Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Alergie na slunce se projevuje svědivou vyrážkou. Víte, jak jí předcházet?

Pojem alergie na slunce označuje různá kožní onemocnění způsobená slunečním zářením. Ta se projevují více či méně svědivou vyrážkou, která v některých případech trvá pouze pár hodin, jindy zmizí až za několik dní. Jestliže se vám po pobytu na slunci udělaly pupínky nebo puchýřky, může se alergie na slunce týkat i vás.

Typy kožních reakcí na sluneční záření

Jako alergii na slunce označujeme několik typů kožních onemocnění, která jsou vyvolaná sluncem (nejčastěji UV zářením). Jedná se o:

  • polymorfní světelnou dermatózu
  • fotoalergické reakce
  • fototoxické reakce
  • Mallorca akné
  • sluneční kopřivku

Polymorfní světelná dermatóza

Jak uvádí Národní zdravotnický informační portál, polymorfní světelná dermatóza je nejčastějším typem sluneční alergie. Projevuje se svědivými pupínky, a to na kůži vystavené silnému slunečnímu záření, především v dekoltu, na předloktí či obličeji. Za předpokladu, že se postižený člověk dalšího pobytu na slunci vyvaruje, vyrážka během pár dní zmizí sama.

Fotoalergické reakce

O fotoalergické reakce se jedná tehdy, když pokožka pod vlivem slunečního záření nepřiměřeně reaguje na určité látky (např. složky opalovacích krémů a make-upů, antibiotika apod.). I v tomto případě se vyrážka objevuje především na místech, kam dopadalo sluneční záření, a to do jednoho až tří dnů. Pupínky svědí a v případě rozškrábání mohou také mokvat. Rovněž se mohou objevit drobné puchýřky.

Fototoxické reakce

Fototoxické reakce vznikají v případě působení slunečního záření a fotosenzibilizujících látek. Tyto látky se do organismu dostávají nejčastěji prostřednictvím konzumace některých potravin, užívání některých léků (antibiotik, ibuprofenu) nebo používání některých druhů kosmetiky. Fototoxické reakce se projevují jinak než ostatní typy alergie na slunce. Vypadají v podstatě stejně jako běžné spálení kůže sluncem a zahrnují zarudnutí, pálivou bolest, někdy i vznik puchýřků.

Jak vybrat nejlepší opalovací krém? Nabízíme 11 tipů pro bezpečné opalování

Mallorca akné

Tento typ sluneční alergie se projevuje zanícenými svědivými pupínky, které připomínají akné. Často se vyskytují na ramenou a krku. Příčina není přesně známá, pravděpodobně se však jedná o reakci na sluneční záření v kombinaci s horkem, vlhkem a některými složkami kosmetických produktů (hlavně opalovacích krémů).

Sluneční kopřivka

Sluneční kopřivka je poměrně vzácná. Projevuje se většími svědivými pupínky, které se objevují pár minut po vystavení pokožky slunci. Během několika minut až hodin kopřivka sama zmizí. V těžších případech se mohou objevit i další symptomy, jako je například nevolnost nebo závratě. Pokud taková reakce nastane, je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky alergie na slunce

Příznaky sluneční alergie se do jisté míry liší v závislosti na tom, o který z výše zmíněných typů se jedná. V podstatě ve všech případech je však hlavním symptomem vyrážka, která většinou svědí a v případě rozškrábání také mokvá. Méně často se alergie na slunce projevuje puchýřky, případně jako klasické spálení sluncem.

Mezi příznaky alergie na slunce patří:

  • svědivá vyrážka
  • zarudnutí
  • puchýřky
  • pupínky, které se spojují v začervenalé vyvýšené plochy

Podle portálu Mayo Clinic se alergie na slunce většinou projeví pouze na kůži, která byla přímo vystavena slunečnímu záření, a to během několika minut, maximálně hodin. Nepostihuje oči a obvykle nezpůsobuje ani žádné jiné obtíže. Výjimkou je sluneční kopřivka, která se u citlivějších jedinců může mimo jiné projevovat nevolností či závratěmi.

V případě silné alergie na slunce mohou příznaky přetrvávat delší dobu, zpravidla však během několika minut až dní zmizí samy.

Co pomáhá proti alergii na slunce?

Pokud alergie na slunce neodezní bez léčby, zhoršuje se nebo jsou přítomny i další potíže, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Návštěvou lékaře nic nezkazíte ani v případě silné alergie na slunce, při níž jsou postiženy velké plochy kůže.

Pokud chcete vymizení vyrážky ze slunce urychlit, můžete vyzkoušet různé volně prodejné léky a krémy. Dle portálu Healthline mohou pomoci krémy s obsahem kortikosteroidů a běžně dostupná antihistaminika. Úlevu od svědění mohou přinést také studené koupele či obklady.

Čeho je naopak nutné se vyvarovat, je škrábání postižených míst či propichování puchýřků, protože by mohlo dojít k rozvoji infekce. Samozřejmostí je vyhýbat se slunci.

Jak používat samoopalovací krém? Skvrnám se vyhněte správnou aplikací

Jak sluneční alergii předejít?

Postihla vás minulý rok alergie na slunce? Naštěstí to automaticky neznamená, že ji budete mít i letos. Vyrážce ze slunce lze totiž poměrně účinně předcházet. Prevence spočívá v postupném navykání kůže na sluneční svit po zimě a používání opalovacích krémů, které jsou určené na citlivou pokožku, popřípadě přímo na pokožku náchylnou k sluneční alergii.

Hned na jaře začněte tím, že na sluníčku strávíte 10 minut, poté 20 minut a tak dále. Rovněž je vhodné vyhýbat se silnému polednímu slunci, případě se chránit kloboukem a oděvem, který zakryje co největší plochu kůže.

Výše zmíněná opatření dodržujte i v případě, že alergií na slunce běžně netrpíte, ale momentálně užíváte léky jako antibiotika či ibuprofen. Ty mohou být příčinou zvýšené reakce kůže na sluneční záření, která se může projevit vyrážkou či velmi rychlým spálením.

Zdroje: nzip.cz, mayoclinic.org, healthline.com

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Alergie na slunce se projevuje svědivou vyrážkou. Víte, jak jí předcházet?