Cigarety samy o sobě neobsahují příliš škodlivin. Problém nastává ve chvíli, kdy se zapálí. Při hoření vznikají karcinogenní látky a dým, který kuřák dýchá, je plný toluenu, dehtu, arsenu a dalších nebezpečných látek.
Více než 4000 škodlivých látek
V tabákovém kouři nalezli vědci více než 4 tisíce chemických substancí, které se podílejí na škodlivosti i návykovosti kouření. Cigaretový filtr přitom zachytí jen mizivou část nebezpečných látek. To znamená, že pouhá 1 cigareta obsahuje látky, které dráždí oči, poškozují dýchací cesty, působí toxicky na celý organismus a zvyšují riziko vzniku rakoviny. Nikoho asi nepřekvapí, že cigaretový kouř byl zařazen na seznam karcinogenů 1. třídy, což znamená, že vykazuje největší nebezpečí.
Co způsobují cigarety s naším tělem?
Množství tabáku v jedné cigaretě se pohybuje kolem 0,7 gramu. Zbytek tvoří filtr, papírek a další látky.
Ovocné příchutě elektronických cigaret mohou vyvolat rakovinu. Oblíbené jsou hlavně mezi teenagery
Nikotin
Nikotin je látka obsažená v tabákových listech a výroba cigaret se bez něj neobejde. Jedná se o jed, kterým se rostlinky přirozeně chrání před škůdci. Pyridinový alkaloid nikotin se dostává do krevního řečiště už pár vteřin po vdechnutí kouře. Putuje až do mozku, kde obsazuje nikotinové receptory. Nikotin zrychluje činnost trávicího traktu a hladkého svalstva, zvyšuje slinění i produkci trávicích šťáv, zvyšuje krevní tlak, stahuje cévy, podporuje pocení a zpomaluje syntézu estrogenu. Zpočátku se kuřák cítí nabitý energií, po chvíli však přechází do fáze útlumu a únavy. Nikotin v cigaretách způsobuje závislost a jeho nedostatek způsobuje zarytému kuřákovi abstinenční příznaky ve formě nervozity, podrážděnosti, pocení, třesu a neodolatelné chuti na cigaretu. Kromě závislosti však nikotin způsobuje i poškození cév, které může vést k infarktu nebo mrtvici. A jaký mají cigarety obsah nikotinu? V závislosti na typu cigarety je to 1 – 4 mg na jeden kus.
Oxid uhelnatý
Velmi jedovatý plyn bez chuti a zápachu znesnadňuje přenos kyslíku z plic do tkání a způsobuje tzv. dušení tkání. Tento stav se vyznačuje zbarvením kůže a sliznic do tmavě růžové až fialové barvy. Dlouhodobé vystavení oxidu uhelnatému způsobuje ztrátu citu v prstech na nohách, které začínají postupem času fialovět, černat a často je nakonec nutná amputace.
Dýchání čisticích prostředků je na plíce stejné jako vykouření krabičky cigaret denně
Formaldehyd
Bezbarvý plyn, který se ale vyznačuje velkým zápachem, funguje jako dezinfekční a sterilizační prostředek. Pokud se s formaldehydem dostanete do kontaktu, hrozí vám bolesti hlavy a záněty nosní sliznice. Silní kuřáci mohou trpět podrážděním sliznic, astmatem, záněty průdušek nebo dokonce zánětem plic.
Kyanovodík
Jeden z nejprudších jedu byl během 2. světové války používán k zabíjení vězňů v plynových komorách vdechují s každou cigaretou i kuřáci.
Kadmium
Pokud se budete dlouhodobě vystavovat působení kadmia v nižší koncentrací (jako je tomu při kouření), odnesou to vaše ledviny. Výsledkem je porucha metabolismu vápníku a tvorba ledvinových kamenů. Kromě ledvin jsou ve velkém nebezpeční také kosti a krev. Kadmium působí jako jeden z hlavních karcinogenů a z těla se vylučuje velice pomalu.
Polonium
Vysoce nebezpečná radioaktivní látka se do cigaret pravděpodobně dostává kvůli umělému přihnojování rostlin fosfátovými hnojivy.
Dehet
S dehtem se dostáváme do kontaktu každý den. Je to základ pro výrobu asfaltu, který se během horkých letních dní rozehřeje a vytváří na povrchu černé bublinky. Kuřák při vdechování cigaretového kouře vdechuje kapičky dehtu a za rok kouření do sebe dostane úctyhodný čtvrt litr této látky. Tím dochází k černání plic a zvyšuje se riziko vzniku rakoviny plic.
Toluen
Jednou z nejnebezpečnějších látek je toluen v cigaretách. Běžně se používá k výrobě výbušnin a je součástí barev a laků. Jakmile se dostane do těla, začne poškozovat mozek, játra a celý dýchací systém.
Amoniak
Amoniak neboli čpavek je jedovatý plyn. V přírodě vzniká především rozkládáním mrtvých těl lidí a zvířat. Při vdechování amoniaku trpí zejména dýchací cesty.
Historie cigaret
Kouření tabáku znali už staří indiáni, kteří ho používali pro své rituály. Tabák pro ně byla zázračná rostlinka s léčivými schopnostmi. A jaký je rozdíl mezi indiány a dnešními kuřáky? Indiáni tabák žvýkali, šňupali, jedli i kouřili. Dělali to však příležitostně a kouř v žádném případně nešlukovali. Dnešní cigarety obsahují daleko více škodlivých látek, kuřáci jich vykouří za den nesrovnatelně více a kouř vdechují do plic.
Za rozšířením tabáku stál Kryštof Kolumbus, který ho na přelomu 15. a 16. století přivezl do Evropy. Díky rozvoji obchodu se rychle dostal tabák do celého světa. Ne každý byl z tabáku nadšený, proto existovaly země, které kouření přísně zakázaly. Důležitým mezníkem bylo 19. století, kdy se objevil první automat na výrobu cigaret. Brzy se začaly cigarety produkovat jak na běžícím páse a přibývalo i kuřáků. Kouření se stalo běžným společenským rituálem a stačilo pouhých 20 let k tomu, aby užívání cigaret vzrostlo na šestinásobek.
10 rad, jak přestat kouřit. Odvykání od nikotinu nemusí být těžké
Jsou elektronické cigarety vhodnou alternativou?
Klasické cigarety jsou plné toxinů a mnoho kuřáků chce se svým zlozvykem nadobro skoncovat. Je však důležité vědět, že se nachází škodlivé látky i v elektronické cigaretě. E-cigarety neobsahují silné karcinogeny jako běžné cigarety, a proto mohou být pro silné kuřáky vhodnou náhražkou a nástrojem k odvykání kouření. Jejich základ tvoří nikotin, který pro naše tělo není prospěšný a kuřákům způsobuje silnou závislost. Na trhu je možné sehnat i liquidy bez obsahu nikotinu, jsou však vhodné spíše pro ty, kteří se své závislosti už zbavili a pouze jim chybí samotné držení cigarety.
Co je vaping? Jak moc je nová náhrada za klasické cigarety škodlivá
Liquidy obsahují propylenglykol a rostlinný glycerin s určitým aroma. Při kouření elektronické cigarety se e-liquid zahřívá a částečně se rozkládá glycerol a propylenglykol. Ten však může ve vyšší dávce způsob otravu, podráždění očí a horních cest dýchacích. Aerosol z e-cigaret může obsahovat i další nebezpečné látky, které se v běžných cigaretách nevyskytují. Jedná se například o mutageny glyoxal a methylglyoxal a trimethylpyrazin. V některých cigaretách tohoto typu najdete dokonce i formaldehyd a těžké kovy obsažené v klasických cigaretách.