Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak léčit astma? Pomoci může i vhodná sportovní aktivita

Redakce

Redakce

4. 2. 2014

Astma je nemocí především průmyslově rozvinutých zemí. V současnosti je na světě více než sto padesát milionů lidí s tímto onemocněním. Astma má obvykle genetický základ. Může však vzniknout ihned v dětství anebo v průběhu života. Lze léčit, ale měli bychom vědět, že úplně vyléčit v podstatě nelze.

Podle statistik došlo k největšímu nárůstu nemocných astmatem za posledních deset let. Za tuto dobu bylo představeno velké množství nových kosmetických a čistících prostředků, může to nějak souviset, nebo je to jenom náhoda?

Jak se astma vlastně projevuje?

Alergická reakce může vzniknout doma nebo venku a obvykle je vyvolána například roztoči, pyly, prachem nebo i jinými faktory. Zároveň astmatikové ví, že dokonce může mít na jejich zdravotní stav vliv změna počasí či fyzická námaha. Proto si pak může mnoho lidí myslet, že lidé trpící tímto onemocněním nesmí provozovat žádné sporty. To však není úplně pravda, protože například vhodná jízda na kole může jejich zdravotní stav alespoň částečně napravit.

Diagnóza astma aneb co všechno může způsobit astmatický záchvat

Jak dlouho léčba trvá

Když už se rozhodneme pro léčbu, musíme vědět, že to může trvat několik měsíců, roků a někdy i celý život. Základem je dlouhodobě tlumit alergickou reakci v průduškách pomocí vhodných léků. Pokud se to zadaří, mají nemocní částečně vyhráno. Naopak, pokud se dostaví příliš silný astmatický záchvat, musí být dotyčný ihned odvezen do nemocnice.

A jak se takový záchvat pozná, je dobré vědět i pro případ, že byste se někým takovým setkali. Obvykle dochází ke zhoršenému dýchání, sípání až hvízdání. Může se objevit suchý a dráždivý kašel a bolest na hrudi.

Léky a fyzioterapie

Samozřejmě se k léčbě využívají především léky, jsou podávány pomocí inhalátorů a buď slouží k tomu, aby se pacientovi ulevilo, nebo mají protizánětlivý efekt, pak se jedná o léky preventivní.  Velmi dobré je, když se astmatik rozhodne pro nácvik správného dýchání.

Rekreační pobyty

V mnoha případech je astmatikům doporučován pobyt u moře, vybraných lázních či na horách. V poslední době se k těmto již zažitým pobytům připojily jeskyně, které nabízejí žádoucí podmínky pro léčbu. Takové léčení je určitě lákavé pro všechny z nás.

Konopí

Podle některých informací může přinést pomoc nemocným i konopí. Dokonce je uváděno, že pomůže až 80 % pacientům. Což je velmi vysoké číslo. Může být použito jak ve formě masti, kterým se vyplatí potírat hrudník. Nebo je možné využít konopného másla či prášku. Jak tedy vidíme, možností existuje velmi mnoho a zakázané konopí vypadá jako dobrý nápad.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak léčit astma? Pomoci může i vhodná sportovní aktivita