Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Ve zdravém těle zdravý zub. Jaké spojitosti s bolestí zubů vidí čínská medicína?

Redakce

Redakce

19. 4. 2021

Každá bolest má svůj důvod a ne jinak je tomu u bolesti zubů. Dokonce i ta nejmenší zubní indispozice může být signálem začínající dysfunkce nějakého orgánu nebo části organismu. Opravdu orgány dokážou promlouvat skrz zuby?

Zuby dokážou vysílat varovné signály

O tom, že nemocné orgány v těle mohou nepříznivě působit na stav zubů, není pochyb. Otázkou spíš je do jaké míry jestli je to vždy platné. „Nemyslím si, že se dá na zuby v tomto směru stoprocentně spolehnout, avšak například při krevních onemocněních je často pozorováno krvácení z dásní či popraskané ústní koutky. U onemocnění trávicího traktu zase bývá různě zbarvený povlak jazyka, vznikají afty a signálem bývá i zápach z úst,“ tvrdí MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

Jalovec jako léčivé koření. Hodí se i na opary a proti bolestem zubů

Dejte si pozor na trhání zubů

Úzkou spojitost mezi vnitřními orgány a zuby vidí zejména alternativní medicína. „Čínská medicína  třeba říká, že při vytržení zubu dochází zároveň k oslabení orgánu, který je k zubu přiřazen. Pokud je tedy nutné zub pro jeho špatný stav vytrhnout, měl by se pak člověk o to více zaměřit na posílení příslušného orgánu – například vhodnou stravou,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová.

Bolest řezáků signalizuje zánět ledvin či prostaty

Věříte-li tomu, že zuby skutečně dokážou signalizovat různá onemocnění, zpozorněte v případě, že vás začnou trápit řezáky. Bolest řezáků horní a dolní čelisti může naznačovat, že se v těle rozvíjí bakteriální zánět ledvin, močového měchýře či zánět středního ucha.

Máte citlivé zuby? Zjistěte, jak proti citlivosti účinně bojovat

Co může znamenat dlouhodobá bolest špičáků?

Pokud pociťujete dlouhodobou bolest špičáků, je dost možné, že trpíte žloutenkou typu A, B nebo C. Alternativní medicína uvádí spojitost také s akutním zánětem žlučníku. Jestliže se bolest objevuje v zubech mezi stoličkami a špičáky může jít o nerovnováhu střevní mikroflóry, zápalu plic nebo kolitidu. Obecně jsou špičáky velmi specifické zuby, které jsou hojně spojené s očním systémem. Říká se jim oční zuby, protože když rostou, bolest může vystřelovat až do očí.

Šestky se ozývají při potížích se štítnou žlázou

Bolest v dolních šestkách může být projevem arteriosklerózy a jiných problémů s cévami nebo artériemi. Oproti tomu horní šestky upozorňují na možný zánět lícních dutin, mandlí, onemocnění hrtanu, prsních žláz, na potíže se štítnou žlázou či na zánět vaječníků a sleziny. Při bolesti horních šestek může jít také o zánět nosních dutin a hltanu.

7 potravin, které nám ničí zuby

Osmičky hlásí problémy se srdcem

Jestliže vás dlouhodobě trápí osmičky neboli zuby moudrosti, jde o signál vysílaný přímo od srdce – a to doslova. V osmičkách se totiž zrcadlí kardiovaskulární potíže.

Trápí vás dolní stolička? Zaměřte se na střeva

Ačkoliv pro to neexistuje odborný průzkum, v praxi se poměrně často stává, že při déletrvajícím onemocnění tlustého střeva se to nepříznivě projeví na dolní stoličce. Pravděpodobná je prý také anémie, žaludečními vředy či chronický zánět slinivky. Zubní lékařka MDDr. Jana Karbusická k tomu však dodává, že to neplatí paušálně. „Bolavý či jinak nemocný zub nemusí být vždy předzvěstí onemocnění nebo špatného orgánu. Navíc to může fungovat i obráceně. Například při některých kožních, očních či revmatologických onemocněních se pátrá po ložiscích zánětu v ústech, která by tyto nemoci mohla způsobit,“ říká zubní lékařka a na závěr dodává, že zdraví chrupu a celého těla závisí na tom, jak se o ně staráme a především na našem celkovém životním stylu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ve zdravém těle zdravý zub. Jaké spojitosti s bolestí zubů vidí čínská medicína?