Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Metličkové křečové žíly. Proč vznikají a jak se jich zbavit?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

26. 8. 2017

Metličkové křečové žíly na nohou mnoho žen trápí zejména z estetického důvodu, často však bývají spojené i se zdravotními potížemi. Proč vlastně metličkové žíly vznikají a jak se jich můžete zbavit?

Co jsou metličkové křečové žíly

Jedná se maličké žilky na nohou, které mohou být červené, červenomodré až fialové barvy. Nevzhledné žilky, které kazí dojem z našich nohou a my se je snažíme skrývat, co to jde, si již vysloužily řadu označení – metličkové žilky, pavoučkové žilky, metličkové varixy či jednoduše metličky.

Je tomu tak proto, že jejich tvar připomíná právě metličky či pavoučky. Odborně se však nazývají venektázie či intradermální varixy (žíly). Z lékařského hlediska se jedná o onemocnění žil dolních končetin. V hojných případech se metličky nachází vedle větších křečových žil.

Proč vznikají metličkové křečové žíly

Sklon k tvorbě metličkových žil je do jisté míry dědičný, na svědomí je však často mívají i hormonální změny (metličkové žíly se často objeví v těhotenství, ale může je zapříčinit i menopauza či užívání hormonální antikoncepce) či onemocnění cévního systému.

Ke vzniku metličkových křečových žil pak můžete přispět i špatným životním stylem, ať už se jedná o nadváhu, nedostatek pohybu, kouření či příliš časté stání nebo sezení. Pokud již metličkové žilky máte, neměli byste nohy příliš vystavovat slunečnímu záření, jež může ještě více poškodit kolagen, z kterým jsou stěny žil tvořeny.

Jak se zbavit metličkových křečových žil

Ochrana před sluníčkem však podle lékařů nestačí – proti metličkovým žílám je třeba zakročit co nejdříve, aby se zbytečně nerozšiřovaly dále, případně se neobjevily komplikace jako záněty či prasknutí.

Méně radikálním řešením jsou různé krémy či masti na metličkové křečové žíly, například balzám na metličkové Allga San, krém na metličkové žilky Remescar či Priessnitz na žíly a cévy. Takové přípravky mohou do jisté míry pomoci, efektivnějším řešením je lékařské ošetření, které je schopné metličkové žilky zcela odstranit. Při ranném stádiu křečových žil nebo tzv. metliček se doporučuje používat kompresní punčochy, které pomáhají zlepšovat tok krve.

Odstranění metličkových křečových žil

Lékaři používají k odstranění metličkových žilek standardně jednu ze dvou metod – odstranění laserem, anebo sklerotizací. Ještě před tím však pacientka absolvuje vyšetření cévního systému (klinicky a následně ultrazvukem), přičemž lékař poté určí vhodný postup.

Trpíte na křečové žíly, máte pohmožděniny či akné? Bylina Arnika je pro vás dar z nebes

Odstranění metličkových žil – sklerotizace

V odstraňování větších metličkových žil je efektivnější metodou sklerotizace, která spočívá v tom, že se do postižených žil speciální jehličkou aplikuje roztok, který zlikviduje vnitřní žilní výstelku. Po ošetření je nutné nosit 1-2 týdny speciální punčochu, která zamezí průtoku krve, díky čemuž dojde ke slepení cévních stěn a žilky do 6 týdnů zmizí. Ošetření metličkových žilek sklerotizací je téměř bezbolestné.

Odstranění metličkových žil – laser

V případě velkého počtu malých jehliček je vhodnější ošetření laserem, jehož paprsky se dostanou do cévy i bez toho, aby bylo nutné porušit kůži. Světelná energie se zde přemění v tepelnou a naruší postižené cévy tak, že dojde k jejich uzavření. Ošetření je téměř bezbolestné a po něm není nutné nohy fixovat. Pokud máte větší i menší metličkové žilky, může vám lékař doporučit kombinaci obou metod.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Metličkové křečové žíly. Proč vznikají a jak se jich zbavit?