Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Ovocné příchutě elektronických cigaret mohou vyvolat rakovinu. Oblíbené jsou hlavně mezi teenagery

Kouřením elektronických cigaret dostáváte do svého těla spoustu rakovinotvorných látek. Podle nejnovějších výzkumů jsou na tom nejhůře cigarety s oblíbenou ovocnou příchutí. Teenageři, kteří právě tyto příchutě elektronických cigaret nejvíce milují, se mohou přiotrávit stejnými látkami, které se běžně vyskytují i v klasických cigaretách.

 Vdechování chemikálií

Testy výzkumníků z Kalifornské univerzity prokázaly, že teenageři, kteří kouřili běžné cigarety, měli v těle nejvyšší hladiny těchto chemikálií. Avšak ti, kteří vdechovali výpary e-cigaret, měli ve svém těle podstatně vyšší hladinu rakovinotvorných látek než nekuřáci. „Výpary elektronických cigaret obsahují škodlivé složky. Nyní můžeme s jistotou říci, že stejné chemické látky se nachází i v tělech adolescentů, kteří tyto přípravky používají,“ píše se ve zprávě publikované v časopise Pediatrics.

Co je vaping? Jak moc je nová náhrada za klasické cigarety škodlivá

Způsobují závislost na nikotinu

E-cigarety obsahují tekutinu, která se společně s nikotinem a přidanou příchutí vdechnutím změní v hustý bílý dým. Jsou propagovány jako zdravější varianta klasických tabákových výrobků a prezentovány jako účinná pomoc při odvykání kouření. Avšak Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí a další veřejné zdravotní skupiny se obávají, že právě inhalování elektronických cigaret neboli vaping způsobí u adolescentů závislost na nikotinu a přivede je ke kouření cigaret. Tuto hypotézu bohužel potvrzují i další studie. Podle nich je velmi pravděpodobné, že děti, které pravidelně užívají elektronické cigarety, v budoucnu sáhnou po dalších tabákových výrobcích. A aby toho nebylo málo, k této obavě se nyní přidalo zjištění, že jsou e-cigarety plné zdraví škodlivých látek.

Výzkumy prokázaly hrozivé zjištění

Dr. Mark Rubinstein z oddělení adolescentní medicíny UCSF a jeho kolegové testovali 67 dospívajících, kteří inhalovali elektronické cigarety. Porovnávali je s 16 dospívajícími, kteří kromě e-cigaret kouřili i běžné cigarety a připojili dalších 20 teenagerů, kteří neužívali ani jeden z těchto výrobků. Kontrolovali jejich moč, sliny a pokládali jim různé otázky ohledně používání cigaret. A jak dopadly výsledky? Ti, kteří kouřili oba typy cigaret, měli organismus plný nebezpečných chemikálií včetně akrylonitrilu, akroleinu, propylenoxidu, akrylamidu a krotonaldehydu. Ti, kteří se uchýlili k vapingu, měli hladiny těchto chemikálií v těle v porovnání s první skupinou sice o něco nižší avšak podstatně vyšší než nekuřáci. „Mezi účastníky výzkumu, kteří používali pouze elektronické cigarety s ovocnými příchutěmi, byly zpozorovány výrazně vyšší hladiny metabolitů akrylonitrilu,“ uvedli výzkumníci.

Jak přestat kouřit. Abstinenční příznaky by vás neměly odradit!

Dobrovolně vdechují látky způsobující rakovinu

„Akrylonitril je vysoce jedovatá sloučenina, která se často užívá k výrobě plastů, lepidla a syntetického kaučuku,“ uvádí na svých webových stránkách Národní centrum pro biotechnologické informace. V případě vdechování je pro člověka vysoce toxický i akrolein, který podle některých studií hraje důležitou roli při vzniku rakoviny plic. Mezi prokazatelné karcinogeny patří také propylenoxid, diacetyl a krotonaldehyd. Dalšími nebezpečnými látkami v elektronických cigaretách jsou glycerin a přísady dodávající cigaretám aroma. V e-cigaretě pak tyto látky mohou mezi sebou reagovat nebo se rozpadat na další potenciálně škodlivé chemikálie.

Elektronické cigarety jako módní vlna

E-cigarety jsou mezi dospívajícími velkým hitem. Uchylují se k nim mnohem častěji než ke klasickým cigaretám. Nejnovější zpráva o kouření mezi dospívajícími ukazuje, že celých 20 % studentů středních škol v posledních 30 dnech užívalo alespoň jeden typ tabákového výrobku – většinou elektronické cigarety. V roce 2016 vdechovalo e-cigarety na pravidelné bázi 11 % všech středoškoláků. Vzhledem k posledním výzkumům by měli být teenageři před složením těchto výrobků varováni. „Je důležité, aby věděli, že nevdechují jen neškodné vodní páry, ale že do svého těla dostávají toxické chemikálie, které se nacházejí i v klasických cigaretách. Měli by dýchat čistý vzduch a ne produkty plné toxinů,“ uvádí Rubinstein ve svém prohlášení.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ovocné příchutě elektronických cigaret mohou vyvolat rakovinu. Oblíbené jsou hlavně mezi teenagery