Menu
WomanOnly
Krása

Jak vybrat nejlepší opalovací krém? Nabízíme 11 tipů pro bezpečné opalování

Redakce

Redakce

29. 5. 2018

Hodláte si užít léto do sytosti a váháte, jak vybrat opalovací krém k moři, nebo na hory? Nevíte si rady, jaký zvolit opalovací krém pro děti a dumáte nad tím, co je UV faktor, SPF, či fototyp?  Následující řádky vám s výběrem opalovací kosmetiky pomohou.

Horké dny jsou přirozenou součástí léta. Většina z nás jej tráví venku pod širým nebem, kde jsme vystaveni působení slunečního záření. Ale mnoho z nás sílu Slunce stále podceňuje. Sluneční paprsky přitom dokáží být pořádně nebezpečné. Kožní problémy, pigmentové skvrny, nebo dokonce sluneční alergie jsou často příčinou nedostatečné ochrany před slunečním zářením. Ochranu před sluncem tak rozhodně nepodceňujte.

Jenže orientovat se v současné nabídce opalovacích přípravků není snadné, a proto jsme pro vás vybrali několik důležitých vlastností, na které si dávat při výběru opalovací kosmetiky pozor a poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší opalovací přípravek.

1. Opalovací krém, mléko, nebo sprej?

Nejprodávanější tekutou ochranou před sluncem je klasický opalovací krém. Vedle něj však existují i jiné alternativy, přičemž každá z nich se liší svými vlastnostmi.

Zmiňovaný krém se vyznačuje hutnějším složením, lépe drží na pokožce a obvykle se setkáte s krémy, které jsou určené na obličej. Nanášení sice trvá déle, ale zase máte jistotu, že jste na svou kůži nanesli dostatečné množství. Výhoda sprejů je naopak v rychlosti jejich aplikace. Oblíbenou variantou jsem pak i opalovací mléka. Ta se výborně roztírají a i když jsou tekutější než krémy, vyznačují se větší hustotou než spreje.

K dostání je i několik variant přípravků, které vám přijdou vhod, pokud máte suchou nebo citlivou kůži, či trpíte sluneční alergií.

Sluneční neboli stařecké skvrny mohou mít i mladí. Co je způsobuje?

2. Sledujte stupeň ochrany SPF

Při výběru krému na opalování se zákazník na etiketě výrobku často setká s pojmem SPF, doplněným o jednotlivá čísla. SPF, neboli Sun Protection Factor, známý také jako UV faktor, je vyjádřená schopnost přípravku zachytit škodlivé UV záření.

Přípravky s označením SPF 30 odfiltrují přibližně 96,7 % UV záření a přípravky s SPF 50 blokují zhruba 98 % UV záření záření.

(FOTO Photoderm MAX SPF 50+. Popisek: „Krémy s faktorem 50+ zajišťují největší ochranu.)

3. Zjistěte, jaký jste fototyp

Fototyp je vyjádřením, jak naše pokožka reaguje na sluneční záření. Rozeznáváme šest typů podle barvy pleti, vlasů, očí a tendenci k opálení, nebo naopak ke spálení.

Fototyp I: Velmi světlá pleť, rusé vlasy, mnoho pih, pokožka se na slunci pravidelně spálí.

Fototyp II: Bledá pleť, světlé vlasy, pihy, pokožka se opaluje do června a často se spálí.

Fototyp III: Světlá hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy, dobře se opaluje, málokdy se spálí.

Fototyp IV: Tmavá pleť, velmi tmavé vlasy, prakticky se nikdy nespálí.

Fototyp V: Velmi tmavá kůže, tmavé až černé vlasy (arabská populace), nikdy se nespálí.

Fototyp VI: Nejtmavší typ, nikdy se nespálí.

Opalovací přípravek vždy vybírejte podle svého fototypu. V zásadě platí, že čím nižší fototyp, tím vyšší je zapotřebí hodnota SPF. Pokud si nevíte rady, v lékárně vám s výběrem rádi poradí.

Bezpečné opalování může mít pro naše tělo obrovský přínos

4. Vyberte si UV filtr, který vám vyhovuje

U UV filtrů se můžete setkat se dvěma druhy. Buď se jedná o UV filtr chemický, nebo filtr fyzikální. Fyzikální UV filtry jsou starším typem, zatímco chemické UV filtry jsou „výdobytkem“ moderní doby.

Chemické filtry pronikají do kůže, kde pohlcují UV záření. Jejich působení začíná minimálně 30 minut po aplikaci přípravku. Fyzikální filtry se do pokožky nevstřebávají a zůstávají na povrchu. Díky tomu UV záření odrážejí a působí prakticky ihned po aplikaci přípravku.

5. Ochrana proti UVA záření nebo UVB záření?

Na etiketě se často můžeme setkat se značkou UVA. Pokud dumáte nad významem této zkratky, vězte, že UVA, stejně jako UVB, je součást UV slunečního záření. Hodnota SPF, uvedená na obalu určuje, jakou ochranu prostředek nabízí proti UVB záření. Pokud je na etiketě v kroužku uvedená právě značka UVA, znamená to, že ochrana před UVA zářením dosahuje nejméně třetiny výše UVB ochrany. A co že to ta UVA a UVB záření jsou?

Dlouhovlnné UVA záření tvoří 95 % celkového UV záření, které dopadá na zemský povrch. UVA záření proudí na naši planetu celoročně. Navíc je schopno procházet skrze mraky a sklo. Obecně je však považováno za méně škodlivé, navíc u něho nebylo prokázáno, že je zhoubné pro lidské organismy. UVA záření má na svědomí stárnutí pokožky, tvorbu vrásek a stařeckých skvrn.

Oproti tomu středněvlnné UVB záření pro živé organismy zhoubné. UVB záření je to, které je odpovědné za viditelné opálení, ale také za spálení a alergické reakce.

Určitě se vyplatí investovat do přípravku, který chrání pokožku jak před UVB zářením, tak i před UVA zářením.

Krémy po opalování nikdy nepoužila pětina Čechů. Dělají velkou chybu!

6. Vyberte jiný krém k moři a jiný na tuzemskou turistiku

Rozhodně se vám vyplatí přizpůsobit nákup opalovacího přípravku podle toho, kam se chystáte vyrazit. Ve vyšších polohách je míra slunečního záření vyšší, než v nížinách. Počítat musíte i s tím, že moře a jiné vodní plochy (včetně bazénu u vás na zahradě) sluneční paprsky odráží a jejich účinek tak ještě zvyšují.

7. Pozor na dobu použitelnosti

Nechce se vám utrácet a tak balíte opalovací krém z minulého léta? Mějte se na pozoru. Přípravek už má možná prošlou dobu použitelnosti.

„Opalovací přípravky na sobě mají zpravidla uvedeno datum trvanlivosti (expirace). Pokud se v této době pohybujeme, je také důležitý symbol krabičky, nebo kelímku, v němž je uvedeno číslo. To udává počet měsíců od otevření, kdy je možno přípravek ještě použít. Většinou to bývá 6-12 měsíců.“ říká Petra Řehořková z Petra Clinic. „Proto je po zimní dovolené možné přípravek ještě použít, ale ten z loňského léta už nemá potřebné ochranné vlastnosti.“

doba použitelnosti kosmetiky po otevření značka

Takový krém po otevření nepoužívejte po uplynutí 12 měsíců

Pokud splňujete oba předpoklady trvanlivosti ještě doma přípravek protřepte, vymáčkněte si jej trochu do dlaně a sledujte jeho barvu, vůni a konzistenci. Pokud přípravek přesáhl dobu použitelnosti, neriskujte a vyhoďte jej.

„Pozor si dejte i na skladování přípravků. Ty byste měli uchovávat v neprůsvitné nádobě při teplotě do 25°C. Pokud s vámi stráví opalovací mléko týden v kuse na přímém slunci na pláži, rovnou jej po sezóně vyhoďte,“ dodává Petra Řehořková. „Na pláž navíc doporučuji chodit s malou termotaškou, ve které jsou krémy uchovány přes noc v  lednici, a která pro krémy udržuje příznivé ‚klima‘ i po dobu několika hodin na pláži.“

8. Pozor na reklamní triky

Obsahuje etiketa vašeho přípravku informace o exkluzivním, celodenním, nebo voděodolném přípravku na opalování? Neberte je příliš vážně.

„Opalovací přípravek, který by vás po jednom namazání chránil celý den, neexistuje. Přípravky se z kůže smývají potem, vodou, ale také ležením na dece, nebo utřením do ručníku. Pokud je přípravek voděodolný, znamená to, že vás po určitou dobu ochrání i při koupání,“ vysvětluje Petra Řehořková. „Po usušení je však nutné se namazat znovu. I při běžném pobytu na slunci (venkovních pochůzkách), je dobré promazávat opalovací krém každé 2 hodiny.“

Plážové triky pro nedokonalé křivky. Jak zamaskovat špíčky v plavkách?

9. Pořiďte si speciální opalovací krém na obličej

Ochranu před slunečním zářením nepotřebují jen ramena, krk a záda, ale i jiná vysoce exponovaná místa. I pro ně je vhodné použít příslušný přípravek. Specialistka Petra Řehořková radí: „Na obličej používejte přípravek speciálně určený pro tuto partii. Dle typu pleti pak zvláčňující, nebo matující. Měl by mít vždy faktor 30-50.“ Své rty chraňte vhodnými pomádami, nebo balzámy, které jsou k dostání v lékárnách za rozumné ceny.

10. Jak vybrat opalovací krém pro děti?

Dětská pokožka je vůči slunečnímu záření náchylnější než dospělá. Batolata a kojenci nutně potřebují pokrývku hlavy. „Dospělí, a tím spíše děti, by neměli chodit na intenzivní polední slunce (mezi 11. a 15. hodinou), kdy je riziko spálenin největší,“ varuje Petra Řehořková. Děti bychom pak měli chránit přípravky s vysokou, nebo velmi vysokou ochranou. Přípravky pro děti by pak ‚neměly obsahovat rizikové látky, například parabeny, které poškozují hormonální systém.

11. Lze použít domácí krém na opalování?

Ač to může znít překvapivě, je vědecky dokázáno, že i přírodní suroviny poskytují ochranu proti UV záření (například olivový, kokosový nebo mandlový olej). Petra Řehořková však radí obezřetnost: „Nevýhodou domácích opalovacích krému je nevýhodou jejich nízká trvanlivost (neobsahují konzervanty, jsou tedy náchylnější na vysoké teploty i zanesení nečistotami) a neověřitelné SPF.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat nejlepší opalovací krém? Nabízíme 11 tipů pro bezpečné opalování