Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Hirudoterapie neboli léčba pijavicemi. Při jakých zdravotních potížích se doporučuje?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

17. 12. 2020

Pouštění žilou znovu do módy? Inu proč ne. Pokud jste ještě neslyšeli o léčbě pijavicemi, zbystřete. Obzvláště, pokud třeba trpíte na křečové žíly. Při kterých dalších nemocech se pijavice doporučují a jakým způsobem hirudoterapie probíhá?

Léčba pijavicemi. V čem vlastně spočívá?

Zdá se to neuvěřitelné, ale pijavice se vracejí do módy. Preventivní vysávání krve má zjevně své pozitivní účinky. A nejen to, pijavice obsahují ve svých slinách látku zvanou hirudin, která pomáhá řešit mnohé zdravotní problémy. A nejde pouze o hirudin. Pijavice sají krev a zároveň do těla svého hostitele vypouští prostřednictvím svých slin spoustu dalších bioaktivních látek, které mají silně antibakteriální, imunostimulační, analgetické, antisklerotické, antitrombotické a antikoagulační účinky. To znamená, že pijavice působí na zánět v daném místě, snižují zánětlivou reakci a bolesti, snižují otoky, podporují prokrvení, ředí krev a působí proti tvorbě krevních sraženin. Aplikací pijavic také dochází ke snížení tlaku krve.

Metličkové křečové žíly. Proč vznikají a jak se jich zbavit?

Pojďme si tedy shrnout, jaké mají pijavice léčivé účinky:

  • působí protizánětlivě a jako přírodní antibiotikum
  • snižují bolestivost a způsobují místní znecitlivění
  • stimulují práci imunitního systému
  • snižují krevní tlak
  • snižují otoky
  • ředí krev a působí proti tvorbě krevních sraženin
  • působí proti kornatění tepen
  • obnovují poškozené cévy
  • snižují riziko vzniku mrtvice a infarktu

Při jakém onemocnění pomohou pijavice?

Přikládání pijavic může pomoci v případě mnoha konkrétních onemocnění a zdravotních problémů. V prvé řadě se hirudoterapie využívá v případě křečových žil a ucpání žil krevní sraženinou, ale například také při hypertenzi, artróze a artritidě, poúrazových stavech – natržení svalů a vazů, otocích a bodných ranách, při hemoroidech, při poruchách potence a onemocnění ledvin u mužů, dále při endometrióze a cystách na vaječnících u žen.

Cysta na vaječníku. Kdy vám nic nehrozí a v jakých případech je lepší zpozornět?

Pijavice se ale mohou využívat i v kosmetice, například při akné, celulitidě, jizvách, lupénce nebo atopickém ekzému. Pijavice pomáhají po infarktu, mozkové mrtvici a při trombóze.

Kontraindikace léčby pijavicemi

Kdy se naopak nesmí pijavice použít? Tak předně ne u těhotných a kojících žen, u novorozenců, kojenců a malých dětí. Dále u osob alergických na hmyzí bodnutí nebo při poruchách imunitního systému a při histaminové intoleranci, protože pijavice také obsahují histamin. Také se nemohou přikládat při chudokrevnosti, příliš nízkém tlaku, při poruchách srážlivosti krve a při užívání léků na ředění krve.

Anémie a jak se projevuje. Které potraviny obsahují nejvíce železa?

Každopádně by se léčba pijavicemi (neboli pouštění žilou) měla praktikovat pod lékařským dohledem a výhradně na doporučení lékaře. Zkuste si vzpomenout na nějakou literaturu z dějin medicíny či historický film, takové pijavice mnohdy mohly lidem uškodit, pokud se to s nimi přehánělo – a toho v minulosti bylo poněkud dost.

Žilní trombóza dolních končetin: Riziko se zvyšuje v těhotenství

Které pijavice léčí a kde je sehnat?

Nyní vyvstává důležitá otázka. Kde takové pijavice vlastně sehnat? Je dobré vědět, že ne každá pijavice nám může být prospěšná a lovem v bažině u lesa si asi zrovna moc nepomůžeme.

Léčí pouze pijavice lékařská. Existuje přes 600 druhů pijavic, ale léčivé jsou pouze tři z nich, které mají na hřbetě žlutooranžové nebo zelené proužky. Ostatní druhy jsou absolutně nevhodné. Navíc ve volné přírodě pijavici lékařskou takřka nenajdete, leda v některých chráněných oblastech. Tyto pijavice určené k lékařským účelům se chovají na speciálních zahraničních biofarmách, musí mít certifikát a vyvážejí se také do různých zemí. U nás nic takového neexistuje.

Jak uchovávat pijavice

Pijavice lékařské můžete uchovávat ve sklenici s čistou vodou, ve které žijí. Tuto vodu je nejlepší nabrat rovnou z potoka, nebo třeba i z PET lahve, samozřejmě nesycenou. S chlorovanou vodou z kohoutku ale nepochodíte. Je dobré mít tuto sklenici v chladu a temnu, ideálně v ledničce. Pijavice přikládejte na lžičce nebo v rukavicích, při dotyku s pokožkou se vám okamžitě přisají na prsty, protože se živí lidskou krví.

Na těle přisátá pijavice vydrží tak půl až tři čtvrtě hodiny. Když se napije, většinou sama odpadne, anebo ji pak musíte odstranit. Je dobré předem vědět, kam se vlastně budou pijavice přikládat a je také potřebné mít s tímto předchozí zkušenosti.

Žena si dala do pochvy pijavice, aby otěhotněla. Výsledkem byl lepší orgasmus

Dávejte také pozor na parfémy, cigarety a alkohol, tohle není pro pijavice přirozené a nesnáší to! Proto byste neměli kouřit, pít ani mít na pokožce deodorant, parfém či vůni po mýdle. Čím budete přirozenější, tím je to pro pijavice lepší. Proto je třeba nejlepší se vůbec před aplikací pijavic nemýt, anebo třeba jen čistou vodou.

Raději jen pod lékařským dozorem!

Jak již bylo zmíněno, ideální je vyzkoušet si hirudoterapii pouze pod lékařským dozorem. Těžko budete sami shánět pijavice, které se dají zakoupit většinou pouze dovozem ze zahraničních biofarem. Navíc je lepší znát dobře veškeré indikace a kontraindikace i postup terapie, abychom si neublížili. U nás je hirudoterapie teprve v plenkách a patří spíše mezi metody alternativní medicíny. V zahraničí, například v Rakousku nebo Německu, se provádí běžně a pijavice se dají zakoupit i v lékárnách. Zajímavé je využití pijavic v chirurgii, což je u nás věc také dosud zcela neznámá.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hirudoterapie neboli léčba pijavicemi. Při jakých zdravotních potížích se doporučuje?