Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Anémie a jak se projevuje. Které potraviny obsahují nejvíce železa?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

11. 10. 2020

Anémie neboli chudokrevnost byla kdysi obtížněji léčitelná nemoc než je tomu dnes. Pokud člověku chybí železo, není problém jej doplnit pomocí tablet. Existují ale i jiné druhy anémie, které mohou být pro člověka velmi nebezpečné. Jak se vlastně chudokrevnost projevuje, které druhy anémie známe a jak si můžeme nejlépe doplnit železo do těla přírodní cestou? Jak jsou na tom s krvinkami vegetariáni, vegani a celiatici?

Co je anémie a jaké jsou následky anémie?

Anémie je snížená koncentrace hemoglobinu v krvi, ale také snížený počet erytrocytů a nižší hodnoty hematokritu. Hemoglobin je červené krevní barvivo, erytrocyty jsou červené krvinky a hematokrit je poměr mezi objemem červených krvinek a plné krve. Tyto výsledky vám uvede každý lékař na základě krevních odběrů. Pokud máte nízké hodnoty těchto ukazatelů v krvi, znamená to, že trpíte menší či větší mírou chudokrevnosti. Nápravou je doplnění železa do těla, a to ve formě stravy nebo léků, které vám předepíše lékař. Železo je totiž nezbytné pro práci červených krvinek a pro krvetvorbu.

Pokud se nebudete s anémií léčit, můžete se brzy dočkat nepříjemných příznaků a dokonce i závažných následků. Protože je krev životodárná tekutina v níž probíhá celá řada významných biochemických procesů včetně přenosu kyslíku, dojde u vás k nedostatečnému okysličení krve a vnitřních orgánů. Vaše kvalita života se výrazně sníží a budete se cítit jako nemocná. Pokud na sobě ucítíte první příznaky anémie, neměla byste váhat a raději rychle k lékaři na vyšetření a odběry krve, které umožní zjistit, jak na tom doopravdy jste.

Ve zdravém těle zdravý zub. Jaké spojitosti s bolestí zubů vidí čínská medicína?

Normální hladiny hemoglobinu v krvi

Pokud si zajdete na odběr krve, standardní hladiny hemoglobinu se pohybují v rozmezí 140 až 170 g/l u mužů a 110 až 160 g/l u žen. Nižší hodnoty mohou signalizovat chudokrevnost. Potřeba železa stoupá u žen při menstruaci, v době těhotenství a kojení, kdy je často nutné užívat železo společně s kyselinou listovou.

Anémie a menstruace

Pokud se během menstruace cítíte velmi slabá, unavená, máte výrazné pocity svalové slabosti a cítíte se na omdlení, může být právě to příznakem anémie. V průběhu menstruace a před jejím nástupem by každá žena měla dbát na to, aby měla dostatek železa a doplnila si také vápník a hořčík, což je důležité jako prevence proti silným a bolestivým křečím.

Moringa nejen pro ženy v přechodu. Pomůže s osteoporózou i vysokou hladinou cukru

Těžká anémie – příznaky na sebe nenechají dlouho čekat

Jak zjistit chudokrevnost? Je pravda, že příznaky anémie nastupují pozvolna, ale časem je s jistotou poznáte. Protože nedochází ke správnému okysličení krve a transportu kyslíku všude, kam je potřeba, pocítíte brzy velkou únavu a výrazné snížení své výkonnosti. Brzy se zadýcháte a budete mít pocit, že nemůžete popadnout dech. Pacienti s anémií také mívají průsvitně bledou pokožku, jsou velmi fyzicky slabí, unavení a mají sklony k omdlévání. Objevuje se svalová slabost, závratě, pocit že ztratíte vědomí, dušnost nebo také zmatenost a zhoršená schopnost soustředění. U anémie bývá i suchá pokožka a suché a lámavé vlasy i nehty.

U anémie se také mohou často dělat modřiny a dochází i k brnění končetin, což je následek poškození nervového systému. Určitě je důležité začít se co nejdříve léčit, protože tento stav může být v těžších případech až život ohrožující.

Které druhy anémie známe?

Sideropenická anémie

Sideropenická anémie je anémie způsobená nedostatkem železa. Jedná se o nejčastější typ anémie, který se u nás vyskytuje. Zvýšené ztráty železa může způsobovat například silná menstruace, zánětlivá onemocnění trávicího traktu, žaludeční vředy, nádory nebo záněty střev, u kterých hrozí krvácení, dále také hemeroidy. Nejčastěji ale chudokrevnost způsobuje nedostatečná výživa nebo poruchy vstřebávání železa. Druhotně může anémii vyvolat i nedostatek kyseliny listové a vitamínu B12 nebo poruchy vstřebávání vitamínu B12. Proto je také důležité dbát na dostatek kyseliny listové a vitamínu B12 ve stravě, neboť se tyto vitamíny rovněž podílejí na tvorbě červených krvinek.

Zejména u vegetariánů a veganů, případně u pacientů s celiakií a potravinovými alergiemi, je důležité dbát na dostatečný příjem železa a vitamínu B12.

Hemolytická anémie

U hemolytické anémie dochází z různých důvodů k rozpadu červených krvinek ve slezině. Tento druh anémie je závažný. Mezi další příznaky patří zvětšení sleziny nebo zežloutnutí kůže. Rozpad červených krvinek může být následek infekce, otravy krve nebo autoimunitního onemocnění. Léčba se odvíjí od příčiny onemocnění – léčí se kortikoidy, transfuzemi nebo transplantací.

Příběh Kristýny: Co se stane s tělem, když zhubnete více jak 200 kilo?

Perniciózní anémie

Perniciózní anémie je následek autoimunitního onemocnění. Dochází k ní zejména u starších pacientů, ale i u osob s Crohnovou chorobou. Souvisí s nevratnou poruchou vstřebávání vitamínu B12 kvůli poškození žaludeční sliznice. U těchto pacientů se většinou již objevují také další závažné následky nedostatku vitamínu B12, například neurologické problémy. Proto je nezbytné podávat vitamín B12 pravidelně a doživotně injekční formou.

Megaloblastická anémie

Tento druh anémie souvisí rovněž s nedostatkem vitamínu B12, ale příčinou je většinou jen nesprávná výživa nebo zvýšená spotřeba vitamínu B12, například v těhotenství či při změně stravovacího režimu. Proto stačí změnit životosprávu a jídelníček, anebo začít vitamín B12 řádně suplementovat. Obvykle je potřeba doplnit také kyselinu listovou.

Železo v těle působí proti únavě, zlepšuje soustředení a pomáhá s početím

Aplastická anémie

Aplastická anémie může vzniknout i jako následek užívání některých léků. Tento druh anémie je nebezpečný, jde totiž o poruchy krvetvorby v kostní dřeni, takže tělu chybí nejen červené krvinky, ale také bílé krvinky a krevní destičky. V krajních případech pak lze pomoci jedině transplantací kostní dřeně.

Anémie a rakovina

Anémie a rakovina spolu mohou úzce souviset. Příznaky anémie totiž mohou pomoci odhalit zhoubný nádor, díky jehož projevům vlastně může časem anémie vzniknout, ať už jako důsledek okultního krvácení, nebo poruchy vstřebávání vitamínů a minerálů či poškození vnitřních orgánů.

Recepty z dýňových semínek. Doplňte si zinek, hořčík, železo či vápník

Srpkovitá anémie

Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění, které se projevuje tím, že obvykle kulaté červené krvinky mají protáhlý, srpkovitý tvar. Tento tvar způsobuje mutace genu pro hemoglobin. Díky tomu se také krvinky jinak chovají a způsobují závažné a fatální následky v organismu. Srpkovitá anémie se projevuje už od dětství a průměrná délka života s touto nemocí se pohybuje kolem čtyřiceti let. Dochází až k rozpadu sleziny a selhání funkce kostní dřeně a krevního oběhu. Tato nemoc se ale u nás nevyskytuje – většinou pouze v tropických a subtropických oblastech.

Jak léčit anémii?

Klasická anémie se léčí užíváním železa, které vám může předepsat lékař. Ten vám také doporučí pro vás vhodné dávkování, jež byste měli dodržovat. Dlouhodobé užívání železa není bez následků a nežádoucích účinků, proto je na místě pouze u těch osob, které ho opravdu potřebují. Aby se železo dobře vstřebávalo, je také zapotřebí mít souběžně dostatek vitamínu C, anebo obojí užívat současně.

Hirudoterapie neboli léčba pijavicemi. Při jakých zdravotních potížích se doporučuje?

Které potraviny obsahují železo?

Obecně se ví, že železo najdeme zejména v červeném mase a dalších potravinách živočišného původu. Ale ani vegani a vegetariáni nemusí přijít zkrátka. Z rostlinných zdrojů mají vysoký obsah železa níže vyjmenované potraviny, z nichž mnohé jsou rovněž bohaté na kyselinu listovou a vitamín C.

Temnoplodec neboli aronie. Jak zpracovat její plody a proč jsou tak zdravé?

Železo v rostlinné stravě

červená řepa, brokolice, artyčok, špenát, kapusta, červené zelí, tmavé fazole,žitná mouka, ovesné vločky, jahody, švestky, borůvky, ostružiny, višně, třešně, aronie, pistácie, kešu, vlašské ořechy, piniová semínka, rozinky, červené hrozny, sušené nesířené meruňky nebo čerstvé meruňky

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Anémie a jak se projevuje. Které potraviny obsahují nejvíce železa?