×
WomanOnly

Počet nakažených klíšťovou encefalitidou vzrostl o 21 procent. Podívejte se na mapu výskytu

Klíšťová encefalitida

V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou, tj. o 122 onemocnění více, než tomu bylo v roce 2016. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je již od roku 2015. Ke zvyšujícímu se počtu nemocných tímto vážným infekčním onemocněním může přispívat i nízká proočkovanost populace České republiky.  

Co byste měli vědět:

 • přenašeči infekce se vyskytují ve všech krajích ČR, jsou v přírodě, městské zeleni i v zahradách
 • v počtu onemocnění klíšťovou encefalitidou jsme na prvním místě v Evropě
 • před onemocněním není přirozeně chráněná žádná věková skupina obyvatel, ohrožený je každý člověk pohybující se v přírodě
 • nejúčinnější prevencí je očkování

Relativně mírné zimy, kdy teploty pod bod mrazu klesnou jen na pár dní, a vlhké jaro a podzim vytváří optimální podmínky pro rozmnožování a aktivitu klíšťat. To se následně odráží i v množství osob, které se nakazí klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou. „Česká republika zůstává na prvním místě v počtu nakažených klíšťovou encefalitidou v Evropě a po loňském roce se ten náskok ještě zvýrazní. Problémem do budoucna je skutečnost, že se infikovaná klíšťata dostávají do nových oblastí, stále blíž k lidem a vyskytují se už ve všech krajích ČR,“ říká docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování.

Koho klíšťata nejvíc ohrožují

Klíšťata nejčastěji přenášejí dvě onemocnění. Lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění, které je léčitelné antibiotiky. Klíšťová encefalitida je virová nákaza a účinná specifická léčba u ní stále není k dispozici, antibiotika na virus žádný efekt nemají. Terapie se zaměřuje pouze na mírnění příznaků probíhající infekce a s nákazou si musí poradit organismus sám vlastními silami. Infekce zasahuje centrální nervový systém a může vést k trvalé invaliditě nebo způsobit úmrtí. „Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa, houbaření, při odpočinku v parku ale i při sportech provozovaných venku či v přírodě,“ vysvětluje docent MUDr. Rastislav Maďar.

Před klíšťovou encefalitidou není přirozeně chráněná žádná věková skupina obyvatel. Nejúčinnější prevencí je očkování, které pomáhá před onemocněním chránit. „Většina rodičů se snaží chránit vakcinací svoje děti, což je v pořádku. Dospělí však zapomínají na to, že i oni by se měli nechat naočkovat. Průběh klíšťové encefalitidy u dospělého člověka totiž bývá vážnější než u dětí,“ varuje docent Maďar. Doporučuje se také používání repelentů, klíště se však může zachytit na oblečení a podlézt konec rukávu či kalhot, s kůži nastříkanou repelentem tak nemusí přijít vůbec do kontaktu.

Mapa výskytu klíšťové encefalitidy

Poslední průzkum ukazuje, že Češi si jsou rizika klíšťové encefalitidy vědomi, ve věkové skupině 25-44 let je informováno 96 procent dotazovaných. S proočkovaností samotnou je to však již horší: stávajících 24 % při tak značném rozšíření nemoci nepostačuje. Nejvíce zodpovědní jsou lidé ve věku 18-24 let, kde je očkovaných 36 lidí ze sta, a po nich následují děti a dospívající do 19 let s 29 procenty proočkovanosti. Naopak nejméně očkovaných je ve věku 55-64 let, kdy se proti klíšťové encefalitidě aktivně chrání jen 15 procent populace. „Přitom právě u starších pacientů bývají následky onemocnění nejhorší, včetně fatálních případů,“ upozorňuje lékař.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

 • vakcinace je možná po celý rok
 • očkovat se mohou děti od 1 roku i dospělí všech věkových skupin
 • základní vakcinace je ve třech dávkách, ochrana nastupuje už po druhé dávce
 • následné přeočkování se aplikuje po třech až pěti letech
 • na očkování přispívají v rámci preventivních programů zdravotní pojišťovny, čerpat můžete až 1500 korun ročně

Jak se nechat naočkovat

Klíšťata jsou aktivní po dobu všech jarních, letních a podzimních měsíců. „Očkování je možné po celý rok, nejsou měsíce, kdy by nemělo účinek, či by bylo zbytečné. Vakcinace probíhá ve třech základních dávkách, již po druhé dávce nastupuje vysoký ochranný účinek. Přeočkování je doporučováno po třech či pěti letech v závislosti na věku a použité vakcíně,“ dodává docent Maďar. Podle období, kdy se očkování zahájí, lékař doporučí buď klasické, nebo zkrácené vakcinační schéma.

Dospělí i děti se mohou nechat očkovat u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 800 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun.

Co je klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené nejčastěji přisátím infikovaného klíštěte. K nákaze může dojít i konzumací nepasterizovaného (tepelně neupraveného) mléka, které pochází od nakažených zvířat, a výrobků z něho vyrobených. Tento přenos je však méně častý. Virus se po přisátí infikovaného klíštěte dostává nejprve do buněk v bezprostředním okolí rány, během krátké doby proniká do mízních uzlin, kde se pomnoží a poté putuje do různých částí a orgánů v těle. Nejzávažnější následky má mít přítomnost viru v centrálním nervovém systému.

Onemocnění klíšťovou encefalitidou má většinou dvoufázový průběh. Vstupem viru do lidského organizmu počíná inkubační doba, která trvá v průměru 7 – 14 dní, někdy se však může prodloužit až na měsíc. První fáze onemocnění připomíná běžnou virózu, což stěžuje včasné stanovení diagnózy.

Druhá fáze často nastupuje horečkami a v různé intenzitě se rozvíjí příznaky postižení centrálního nervového systému, jako např. bolest hlavy, světloplachost, tuhost svalstva šíje, poruchy paměti, dezorientace, poruchy spánku, závratě či svalový třes. Onemocnění může zanechat velmi vážné doživotní následky.12 Komentáře Počet nakažených klíšťovou encefalitidou vzrostl o 21 procent. Podívejte se na mapu výskytu

 1. Asi 2 roky jím denně 1 tbl B-komplex. Ne kvůli klíšťatům, ale z jiného důvodu. Začátkem tohoto května jsme na naší zahradě na sobě našli (lezoucí) klíšťata vnuk i já a dvě droboučká jsem pak během týdne měla na sobě i přisátá. Evidentně B-komplex nefunguje!!!

 2. Jako děti jsme se celé léto válely na trávě a nikdy jsme klíště nechytly. Rodiče každé léto zahradu vypalovali a nic se neporušilo. Zahrada nádherně kvetla lučním kvítím a konipásci,motýli a různý hmyz se měli k světu. Dnes se bojím projít po trávě.

 3. Zajímalo by mě, jestli na to neexistuje nějaký celoplošný postřik.
  Jestli ano, tak stát opět přehodil zátěž na občana, jako v jiných případech!

 4. Možná je to reklama na vakcínu, možná ne. Jaký je počet onemocnění encefalitidou je možné si zjistit na stránkách českého statistického úřadu. Já jsem prodělala klíštovou encefalitidu a meningitidu, když mi bylo 40 let. Strávila jsem tehdy dva měsíce v nemocnici a dalšího půl roku doma. Větší bolest jsem nikdy předtím ani potom nezažila. Bolí hlava, krk, záda. Vysoké horečky, na konci teploměru, ztrácela jsem vědomí. Děti jsem měla ještě malé. Měla jsem obrovské štěstí, že jsem neoslepla, neohluchla, nemám žádné následky. Asi rok a půl po nemoci se mi ještě chvěla tvář, když jsem měla u zubaře otevřít ústa. Nepodceňujte to. Není to legrace.

 5. Souhlasím,encefalitida po odezní,ale po borelioze jsou trvalé následky(vlastní zkušenost),klouby,srdce,vnitřní orgány..Mezi nakaženými je asi 50x víc boreliozy.Článek je Reklama na přebytek vakcíny.

 6. Včera na zahradě . A a výjimka to rozhodně není. V zimě mi hejno chodí skoro až do kuchyně

 7. Vy si děláte srandu,
  moje dítě prodělalo loni klíšťovou encefalitidu a až taková sranda to fakt nebyla.
  Druhé už je naočkované, toto nechci znovu prožít.

 8. Tragedie je, že namnožení klíšťat jde na vrub hlavně zeleným, neboť místo objímání a přivazování se ke stromům a obhajobou nějakých mozýlů kašlou na to že nejsou bažanti, koroptve, tetřívci!!!!! ti jediní decimovali stavy klíštat (kdy jste naposledy viděli koroptve????? já poslední hejno před 23 lety

 9. Počet nakažených může být stejný, ale je možné, že lékaři jen začali víc případů nahlašovat, hlášení encefalitidy je sice povinné, ale vím jak to v lékařské praxi je. Další nemoc, kterou také přenášejí klíšťata bartonella je diagnostikována u stovek případů ročně, ale hlášených případů jsou jednotky, navíc skutečně nakažených může být mnohem víc, protože lékaři kvůli podhlášenosti považují tuto infekci za vzácnou a málokdy testují, nemocným nic nenajdou a tvrdí jim, že jsou jejich problémy psychosomatické. Podobná situace je u boreliozy, počet nakažených výrazně neroste, ale jak roste povědomí o této nemoci, lékaři ji častěji diagnostikují.

 10. Přesně tak jak píšete …ideální článek pro tupou ovci.Na boreliózu očkování není ,tak se o ní články nepíší.Proč taky:-)

 11. Typický manipulativní článek, už chybí jen odkaz na kokrétní vakcínu. Chybí zde porovnání se statistikou s úmrtností v dopravě, s infarkty, jinými nemocemi. Třeba mě zítra srazí auto, spadne na mě letadlo či meteorit, jak mě ochrání?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*