Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

7 nemocí, které způsobuje pasivní kouření

Veronika Tichá

Veronika Tichá

7. 3. 2015

Ač jste možná zarytými nekuřáky, hrozí i vám, že onemocníte chorobami spojenými s kouřením. Statistiky uvádějí, že ročně zemře na následky pasivního kouření 3500 Čechů. Jaké zdravotní komplikace u vás mohou nastat, pokud se budete dlouhodobě pohybovat v zakouřeném prostředí?

1. Rakovina plic

Jednoznačně nejznámější choroba spojená s kouřením, bohužel i tím pasivním. Jeho vliv byl opakovaně prokázán, riziko onemocnět rakovinou plic při vystavení pasivnímu kouření vzrůstá průměrně o 20%.

2. Rakovina nosních dutin

Tento druh rakoviny je dokonce až třikrát častější u pasivních kuřáků, než u lidí, kteří nejsou vystavováni pasivnímu kouření.

3. Astma

Typickými příznaky tohoto chronického onemocnění dýchacích cest jsou kašel, pocit svírání na hrudi, obtížné dýchání a sípot. Výzkumy prokazují, že aktivní i pasivní kouření zvyšuje riziko propuknutí astmatu nebo astmatického záchvatu.

4. Infekce dýchacích cest

Nejčastější akutní onemocnění v dětství. Tabákový kouř zvyšuje riziko této infekce u dětí až dvakrát! Opakované akutní infekce dýchacích cest mohou vést k chronickým dýchacím obtížím. Nevystavujte proto vaše děti prostředí, kde se kouří, totéž platí i pro těhotné ženy.

5. Alergie

Zhoršení příznaků nemoci bývá pozorováno u pasivních kuřáků, kteří trpí alergickými onemocněními, jako je alergické astma, atopický ekzém nebo také alergická rýma.

6. Zánět středního ucha

Studie jednoznačně prokazují zvýšené riziko tohoto onemocnění u dětí vystavených pasivnímu kouření. Následkem onemocnění může být poškození nebo dokonce ztráta sluchu!

Jak přestat kouřit. Abstinenční příznaky by vás neměly odradit!

7. Srdečně – cévní onemocnění

Pasivní kouření výrazně urychluje rozvoj aterosklerózy neboli kornatění tepen. I krátkodobé vystavení pasivnímu kouření má velký vliv na ischemickou chorobu srdeční, které se může projevit jako infarkt myokardu, angina pectoris nebo náhlé úmrtí.
Riziko infarktu myokardu je téměř dvakrát vyšší u lidí, jejichž partner kouří, nebo kteří musí pracovat v zakouřeném prostředí. Pasivní kouření znamená pro cévy téměř stejné riziko jako aktivní kouření. Tyto statistiky by výrazně pomohl snížit plošný zákaz kouření v uzavřených prostorách, což je ale zatím hudba budoucnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 nemocí, které způsobuje pasivní kouření