×
WomanOnly

Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou

ekzem_na_rukou_v_dlani
Ekzém se vyskytuje zejména na místech, kde se více potíme a přicházíme do kontaktu s alergeny. Zdroj: Shutterstock.com

Prostřednictvím atopického ekzému tělo obvykle ukazuje, že s ním není něco v pořádku. Víte, jak jej poznáte a co s ním?

ekzem_na_rukou_v_dlani
Ekzém se vyskytuje zejména na místech, kde se více potíme a přicházíme do kontaktu s alergeny. Zdroj: Shutterstock.com

Co je to atopický ekzém?

Atopický ekzém bývá nejčastěji považován za kožní onemocnění. Někteří odborníci však tvrdí, že se jedná o genetickou chorobu, jiní jej zase považují za projev imunitní poruchy. Která z nich je správná? Zdá se, že všechny. Atopický ekzém je geneticky daná nemoc doprovázená neadekvátní reakcí imunitního systému, která zanechává následky na kůži.

Příčinou může být přehnaná odpověď organismu na určitý alergen, nesrovnalosti ve fungování nervového systému anebo také narušená tvorba kožních tuků, následkem čehož kůže není schopna dostatečně vázat vodu. Pokožka je tenká a suchá, a tudíž do ní mohou snadno proniknout různé alergeny.

Vinou genetické povahy onemocnění proti atopickému ekzému naneštěstí prakticky neexistuje efektivní prevence.

Příznaky atopického ekzému

Zpočátku se toto zánětlivé kožní onemocnění projevuje zpravidla velmi suchou kůží, jejím červenáním, svěděním a zduřením. Následně se mohou objevit mokvající boláky, čímž se také rapidně zvyšuje nebezpečí vzniku infekce. Projevy se často liší podle věku.

Atopický ekzém u kojenců a dětí

U miminka se s prvními symptomy setkáme již zhruba ve třetím měsíci. Ekzém má zpravidla formu šupin na kůži a červených puchýřů, které se mohou objevit prakticky po celém těle, a doprovází jej výrazně nepříjemné svědění.

ekzem_na_hlave_dite_mimino
U dětí se ekzém vyskytuje i na netradičních místech. Zdroj: Shutterstock.com

V pozdějším dětském věku se již ekzém objevuje na specifických místech. Nejčastěji jde o horní a dolní končetiny, zejména pak v loketních a kolenních jamkách. Průběh onemocnění je velmi rychlý – od suché a hrubé kůže přechází k mokvajícím a následně praskajícím bolákům. Po sedmém roce však polovinu z těchto dětí problémy s ekzémem opustí.

Atopický ekzém u dospělých

Ekzém může vzniknout až v dospělosti, anebo se do ní přenést z dětství. Na rozdíl od dětské formy bývá někdy krom rukou a nohou zasáhnuta kůže na krku a na obličeji. Příznaky atopického ekzému ale nejsou u všech pacientů stejné.

Ekzémová ložiska (postižené plochy kůže) mohou být mírné formy – lehké šupinatění a svědění pokožky, a to třeba jen v zimě, při zpocení nebo po požití některých potravin. V těchto případech se problémy často objevují na špičkách prstů, chodidlech a oblastech kolem rtů či prsních dvorců.

Horšími podobami jsou pak mokvavé plochy či pokožka pokrytá množstvím drobných pupínků nebo puchýřů, případně zduřelá kůže s trvalým olupováním. Projevy onemocnění do určité míry závisí na místě výskytu a způsobu zevního ošetřování.

Léčba atopického ekzému

Nedílnou součástí léčení atopického ekzému je časté a důkladné promazávání postižených míst mléky, krémy či oleji, spoustu jich je rovněž vyráběno přímo k tomuto účelu. Existují i speciální léčebné masti.

Nejúčinnějšími léky se silnými protizánětlivými účinky, které dokáží zarazit svědění, jsou antihistaminika a místní kortikoidy. Ty by vám však měl předepsat lékař či dermatolog, bez jejich doporučení je neužívejte. Ke zmírnění příznaků rovněž pomůže pobyt u moře nebo v lázních.

V případě selhání běžné léčby se aplikuje tzv. místní imunomodulancia, jež má podobu krému či masti. Jinou variantou je fototerapie – vystavování nemocné kůže umělým UV paprskům.

Co můžete udělat dále?

Pokud trpíte atopickým ekzémem, abyste kůži zbytečně nedráždili, používejte kosmetiku určenou pro citlivou pokožku. Je dobré nosit volnější oblečení z bavlny, které lépe zabrání pocení. V domě často vysávejte a odstraňte chytače prachu, jako jsou koberce, péřové deky či polštáře.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*