Menu
WomanOnly
Krása

Šťáva z aloe vera. Na co všechno ji použít a je skutečně bezpečná?

Aloe vera je rostlina známá pro své detoxikační a silně dezinfekční účinky. Užívá se zejména šťáva z aloe, o které se všeobecně ví, že čistí střeva. Aloe je ale všestranná léčivka, která má spoustu účinků a můžete si ji také pěstovat doma. Co ještě o aloe nevíte, jak poznat pravou aloe a jak se s aloe můžeme léčit? Je aloe pro každého bezpečná?

Jak poznat pravou aloe vera?

Aloe vera je název rostliny, který již z překladu z latiny napovídá, že jde o rostlinu pravou, tedy vera = pravá. Ovšem ta se u nás vyskytuje zřídka – existuje spousta druhů aloe. Jak vypadá aloe vera? Rostlinu poznáme podle tlustých růžicovitě uspořádaných dužnatých listů s ostrými zubatými okraji, ze kterých po jejich naříznutí vytéká zelenkavá gelovitá tekutina. Krásně i kvete – barevnými trubkovitými květy na vysokém stvolu, který může dosahovat délky až 1 metr. Listy se mohou rozrůstat do šířky – list aloe vera může měřit i přes půl metru.

Jak léčit afty v puse? Pomůžou léky i přírodní látky

Druhy aloe vera

Aloe vera se vyskytuje v mnoha podobách, existuje snad až kolem 500 druhů. Sukulenty však vypadají podobně a mají i podobné účinky, ale liší se obsahem účinných látek. Některé druhy aloe nejsou tak léčivé, jak by se mohlo zdát. Listy aloe bývají zelenošedé, ale jiné jsou například skvrnité – skvrnitých druhů aloe je více. Nejvíce účinných látek, které se využívají k léčebným účelům, má aloe pravá.

Pěstování aloe vera – pozor na zálivku!

Pěstování aloe u nás není složité, aloe v květináči zdobí mnohé domovy. Je však třeba vědět, že aloe je sukulent pocházející z Afriky a z Arabského poloostrova. Daří se jí tedy v suchých a teplých oblastech, například v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Řecku, ale i v Africe, Indii, na různých exotických ostrovech a podobně. Rostlina potřebuje hodně slunce a stačí jí pouze malá zálivka. Aloe nemusíte zalévat často, bohatě postačí přirozené udržování potřebné vlhkosti a zalévání i jednou za pár týdnů. Aloe vera nesnáší mráz, takže byste ji měli mít pouze ve vnitřních, prosluněných a teplých prostorách, anebo v zimní zahradě. Vhodná teplota pro pěstování aloe je 18 – 25 °C.

Jak zasadit aloe? Není to složité. Připravte si nízký keramický květináč a substrát pro sukulenty. Kořeny aloe nesázejte příliš hluboko, nahoru na substrát můžete položit kamínky. Aloe by určitě neměla mít nikdy vodu v misce, dávejte pozor na přelévání. Občas aloe klidně i přihnojte, ale není to nutné. Rostlina se množí snadno pomocí řízkování, řezání listů je ostatně potřebné i k získávání léčivé šťávy a provádí se často. Pěstování aloe ze semen je náročně, proto je lepší cesta množení aloe řízkováním. Rostlina se obvykle dožívá 10 let.

Jak uříznout aloe vera?

Jak řezat listy aloe vera? Odřezávají se vždy nejstarší listy, a to asi po dvou letech života rostliny – sběr latexu z aloe probíhá dříve, gel z aloe se sbírá později, a to asi po 3 – 5 letech života rostliny. O obřezané listy aloe vera nemusíte mít strach, rychle se zacelí a znovu dorostou. Pokud potřebujete jen kousek rostliny k rychlému ošetření, stačí vám odříznout 1 – 2 cm plátek listu aloe, pro další práci s listy aloe vera a výrobu produktů si uřízněte několikacentimetrovou část nejstaršího listu.

Jak zachránit aloe vera?

Co všechno se může rostlině stát a jak aloe zachránit? Nejčastěji dochází k přelévání rostliny, aloe vadí přílišná vlhkost. Vzhledem k tomu, že miluje horko a sucho, jí může taková zálivka, jakou poskytujete ostatním rostlinám, uškodit. Pokud se vám něco takového stane, je dobré nechat rostlinu na pár dnů mimo svůj původní substrát, a poté ji zkusit zasadit do nového substrátu. Možná se vám aloe ještě ujme. Někdy i pomůže přemístit aloe na více slunné a světlé místo.

Aloe vera – je jedovatá, či ne?

Aloe vera se již po tisíciletí používá jako léčivá rostlina po celém světě. První záznamy o používání aloe jako léku pocházejí ze starověkého Egypta a Arábie. U nás se dnes využívá latex a gel z aloe vera. Latex obsahuje aloe ve svých rostlinných pletivech. Při vnitřním použití působí silně projímavě – obsahuje látku zvanou barbaloin, která však může být i velmi toxická – jedovatá! Kromě barbaloinu latex z aloe obsahuje další deriváty a účinné látky – například údajně protirakovinný aloe – emodin, dále obsahuje pryskyřici, minerály, silice i ketony. Aloe vera tedy oplývá spoustou různých látek – a mnohé ještě nebyly dostatečně prozkoumány.

Obsah účinných látek v latexu se v různých druzích aloe liší, aloe pravá je nejléčivější – bylo zjištěno, že snad pouze 10 % z celkové množství 500 druhů aloe má nejbližší složení jako aloe vera! Nejvíce léčivá (a s nejcennějším obsahem účinných látek v latexu) je pak mladá rostlina aloe vera.

Nejčastěji se však používá gel z aloe, který se při průmyslovém zpracovávání aloe zbavuje všech škodlivých toxických látek, a který toxický barbaloin neobsahuje.

Gel z aloe vera – zázrak s mnoha léčivými účinky

Gel z aloe se dá snadno získat i z doma pěstované rostliny. Stačí odkrojit kousek listu a vyškrábat z něj gel, který můžeme okamžitě použít na ránu či na spáleninu. Gel obsahuje hodně vody – 99% vody, navíc pak ještě nějaké sacharidy, tuky, bílkoviny, minerální látky, třísloviny a enzymy. Gel z aloe se dnes dá uchovat také procesem lyofilizace, čímž si plně zachovává obsah látek.

Aloe vera při vnitřním použití podporuje hubnutí a detoxikaci organismu. Je silným projímadlem, které vám kompletně vyčistí střeva, což někdy nemusí být až tak žádoucí! Aloe zrychluje metabolismus, snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu a snižuje také krevní tlak. Aloe působí jako přírodní antibiotikum – hubí velké spektrum bakterií, například streptokoky, stafylokoky, mykobakterie, klebsielu a salmonelu. Ale hubí také některé viry.

Zevně aloe vykazuje vynikající účinky na pleť. Ať už se jedná o popáleniny, hojení ran, zanícená hnisavá místa, napadení pokožky stafylokokem zlatým, atopický ekzém, lupénku nebo akné. Aloe regeneruje, zvláčňuje, hydratuje a dezinfikuje pokožku, navíc působí také proti UV záření, chrání i před rentgenovým zářením. Gel z aloe můžete použít na opar, na štípance od komárů, na ranku po klíštěti nebo na dezinfekci v ústech – afty, bolesti zubů, záněty dásní a podobně.

Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou!

Aloe vera – nežádoucí účinky a pro koho není rostlina vhodná

Gel z aloe vera vyráběný průmyslově bývá zbaven všech toxických látek tak, aby byl bezpečný pro vnitřní použití. Přesto se šťáva z aloe nedoporučuje užívat ve větším množství a po delší dobu. Rizikovou skupinou jsou alergici a osoby trpící závažnými chorobami, diabetem, selháním ledvin, autoimunitními nemocemi a zánětlivým onemocněním vnitřních orgánů. Rizikovou skupinou jsou také alergici. I když má aloe nesporně velké množství léčebných účinků, nejbezpečnější je pouze při vnějším užívání.

Produkty z aloe vera nesmí vnitřně užívat těhotné ženy – mohlo by dojít k předčasnému porodu nebo potratu! Aloe má silně projímavé účinky, které rozpohybují střeva a důkladně prokrví pánev. Projímadla se zkrátka v jiném stavu neužívají! Vliv účinných látek z aloe na plod není dostatečně prozkoumán, ale rovněž může hrát svou podstatnou roli.

Produkty z aloe vera

Pokud se rozhodnete používat některé z komerčních produktů z aloe vera – vychvalovaných do nebes, vždy si zjistěte, jakým způsobem se produkt zpracovával a co přesně z aloe obsahuje. Dejte na kvalitu a na doporučení. Na aloe se dá dobře vydělávat, ale jak víme, vnitřní použití není vždy bezpečné, šťáva z aloe nemusí být vždy bez toxických látek, silná projímadla nám škodí a také jde o to, zda je produkt vyroben opravdu z pravé aloe – aloe vera, a ne z jiných druhů aloe, které byly na základě studií vyhodnoceny jako méně účinné či zcela neúčinné.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Šťáva z aloe vera. Na co všechno ji použít a je skutečně bezpečná?