Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Repelent proti klíšťatům: Vyrobte si ho doma a bez chemie

Sezóna klíšťat už je tady a s ní riziko lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy. Proti nemocem, které klíšťata přenáší na člověka, se můžeme bránit očkováním nebo různými repelenty. V obchodech seženete množství sprejů i mastí, které fungují na velmi podobném principu. Bojovat s klíšťaty však můžete také přírodními prostředky.

Repelent proti klíšťatům z obchodu: ano nebo ne?

Kupované repelenty jsou ve většině případů skutečně účinné, ale na druhou stranu jsou přímo nacpané chemií, která nemusí dělat dobře vaší kůži. Pokud si tedy pořídíte takový repelent, stříkejte ho pouze na oblečení a vyhněte se kontaktu s holou kůží. Vyhnete se případnému podráždění, svědění a vyrážce. Jestliže chcete tímto způsobem chránit i své ratolesti, pořiďte jim repelent proti klíšťatům pro děti, který má upravené složení. Chcete-li se vyhnout nežádoucím účinkům, vyrobte si domácí repelent z čistě přírodních zdrojů.

Co odpuzuje klíšťata?

  • Rozmarýn
  • Růžový olej
  • Máta peprná
  • Hřebíček
  • Vinný i jablečný ocet
  • Citrusy
  • Pravidelná konzumace vitaminů skupiny B
  • Konzumace česneku a kvasnic

Nakažených klíšťovou encefalitidou vzrostlo o 21 procent. Máme mapu výskytu

Nejlepší repelent proti klíšťatům? Zkuste přírodu

Recept na domácí repelent proti klíšťatům s rozmarýnem

Víte, co odpuzuje klíšťata nejúčinněji? Je to rozmarýn – aromatická bylinka, která má nejen příjemnou vůni, ale i spoustu blahodárných účinků na lidské tělo. Málokdo však ví, že funguje jako přirozený odpuzovače klíšťat.

Připravte si:
1 l vody
Sáček sušeného nebo čerstvého rozmarýnu
1 lžíce bílého vinného octa

Postup:
Vodu nalijte do hrnce a přiveďte k varu. Do vroucí vody nasypte rozmarýn, odstavte z plotny a nechte zcela vychladnout. Poté nálev sceďte, přidejte lžíci octa, promíchejte a nalijte do nádoby s rozprašovačem. Repelent proti klíšťatům skladujte v lednici a před výletem do přírody s ním nasprejujte celé tělo, zejména pak nohy. Tento domácí postřik proti klíšťatům je vysoce účinný a přitom 100% přírodní.

Recept na olejíček proti klíšťatům

Domácí přípravek proti klíšťatům můžete vyrobit i z oblíbeného růžového oleje. Bude vám k tomu stačit jen pár ingrediencí a lahev s rozprašovačem.

Připravte si:
100 ml mandlového nebo jakéhokoliv rostlinného oleje
1 hrnek vody
20 kapek růžového oleje

Postup:
Smíchejte vodu, olej, přidejte pár kapek růžového olejíčku a pořádně protřepejte. Vzniklou směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem a uložte do chladu (nejlépe do lednice). Používejte kdykoliv se chystáte do přírody.

10 mýtu o klíšťatech a očkování proti klíšťové encefalitidě

Recept na citrusový repelent proti klíšťatům

S bojem proti klíšťatům vám pomůže i citrusový odvar, který krásně voní. Opačný názor však mají klíšťata, která se vůni citrusů vyhýbají obloukem.

Připravte si:
300 ml vody
300 g citrusů (citróny, limetky, pomeranče nebo grapefruity)

Postup:
Citrusy oloupejte a nakrájejte na menší kousky. Mírně vařte po dobu jedné hodiny. Poté odvar sceďte a nalijte do nádoby s rozprašovačem. Domácí repelent uchovávejte v ledničce, aby vám co nejdéle vydržel.

Domácí repelent proti klíšťatům pro psy

Nosí si vás domácí mazlíček domů z každé procházky minimálně jedno klíště? Pak mu můžete pořídit speciální obojek či sprej proti klíšťatům nebo se obrátit na přírodu. Pro psy je ideální odvar z rozmarýnu nebo směs s růžovým olejem.

7 kroků jak správně vyndat klíště dle nejnovějších poznatků

Přinesli jste si klíště domů? Zkuste mazání proti klíšťatům

Pro případ, že si přes veškerou snahu nějaké to zakousnuté klíště domů přinesete, pořiďte si v lékárně mast proti klíšťatům. Ta znehybní a znecitliví klíště, které lze pak mnohem jednodušeji odstranit. Výhodou je, že tyto masti zabraňují vyvolání obranné reakce klíštěte, a tak nehrozí, že by klíště vypustilo nebezpečné látky do ranky.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Repelent proti klíšťatům: Vyrobte si ho doma a bez chemie