Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak léčit afty v puse? Pomůžou léky i přírodní látky

Alena Zelová

Alena Zelová

15. 6. 2014

Afty, noční můra, která dokáže znepříjemnit několik dní. Nejste v tom však samy, afty trápí skoro čtvrtinu populace! Trpí jimi převážně ženy a není vůbec snadné se jich nadobro zbavit. Přesto přinášíme tipy, jak s nimi bojovat. 

Co jsou to afty?

Afty nebo-li aftózní stomatitida jsou bílé až nažloutlé vřídky, které se vyskytují v ústech. Onemocnění způsobuje nepříjemnou bolest hlavně při mluvení, pití a jídle.

Jitrocel kopinatý a jeho účinky. Víte, jak si vyrobit sirup proti kašli?

Proč afty v puse vznikají?

Vznik aftů způsobuje řada faktorů. Jedním z nich jsou hormonální výkyvy, které se nejvíce projevuje u žen v době menstruace. Oslabená imunita, stres, únava se podepisují na řadě onemocnění, tedy i na vzniku aftů.

Zaměřte se na péči o dutinu ústní! Afty se mohou objevit díky rovnátkům nebo zubní protéze, tvrdému zubnímu kartáčku, citlivosti na zubní pastu, především na fluor.

Chybějící vitaminy, kořeněná jídla, kouření a nadměrná konzumace alkoholu, podprůměrné BMI jsou další možné spouštěče aftů. Máte-li zlozvyk kousání se do škraní, snažte se jej co nejrychleji zbavit!

Jak léčit afty?

Především byste se měly snažit nákazu nerozšiřovat, nedotýkat se postižených míst a udržovat čistá ústa. Zvolte měkčí zubní kartáček a pořiďte si zubní pastu, která je přírodního rázu.

Určitě jste si někdy všimly u svých spolužáků ve škole, kamarádů nebo kolegů v práci, že měli fialová ústa a to díky vodičce proti aftům, která patří mezi nejčastější léky proti aftům. Získáte ji v každé lékárně. Lék sice barví a vše kolem je fialové, ale uleví od bolesti a pomůže hojení.

V lékárně si lze zakoupit řadu léků. Jedním z nich jsou pivovarské kvasnice, které zakoupíte za pár korun. Kvasnice se prodávají v tabletách, které užívejte během onemocnění, ale můžete je užívat i preventivně.

Rychlou pomoc můžete provést i doma. Namotejte vatu na špejli a namočte ji do francovky nebo tvrdého alkoholu a následně přiložte na aft. Hojení podpoříte, přiložíte-li na postižené místo sušený řapík lékařský. Nebo smíchejte vodu se solí a ústa si vyplachujte několikrát denně.

Ve zdravém těle zdravý zub. Jaké spojitosti s bolestí zubů vidí čínská medicína?

Léčivá příroda

Pokud upřednostňujete přírodní léčení založené na bylinkách, tak se co nejrychleji podívejte po šalvěji, třapatce a lékořici. Tyto bylinky dejte do 60% alkoholu a nechte v něm vyluhovat několik hodin při denním světle. Roztok přeceďte. Na špejli namotejte vatu, kterou namočte do roztoku a přikládejte na afty.

Další možností, jak se rychle zbavit aftů, je pomocí laseru. Tuto možnost využívá čím dál více lidí, i když nepatří mezi nejlevnější způsob. Přesto už po chvíli pocítíte úlevu. Cena se pohybuje kolem 300 Kč za sezení, záleží dle rozsahu ošetření.

Jak aftům v puse předcházet?

Začněte posílením své imunity, snažte se dostatečně spát, vyvarovat se stresu, jíst méně kořeněných jídel a alespoň omezit pití tvrdého alkoholu a kouření, nejlépe úplně přestat. Doplňte chybějící vitaminy, obzvláště vitamin B a C.

Už zmiňované pivovarské kvasnice, borůvky nebo mrkev posílí naši obranyschopnost vůči aftům. Také obyčejná cibule dokáže mít zázračné účinky. Svým působením v dutině ústní zabraňuje rozšiřování škodlivých látek. Přesto nejlépe učiníte, budete-li dbát o dostatečnou hygienu dutiny ústní pomocí správně zvoleného zubního kartáčku, zubní pasty a ústní vody.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak léčit afty v puse? Pomůžou léky i přírodní látky