezi teenagery

Odvykání cigaret: Biorezonance jako nová a účinná metoda

Jednou z nových možností odvykání kouření je také zajímavá metoda, která probíhá pomocí biorezonančního přístroje. Stačí se jen objednat na kliniku, kde se tato procedura provádí, zaplatit příslušnou částku, vykouřit si poslední cigaretu a můžete zahájit terapii. Pomocí biorezonance se vaše tělo postupně vrací do stavu před vznikem vaší závislosti na cigaretách.

7 nemocí, které způsobuje pasivní kouření

Abstinenční příznaky kouření: Co se děje s tělem bez cigaret?

Abstinenční příznaky kouření mnohdy nejsou příjemné, ale pokud je překonáte, výsledek rozhodně stojí za to. Pokud se rozhodnete pro odvykání kouření, zpočátku vás může bolet hlava, můžete mít sucho v krku a trpět chronickým kašlem, který signalizuje, že se vám začaly čistit dýchací cesty. Zpomalí se vám také peristaltika střev a můžete přibývat na váze. Po psychické stránce to asi také nebude nic moc.

Může se objevit únava, podrážděnost, deprese, nervozita, nesoustředěnost, nespavost a touha po cigaretě. Nejhorší abstinenční příznaky se dostavují 3. – 5. den od doby, kdy jste si vykouřili poslední cigaretu. První nápor potřeby znovu kouřit se objeví už po 4 hodinách. Jestli vydržíte nekouřit 6 měsíců, zpravidla máte vyhráno.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak přestat kouřit. Abstinenční příznaky by vás neměly odradit!