Menu
WomanOnly
Krása

Pigmentové skvrny. Jak je odstranit a vše o prevenci

Redakce

Redakce

2. 6. 2017

Nejednotné zbarvení kůže neboli hyperpigmentace postihuje pokožku obličeje, rukou, dekoltu anebo nohou. Zjistěte, jak vznikají pigmentové skvrny, jaké jsou možnosti jejich odstranění a jak předcházet tvorbě nežádoucích tmavých skvrn na kůži.

Pigmentové skvrny vznikají nejčastěji následkem slunečního záření, kterému byly postižené oblasti vystavené.

Pigmentové skvrny na obličeji, rukou a nohou

Tmavě zabarvené skvrny na obličeji a dalších částech těla má na svědomí melanin, pigment, který dodává naší kůži její přirozenou barvu. Nadměrná tvorba melaninu může způsobit jeho nerovnoměrný výskyt, známý jako pigmentové skvrny, nebo také stařecké skvrny. Nejvíce se objevují kolem 40. roku života, ale mohou se vyskytnout už mnohem dříve, ne nutně jen následkem stárnutí pleti.

Pigmentové skvrny – příčiny

 • UV záření
 • hormonální změny (těhotenství, hormonální antikoncepce)
 • genetické faktory
 • věk
 • poranění a záněty kůže

Pigmentové skvrny po opalování

Zatímco ženy v tropických oblastech používají ochranné krémy denně už od mládí, množství českých žen doporučení dermatologů nedodržují. Nechráněné vystavování se slunečnímu záření je přitom jednou z nejčastějších příčin pigmentových skvrn!

Proto je třeba používat každý den ochranné krémy s UV faktorem a ve slunečných dnech jejich aplikaci opakovat každé dvě hodiny.

I na jaře, na podzim a v zimě, kdy sluneční paprsky nemusí být tolik intenzivní, je třeba se chránit krémem s ochranným faktorem. A o krásu se bát nemusíte: ideální krém pro vás si můžete vybrat podle svého typu pleti, takže nehrozí mastná nebo vysušená pleť. Kromě denních krémů obsahuje UV faktor také množství make-upů, bází a pudrů, které vás ochrání před paprsky a navíc budete vypadat skvěle!

Pigmentové skvrny na obličeji – odstranění

Pigmentové skvrny na kůži obličeje často přispívají k nespokojenosti s pletí, především u žen. Jsou totiž často spojovány se stárnutím a ubírají pleti na jednotnosti.

Jak lze pigmentové skvrny na obličeji odstranit? Účinných možností léčby nadměrné tvorby melaninu (hyperpigmentace) je několik.

Pigmentové skvrny odstranění – Diamantový peeling

Procedura, která je u nás známá jako microdermabraze, je neinvazivní a nechemická procedura, která působí jako jakýsi vyhlazovač pleti: odstraní odumřelé buňky a dokáže si poradit i s pigmentovými skvrnami a jizvičkami po akné.

Pro viditelný účinek je třeba peeling v kosmetickém salonu opakovat alespoň 5x. Diamantový peeling působí také na pigmentové skvrny po akné a odstraňuje přebytečnou mastnotu pokožky.

Pigmentové skvrny odstranění – Chemický peeling

Při tomto ošetření pleti se na zvolená místa pokožky aplikuje kyselý roztok, který odstraní povrchové vrstvy pokožky. Je invazivnější než diamantový peeling, protože při něm vznikají puchýřky jako při spálení pleti. Ty se postupně odloupnou a nová kůže pod nimi je světle zabarvená, bez skvrn.

Pigmentové skvrny odstranění – laser a IPL

Kosmetické ošetření laserem je další vyhledávanou a účinnou metodou odstranění pigmentových skvrn. Postižená oblast se ochromí vysoce energetickým světlem, který působí podle estetické závažnosti hyperpigmentace buď pouze v povrchové vrstvě pokožky (epidermis) anebo ho profesionál v kosmetickém salonu nechá proniknout do hlubších vrstev kůže.

Jak na pigmentové skvrny – zmírnění a prevence

Existují také kosmetické a lékárenské přípravky, které zmírňují viditelnost a zamezují další tvorbě pigmentových skvrn. Výrobky určené pro léčbu hyperpigmentace (ať už se jedná o stařecké pigmentové skvrny či nejednotné zabarvení pleti, vyskytující se často v těhotenství a následkem hormonálních změn), využívají jednu či více aktivních složek k zesvětlení tmavých pigmentových skvrn anebo zpomalují tvorbu melaninu (pigmentu).

Kyselina glykolová

 • používá se při chemickém peelingu či jako součást bělících krémů určených k lokální aplikaci

Vitamin C

 • deriváty vitaminu C se používají společně s dalšími látkami v krémech, které mírní nerovnoměrné zabarvení pokožky či v omlazujících sérech

Retinoidy (deriváty vitaminu A)

 • stejně jako deriváty vitaminu C se vyskytují v kosmetických produktech určených pro zmírnění hyperpigmentace, obnovení buněk, i při léčbě akné
 • nežádoucí účinky: zvýšení citlivosti na sluneční záření, což může tmavé skvrny ještě zhoršit
 • retinoidy nesmí být aplikovány v období těhotenství a kojení

Butyl resorcinol

 • složka přidávaná do kosmetických přípravků, dokáže při pravidelném používání snížit tvorbu melaninu a zmírňuje tak nežádoucí zabarvení pokožky
 • podle dermatologických testů nezpůsobuje žádné, anebo jen mírné podráždění pokožky

Ochranné krémy – prevence pigmentových skvrn

 • krémy s ochranným faktorem proti slunečnímu záření je třeba používat denně, protože dokáží zamezit další tvorbě pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny – jsou nebezpečné?

Ačkoliv ve většině případů nejednotného zabarvení pleti se jedná o estetický problém, mohou se objevit zdravotní kombinace spojené s kožním pigmentem. Pokud pozorujete změnu barvy, tvaru či velikosti pigmentových skvrn, anebo postižená pokožka svědí či krvácí, navštivte dermatologa pro vyloučení nádorového onemocnění kůže či diagnostiku zánětu, který je třeba léčit.

Stařecké skvrny na rukou a nohou

Pro odstranění či zmírnění hyperpigmentace dalších slunečnímu záření vysoce exponovaných částí těla lze použít stejné metody, jako v případě pigmentových skvrn v obličeji.

Jak vybrat nejlepší opalovací krém? Nabízíme 11 tipů pro bezpečné opalování

Jak na pigmentové skvrny – babské rady

Naše babičky na stařecké skvrny používaly vitamin C, přesněji citron, který nanášely na pokožku a nechávaly působit.

Přírodní kosmetické značky také nabízejí výrobky, které kombinují složky, působící jako inhibitory tyrozinázy (enzymu, který vytváří pigment melanin) s citronem a zklidňujícími látkami.

Je ale třeba si přiznat, že nejúčinnější metodou pro předcházení tvorby pigmentových (stařeckých) skvrn je nevystavovat pokožku slunečnímu záření, tedy nechodit vůbec na slunce. Tento zákaz můžete obejít každodenním důsledným používám ochranných krémů s SPF, a to na všech místech, která jsou během dne nezakrytá (obličej, ruce, dekolt, nohy).

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pigmentové skvrny. Jak je odstranit a vše o prevenci