Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Cysta na vaječníku. Kdy vám nic nehrozí a v jakých případech je lepší zpozornět?

Redakce

Redakce

9. 5. 2020

Cysta na vaječníku se může projevit bolestí břicha, nepravidelnou menstruací nebo výraznými rozdíly v krvácení. Také se ale nemusí projevovat vůbec. Ať tak nebo tak, dokáže pořádně vyděsit. Obvykle ale zmizí stejně tak, jako se objevila. Kdy si na ni musíte dát pozor?

Cyst existuje mnoho druhů a lidé mají tendence je považovat za nádory. Proto bývají vyděšení, když jim lékař nějakou potvrdí. V drtivé většině případů ale neubližují. Přesto není vhodné je podceňovat. Pokud máte nějaké podezření, nebo už jste problémy s cystami v minulosti měla, jděte k lékaři.

Co je to cysta?

Cysta je váček vyplněný tekutinou různého charakteru. Cysty mohou být vodové, tukové, hlenové, a dokonce se může objevit i krvavá cysta na vaječníku. Mohou být velké jen pár milimetrů (nepovažují se ještě za cysty, to až od 2 cm), ale také několik desítek centimetrů. Nejvíce trápí ženy ve zralém věku a po porodu.

Bulka v prsu hned neznamená rakovinu. Co může být její příčinou?

Cysty na vaječníku – jak se projevují?

Popsat příznaky a projevy cysty není úplně jednoduché. Pokud se tvoří uvnitř těla, chvíli trvá, než se nějak projeví. U žen se může objevit bolest cysty na vaječníku, nebo jinde. Jak roste, zmenšuje se prostor pro další orgány.

Nejčastější příznaky:

 • nepravidelná menstruace
 • bolest v oblasti pánve
 • pánevní bolest před menstruací nebo při pohlavním styku
 • někdy způsobuje cysta na vaječníku nadýmání
 • nevolnost, zvracení
 • tíže v břiše
 • časté nucení na močení, tlak na močový měchýř

Většina cyst na vaječnících se tvoří jako běžná součást menstruačního cyklu. Říká se jim funkční cysty a obvykle jsou neškodné. Mohou v některých případech bolet a během dvou až tří menstruací zase zmizí. Průměr funkčních cyst dosahuje kolem 6 až 7 centimetrů.

Kdy značí cysta na vaječníku problém?

Nezhoubné cysty, které rostou pomalu, mohou svými buňkami celý vaječník obalit. V průměru dosahují až 25 centimetrů a mohou za nepravidelnou menstruaci nebo neplodnost:

 • dermoidní cysty: mohou obsahovat tkáně, jako je kůže, vlasy či zuby, tvoří se ze zárodečných tkání
 • cystadenomy: mají žlázový původ a mohou dosahovat obrovských rozměrů, řadíme sem i papilární cystadenom, který má na vnitřní straně papilární výběžek
 • endometriomy: vyvíjí se v důsledku endometriózy, kdy buňky děložní sliznice rostou mimo dělohu

Jak se projevuje prasklá cysta:

 • silná bolest v oblasti podbřišku
 • nevolnost
 • horečka
 • zvracení

Příčiny opožděné menstruace. Za vynecháním měsíčků nehledejte jen těhotenství

Léčba

Léčba je nutná v případě, kdy cysty bolí, neustále se zvětšují a celkově působí neplechu. V těchto případech obvykle stačí hormonální antikoncepce. Pokud nezabere, přistoupí se k operačnímu řešení – laparoskopii, která je šetrná a zůstanou po ní jen malé jizvičky. Operace je nutná při prasknutí, otočení nebo zvětšení cysty. V menopauze hrozí větší riziko zhoubné cysty na vaječníku a později vzniku nádoru, proto se cysty často odstraňují preventivně.

Jak se zbavit cysty na vaječníku?

Co pomáhá na cysty? Některé výzkumy hovoří o tom, že se objevují a patří k přirozeným součástem ženského těla ve chvíli, kdy jsou oslabená játra. Ta pak nejsou schopna plnit svou funkci a čistit organismus. Právě z těchto důvodů je důležité funkci jater podpořit. K tomu můžete použít i přírodní lékárnu. Na játra působí ostropestřec mariánský, který se využívá už od dob starověkého Řecka a Říma.

Bylinka má purpurové květy, kvete od června až do srpna. Pro léčivé účely se sbírají semena. Ostropestřec působí pozitivně na jaterní choroby, zmírňuje jejich poškození alkoholem, pomáhá s léčbou žlučových kamenů. Nedoporučuje se čaj z byliny, protože se špatně rozpouští její složky ve vodě. Ostropestřec mariánský se také prodává ve formě tablet nebo v oleji.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Cysta na vaječníku. Kdy vám nic nehrozí a v jakých případech je lepší zpozornět?