Menu
WomanOnly
Krása

Co je nejlepší na akné? 7 tipů, jak zlepšit péči o pleť

Jana Langová

Jana Langová

8. 11. 2019

Akné. Postrach všech, kteří mají před rande, focením anebo důležitou událostí. Někoho trápí jenom v pubertě, jiný se s výsevem potýká i v dospělosti a u malé skupinky přeroste v nepříjemnou dlouhodobou kožní nemoc, kterou musí řešit s dermatologem. Pokud ovšem trpíte jen na lehké akné, přinášíme vám 7 tipů, které vám pomohou ho korigovat a omezit tak nepříjemná překvapení po ránu u zrcadla.

1. Co je nejlepší na akné? Nemačkat!

Bílý pupínek uprostřed čela není zrovna ozdobou a první, co nám mozek velí, je zbavit se ho. To je ale špatně! Akné si tak naopak zhoršujete, můžete si způsobit větší výsev anebo celoživotní jizvy. Mnohem lepší je vytrvat, až pupínek zmizí sám, trvá to zhruba 2-3 dny. Na trhu už je mnoho kosmetických přípravků, které hojení urychlují. V případě nouze ho zakryjte jemnou vrstvou make-upu, ale spíše se tomu snažte vyhnout.

Jizvy po akné. Kosmetika a profesionální metody, díky kterým se jich zbavíte

2. Myjte si ruce

Akné je způsobeno nadprodukcí kožního mazu, který ucpává vývody folikulů a způsobuje i vyšší tvorbu rohoviny. Maz je pak přímo rájem pro bakterie, které mohou akné zhoršovat. Proto je důležité si během dne mýt ruce, abychom si při sahání na obličej nepřenesli množství bakterií a virů. Vhodné je i omezit styk rukou s obličejem. Zkuste se jen pro sebe zamyslet, kolikrát si i nevědomky sáhnete na tváře, odhrnete vlasy z čela, promnete oči…

3. Poctivě si čistěte obličej

Klasická rada, kterou ale stále mnoho žen nedodržuje. Ve čtyři ráno po návratu z párty se žádné ženě nechce trávit čas navíc v koupelně. Ale je to důležité! Pečlivě smytý makeup a čistý obličej je základ. Věřte, že i pak ráno budete vypadat líp. Obličej si čistěte dvakrát denně, ráno a večer, jemnými přípravky vhodnými na problematickou pleť. Častěji už ne, tím naopak tvorbu mazu podpoříte, stejně jako špatnými kosmetickými přípravky. O používání peelingu se poraďte s vaší kosmetičkou, pomůže vám vybrat ten nejšetrnější.

4. Dostatečně spěte

Když už jsme zmínili tu párty do čtyř do rána, to je další věc, která vaší pleti ani tělu neprospívá. Dlouhý a klidný spánek zajišťuje celkovou regeneraci, vaše pleť si odpočine a ráno budete svěží bez kruhů pod očima, což minimalizuje potřebu make-upu, který také dělá neplechu. Zároveň je-li člověk vyspalý, zlepšuje se i jeho strava a roste chuť na cvičení.

5. Upravte stravu a hodně pijte

Vhodnou úpravou stravy dokážete zázraky ve všech oblastech, i v prevenci akné! Nejhorším nepřítelem je zvýšený příjem cukru, zvláště čokoláda s nízkým procentem kakaa. Dále určitě vynechte červené maso a kořeněná jídla a snižte konzumaci alkoholu, kávy a soli. Jídelníček stavte na pestré stravě obsahující všechny tři složky – sacharidy, bílkoviny a tuky, velký podíl by měl patřit zelenině. Pokud vám taková strava příliš nevyhovuje anebo už zásady dodržujete a stále se nic neděje, zkuste se na internetu poohlédnout po alternativních způsobech stravování. Je jich spoustu – RAW, paleo, vegetariánství, veganství… Mnoha lidem už s akné pomohly.

Nezapomínejte ani na pravidelný přísun čisté vody, která vás celou hydratuje a zlepší i vaší pokožku. Není nutné pít striktně 2 litry za den, ale rozhodně to chce víc než jednu sklenici za den. Už existuje několik mobilních aplikací, které vám s tímto pomohou, budou vám pití připomínat a můžete si do nich ukládat vypité mililitry.

6. Vyrazte dvakrát do týdne na cvičení

Při aerobním cvičení nejenom spálíte kalorie, ale i se pořádně zpotíte, což vyčistí vaše póry. Jedním ze spouštěčů akné je stres, na který cvičení pomáhá nejlépe a nejzdravěji. Vyplavuje přehršel hormonů, po kterých se budete cítit šťastně a skvěle. Pohyb ovlivňuje i produkci hormonů zodpovědných mimo jiné za produkci mazu.

7. Kupte si správný make-up

Pokud nošení dekorativní kosmetiky zhoršuje vaše akné, je na čase ji vyměnit, ať už značku nebo řadu. Spousta kvalitních značek má speciální řadu pro problematickou pleť, která obsahuje lehká líčidla, nepřekrývající pleť jako mastná deka. Stačí si jen vybrat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co je nejlepší na akné? 7 tipů, jak zlepšit péči o pleť