×
WomanOnly

Jak léčit afty? Pomůžou léky i přírodní látky

Zdroj: Shutterstock.com

Afty, noční můra, která dokáže znepříjemnit několik dní. Nejste v tom však samy, afty trápí skoro čtvrtinu populace! Trpí jimi převážně ženy a není vůbec snadné se jich nadobro zbavit. Přesto přinášíme tipy, jak s nimi bojovat. 

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Co jsou to afty?

Afty nebo-li aftózní stomatitida jsou bílé až nažloutlé vřídky, které se vyskytují v ústech. Onemocnění způsobuje nepříjemnou bolest hlavně při mluvení, pití a jídle.

Proč afty vznikají?

Vznik aftů způsobuje řada faktorů. Jedním z nich jsou hormonální výkyvy, které se nejvíce projevuje u žen v době menstruace. Oslabená imunita, stres, únava se podepisují na řadě onemocnění, tedy i na vzniku aftů.

Zaměřte se na péči o dutinu ústní! Afty se mohou objevit díky rovnátkům nebo zubní protéze, tvrdému zubnímu kartáčku, citlivosti na zubní pastu, především na fluor.

Chybějící vitaminy, kořeněná jídla, kouření a nadměrná konzumace alkoholu, podprůměrné BMI jsou další možné spouštěče aftů. Máte-li zlozvyk kousání se do škraní, snažte se jej co nejrychleji zbavit!

Jak léčit afty?

Především byste se měly snažit nákazu nerozšiřovat, nedotýkat se postižených míst a udržovat čistá ústa. Zvolte měkčí zubní kartáček a pořiďte si zubní pastu, která je přírodního rázu.

Určitě jste si někdy všimly u svých spolužáků ve škole, kamarádů nebo kolegů v práci, že měli fialová ústa a to díky vodičce proti aftům, která patří mezi nejčastější léky proti aftům. Získáte ji v každé lékárně. Lék sice barví a vše kolem je fialové, ale uleví od bolesti a pomůže hojení.

V lékárně si lze zakoupit řadu léků. Jedním z nich jsou pivovarské kvasnice, které zakoupíte za pár korun. Kvasnice se prodávají v tabletách, které užívejte během onemocnění, ale můžete je užívat i preventivně.

Rychlou pomoc můžete provést i doma. Namotejte vatu na špejli a namočte ji do francovky nebo tvrdého alkoholu a následně přiložte na aft. Hojení podpoříte, přiložíte-li na postižené místo sušený řapík lékařský. Nebo smíchejte vodu se solí a ústa si vyplachujte několikrát denně.

Léčivá příroda

Pokud upřednostňujete přírodní léčení založené na bylinkách, tak se co nejrychleji podívejte po šalvěji, třapatce a lékořici. Tyto bylinky dejte do 60% alkoholu a nechte v něm vyluhovat několik hodin při denním světle. Roztok přeceďte. Na špejli namotejte vatu, kterou namočte do roztoku a přikládejte na afty.

Další možností, jak se rychle zbavit aftů, je pomocí laseru. Tuto možnost využívá čím dál více lidí, i když nepatří mezi nejlevnější způsob. Přesto už po chvíli pocítíte úlevu. Cena se pohybuje kolem 300 Kč za sezení, záleží dle rozsahu ošetření.

Jak aftům předcházet?

Začněte posílením své imunity, snažte se dostatečně spát, vyvarovat se stresu, jíst méně kořeněných jídel a alespoň omezit pití tvrdého alkoholu a kouření, nejlépe úplně přestat. Doplňte chybějící vitaminy, obzvláště vitamin B a C.

Už zmiňované pivovarské kvasnice, borůvky nebo mrkev posílí naši obranyschopnost vůči aftům. Také obyčejná cibule dokáže mít zázračné účinky. Svým působením v dutině ústní zabraňuje rozšiřování škodlivých látek. Přesto nejlépe učiníte, budete-li dbát o dostatečnou hygienu dutiny ústní pomocí správně zvoleného zubního kartáčku, zubní pasty a ústní vody.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*