×
WomanOnly

Žaludeční vředy dokážou pořádně potrápit. Jak je poznat a co na ně pomáhá?

Žaludeční vředy
Zdroj: Shutterstock

Žaludeční vřed představuje velmi nepříjemné onemocnění žaludku, kterým alespoň jednou za život onemocnění každý desátý člověk. Proč žaludeční vředy vznikají, jaké jsou jejich příznaky a kdy navštívit lékaře? Co na žaludeční vředy pomáhá dle babských rad a jak je léčí moderní medicína?

Co jsou žaludeční vředy a jaké jsou jejich příčiny?

Žaludeční vředy (označované také jako peptické nebo gastroduodenální vředy) jsou zánětlivé onemocnění, které postihuje sliznici trávicího systému. Nejčastěji vznikají v žaludku nebo dvanáctníku, mohou se však objevit také v jícnu nebo vzácně v tenkém střevě.

Jejich příčinou bývá působení kyseliny chlorovodíkové, jež se přirozeně nachází v žaludečních šťávách. U zdravých lidí je sliznice trávicího ústrojí chráněna hlenem, nicméně pokud se tato ochranná vrstva poškodí, sliznice se natráví a vznikne vřed.

Na oslabení sliznice a vzniku peptických vředů se podílí infekce bakterií Helicobacter pylori, dlouhodobé užívání protizánětlivých léků (např. ibuprofenu nebo diklofenaku) a u lidí se Zollinger-Ellisonovým syndromem rovněž nadprodukce žaludeční sekrece. U některých jedinců se žaludeční vředy objevují také po těžkých operacích.

Vhodné prostředí pro vznik žaludečních vředů dále vytváří špatná životospráva, zejména pravidelná konzumace alkoholu a kouření. Nezanedbatelný vliv na celkové zdraví člověka má pochopitelně i stres, zejména jeho chronická forma.

Recept na houbovou omáčku. Uvařte si oblíbený pokrm našich babiček

Příznaky žaludečního (peptického) vředu

Mezi nejčastější příznaky peptického vředu patří bolest kolem žaludku, nevolnosti, zvracení, nechutenství, pálení žáhy, říhání a průjem. U dvanáctníkových i žaludečních vředů se objevují bolesti v nadbřišku, které mohou vystřelovat až do zad. Bolest bývá svíravá a v případě vředu v žaludku se objevuje zhruba do dvou hodin po jídle, u dvanáctníkových vředů naopak před jídlem a po jídle se zmírní.

Tři stádia žaludečních vředů:

  • V prvním stadiu, kdy dochází k překyselení žaludku, se zpravidla objevuje pálení žáhy, rentgenologické vyšetření však zatím onemocnění neodhalí.
  • V druhé fázi nemocný trpí pravidelnými bolesti, které se objevují nalačno/po jídle v závislosti na lokaci vředu, lékařské vyšetření je již s to vřed odhalit.
  • V posledním stadiu vřed krvácí a hrozí také jeho prasknutí. Stolice nemocného získává černou barvu; rovněž může docházet ke zvracení čerstvé krve.

Pokud trpíte pravidelnými bolestmi v okolí žaludku či nadbřišku, je nutné navštívit lékaře. U neléčených žaludečních vředů hrozí prasknutí, které může končit smrtí.

Vředová choroba a možné komplikace

Mezi komplikace spojené se žaludečními vředy patří zmíněné krvácení, které signalizuje proniknutí vředu do cévy žaludeční stěny. Jedná se o vážný stav doprovázený zvracením krve či jejím natrávením, při kterém je nutné neprodleně navštívit lékaře.

Může dojít také k prasknutí žaludečního vředu a následnému zánětu pobřišnice. Tento vážný stav se projevuje velmi silnými bolestmi a je nutné jej řešit chirurgicky. V opačném případě hrozí zastavení činnosti střev, otrava krve a nakonec smrt.

Kruhy pod očima neznačí jen únavu. Před čím nás mohou varovat?

Vyšetření a diagnostika žaludečních vředů

Výskyt žaludečních vředů potvrdí gastroskopie, což je lékařské vyšetření, při kterém je pacientovi hadičkou zavedena sonda do žaludku. Pomocí ní se také zjistí lokace a závažnost vředu. Lékaře bude zajímat mimo jiné i informace ohledně natrávené krve ve stolici, respektive zda má stolice tmavou barvu.

V případě, že se žaludeční vředy nepotvrdí, se díky tomuto vyšetření s velkou pravděpodobností zjistí skutečná příčina obtíží. Často jí bývá již zmíněná infekce Helicobacterem, která má podobné symptomy a která by navíc v budoucnu mohla vředy způsobit.

Co pomáhá na žaludeční vředy? Babské rady vs. moderní medicína

Lékař pacientovi s žaludečními vředy nejspíše doporučí změnu životního stylu, tedy abstinenci, méně stresu, žádné kouření a také dodržování speciální diety. Při silných bolestech je možné užívat léky snižující kyselost v trávicím systému. Cílem těchto opatření je posílit ochrannou vrstvu pokrývající sliznici trávicího ústrojí. Pokud žaludeční vřed praskne, je nutné co nejrychleji provést chirurgický zákrok.

A co pomáhá na žaludeční vředy dle babských rad? Údajně je vhodné pít šťávu z kyselého zelí, a to denně po dobu několika týdnů. S vředy prý zatočí také některé bylinky, například heřmánek, světlík lékařský, kostival nebo puškvorec. Pro obnovení hlenové bariéry, která chrání sliznici trávicí soustavy, je rovněž možné vyzkoušet lněné semínko vylouhované v ohřáté vodě.

Co stojí za pálivostí chilli papriček a proč milujeme chilli omáčku?

Dieta při žaludečních vředech

Pacientům s žaludečními vředy (a dalšími nemocemi žaludku) je doporučována tzv. šetřící dieta, která má potlačit vylučování žaludečních enzymů a tím zmírnit veškeré výše zmíněné příznaky. Spočívá v dodržování pravidelnosti v jídle, vyhýbání se příliš horkým či naopak studeným pokrmům, konzumaci vhodných potravin a také eliminaci stresu a zanechání kouření a pití alkoholu.

Mezi vhodné způsoby přípravy jídla v rámci této diety patří vaření, pečení ve vodě a dušení. Rozhodně je nutné se vyhýbat čemukoliv smaženému. Pokud používáme tuky, například máslo, olej nebo smetanu, vždy je do pokrmu přidáváme až nakonec, aby se během přípravy jídla nepřepalovaly. Z jídelníčku je vhodné vyřadit také cukry, které zvyšují kyselost žaludku, kávu a silný čaj, kořeněné pokrmy a samozřejmě i alkoholické nápoje.

Jak upéct kachnu. Osvědčené recepty pro všechny příležitosti

Prevence žaludečních vředů

Nejúčinnější prevencí je v tomto případě dodržování zdravé životosprávy. Ta zahrnuje pravidelnou konzumaci zdravého jídla, vyhýbání se alkoholu a cigaretám, omezení stresu a dostatek odpočinku. Od věci není ani omezení kofeinu, kořeněných a aromatických pokrmů a sycených nápojů.

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*