×
WomanOnly

17 příznivých účinků jablečného octa. Poradíme i s užíváním a dávkováním

Účinky jablečného octa

Jablečnému octu se pro své široké blahodárné účinky přezdívá elixír mládí. Jak ho používat a co za zázraky s ním dokážete?

Ocet je od pradávna považován za univerzální všelék. V historii se používal k nejrůznějším účelům, ať už to bylo nakládání zeleniny či výroba zálivek anebo třeba čistění pistolí. Dnes je pro mnohé z nás nepostradatelným kuchyňským pomocníkem. Jablečný ocet pak patří k těm nejzdravějším druhům a navíc ho využijete nejen při vaření.

Přírodní prostředek plný vitamínů, antioxidantů a minerálů

V jablečném octě najdete řadu látek důležitých pro náš organismus. Hlavní složkou je kyselina octová, díky které je roztok kyselý. Ta obvykle tvoří kolem 5 %. Tento zázračný elixír dále obsahuje kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou, vitamín C, vitaminy B1, B2 a B6, beta karoten, biotin či niacin.

V jablečném octě se nachází rovněž množství minerálů, jako je například železo, fosfor, sodík, vápník, hořčík nebo draslík. Draslík pozitivně působí na činnost srdce a cév, vápník napomáhá tvorbě kostí a hořčík zase zrychluje látkovou výměnu.

Jablečným octem ke štíhlosti

Důležitou součástí jablečného octa je jablečný pektin – zdroj přírodní vlákniny, který podporuje zdravé trávení, posiluje metabolismus, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá štěpit tuky. Právě díky této látce, obsažené již v samotných jablkách, je jablečný ocet často používán při hubnutí.

Přírodní antibiotikum i detoxikační prostředek

Jablečný ocet se dále pyšní antibakteriálními a antimykotickými vlastnostmi. V těle působí proti bakteriím a virům a pročišťuje organismus od nežádoucích zplodin nahromaděných v těle. Při delším užívání dokáže posílit imunitu a odbourat nadměrnou únavu. Dokáže také zmírnit pálení žáhy.

Všestranný lék

Jablečný ocet vám pomůže na dlouhodobé problémy s nedostatečnou srážlivostí krve, vysokým krevním tlakem, artritidou či bolavými klouby i na krátkodobá chřipková onemocnění. Působí proti bolestem v krku, bolestem hlavy či nachlazení a dokáže zmírnit otoky končetin.

Jak dávkovat a konzumovat jablečný ocet?

Pro vnitřní užití je za optimální dávkování považována jedna lžíce jablečného octa třikrát denně. Požadované množství octa smíchejte se šálkem vody a pijte mezi jídly. Můžete jim také ochutit salátovou zálivku, omáčku či polévku.

Pokud se s jablečným octem snažíte zhubnout, vypijte šálek vody se lžící octa přibližně 20 minut před každým jídlem. Kromě rychlejšího trávení a štěpení tuků docílíte potlačení chuti k jídlu.

Seznam jídel včetně receptů, které štěpí tuky. Víte, jak fungují tukožrouti?

Pro krásnější vlasy, pleť i zuby

Jablečný ocet má rovněž bohaté vnější využití. Pokud si jej budete pravidelně aplikovat na vlasy, budou lesklejší, pevnější a kvalitnější. Dnes již spousta vlasové kosmetiky tuto látku přímo obsahuje.

Jablečný ocet rovněž dokáže vybělit zuby a používá se také jako tonikum k rozjasnění pleti. Pro svůj příznivý vliv na pokožku je jablečný ocet doporučován také na problémy s akné.

Vhodný pro všechny

Jablečný ocet se dobře snáší, a tak si jej může dopřát prakticky každý. Na pozoru byste se však měli být, pokud berete nějaké léky – potom je ocet vhodné užívat v jinou dobu.

9 důvodů, proč budete jíst jablka každý den

Shrnutí účinků jablečného octa:

 1. Pomáhá při hubnutí
 2. Zlepšuje trávení
 3. Posiluje metabolismus
 4. Snižuje hladinu cholesterolu
 5. Působí antibakteriálně
 6. Posiluje imunitu
 7. Odbourává únavu
 8. Detoxikuje organismus
 9. Snižuje pálení žáhu
 10. Snižuje vysoký krevní tlak
 11. Příznivě ovlivňuje srážlivost krve
 12. Snižuje bolest v krku
 13. Snižuje bolest hlavy
 14. Bělí zuby
 15. Pomáhá s akné
 16. Zvyšuje kvalitu vlasů
 17. Pomáhá při artritidě1 Komentář 17 příznivých účinků jablečného octa. Poradíme i s užíváním a dávkováním

 1. Masáž bradavek. skvělé jen u žen pozor pálí a jenom trošku OCTA, Taky je t
  oázka citlivosti, ale dá se naučit. octem mazat prsa i kačenku začít třeba po vyholení.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*