Menu
WomanOnly
Krása

Sluneční neboli stařecké skvrny mohou mít i mladí. Co je způsobuje?

Stařecké skvrny se nepojí pouze se stářím. Je pravda, že je ve zvýšené míře mívají starší lidé nad 40-50 let věku, ale protože se především jedná o sluneční skvrny, mohou se vytvářet u lidí k nim náchylných v jakémkoliv věku. Jaká přírodní léčba na tyto stařecké skvrny neboli sluneční skvrny zabírá a pomáhá tyto nehezké kožní potíže zmírnit?

Co jsou stařecké skvrny a proč se tvoří?

Stařecké skvrny neboli hyperpigmentace se objevují nejčastěji na takových místech těla, která jsou nejvíce vystavovaná slunci. Jsou to drobné, nepravidelné útvary na kůži v hnědavých barevných odstínech. Některé z nich jsou světlejší, jiné hodně tmavé. Jejich výskyt je nejvíce na tváři, rukou, dekoltu, nebo i nohou, zpravidla na odhalovaných částech těla. Protože se jim také říká sluneční skvrny, je zřejmé, že tvorba takovýchto pih bude souviset se sluníčkem.

Sluneční skvrny mohou mít lidé již od 40 let věku, ale i také výrazně dříve, nemusí jít pouze o doménu seniorů, jak již napovídá název stařecké skvrny. Příčinou tvorby stařeckých skvrn je zvýšená tvorba pigmentu melaninu. Pigmentové skvrny bývají zcela neškodné, ale pro jistotu je potřeba je sledovat, aby se nezačaly chovat nezvykle. Největším problémem zpravidla bývá jejich vzhled a nepříjemný pocit člověka, že se za ně musí stydět.

Pigmentové skvrny. Jak je odstranit a vše o prevenci

Stařecké skvrny a jejich příčiny

Mezi nejčastější příčiny tvorby slunečních skvrn patří:

  • nadměrné vystavování se slunci (bez používání přípravků s UV faktorem)
  • hormonální nerovnováha (nadbytek ženských pohlavních hormonů – estrogenu a progesteronu u žen)
  • souvislost s přirozeným stárnutím kůže nad 40 let věku
  • následek poranění nebo zánětu kůže
  • důsledek užívání některých léků u vážnějších nemocí

Stařecké skvrny a jejich léčba

Léčba stařeckých skvrn je spíše kosmetickou záležitostí. V prvé řadě je důležité dbát na prevenci, která spočívá v minimalizaci rizik podporujících vznik hyperpigmentace. Je dobré používat účinnou sluneční ochranu s vysokým ochranným faktorem, nechodit moc na slunce, pokud patříte do ohrožené skupiny a vybírat si vhodnou kosmetiku, která pomáhá oddálit stárnutí pleti a zvýšit přirozenou obranyschopnost pokožky. Na již vzniklé stařecké skvrny se dá také použít například chemický peeling nebo laser.

Mrkvový, avelanový či kokosový olej na opalování. Který má nejvyšší UV faktor?

Jak na stařecké skvrny přírodní cestou

Z přírodních možností léčby můžete vyzkoušet potírání pigmentových skvrn citrónovou šťávou, šťávou z aloe vera nebo jablečným octem. To lze kombinovat s používáním přírodních olejů na pleť, které jsou velmi výživné a obsahují hodně vitamínu E, zpomalují stárnutí pleti a poskytují vaší pokožce dokonalou výživu.

Nejvíce vhodný je arganový olej, šípkový olej, mandlový olej, ricinový olej nebo oleje, které mají zároveň vysoký ochranný UV faktor, například olej z malinových semen nebo mrkvový olej. Ty můžete používat i během dne, předtím než půjdete na sluníčko.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Sluneční neboli stařecké skvrny mohou mít i mladí. Co je způsobuje?