Menu
WomanOnly
Krása

Trpíte na křečové žíly, máte pohmožděniny či akné? Bylina Arnika je pro vás dar z nebes

Arnika je pro své zázračné schopnosti velmi žádanou léčivou rostlinou už odpradávna. Ve vaší lékárničce by určitě neměla chybět. S čím vám může pomoci?

Seznamte se s arnikou

Prha arnika (též arnika horská) je trvalka se žlutooranžovými květy a příjemnou vůní. Je rozšířená výhradně v Evropě, především v horských oblastech. Najít ji lze i u nás, a to zejména v pohraničních horách, nejvíce na Šumavě a v Krkonoších. V České republice ale patří k ohroženým druhům a je chráněna zákonem, její sběr je zakázaný. Navíc je arnika rostlina jedovatá.

Léčivé účinky arniky

Prha arnika je léčivá rostlina s dlouhou tradicí používání. Její účinky jsou široké, někteří bylinkáři ji považují za nejléčivější bylinu vůbec. Arnika:

 • Uvolňuje krevní sraženiny
 • Urychluje hojení pohmožděnin, podlitin, naraženin, modřin
 • Léčí otoky, záněty kostí, vykloubeniny i natržené svaly
 • Tlumí bolesti svalů a šlach
 • Působí na prokrvení věnčitých cév
 • Pomáhá při revmatických bolestech a kloubních potížích
 • Má dezinfekční účinky
 • Hojí kůži při ekzémech i akné
 • Léčí křečové žíly

Přípravky z arniky a jejich použití

Léčivé účinky má celá rostlina. Z arniky se vyrábí tinktura (rostlina se vylouhuje v alkoholu), mast, olej, gel, přidává se do krémů i jiných kosmetických přípravků. Používá se i jako homeopatikum.

Tinktura z arniky pro zevní použití

Arnika se nejčastěji využívá právě v podobě tinktury. Nejvíce oceňovanou vlastností arniky je její schopnost uvolňovat krevní sraženiny, proto se jí často říká bylina na pády. Obklady z prhy se přikládají na pohmožděniny, podlitiny a modřiny. Díky arnice se zahojí dříve. Léčí však i nejrůznější otoky, výrony a vykloubení, křečové žíly, vředy i artritidu. Ovšem při příliš časté aplikaci může dojít ke spálení kůže. Používejte proto vždy tinkturu připravenou odborníkem a nepřekračujte povolené užívání.

Babské rady na křečové žíly. Rajčatové obklady vás ochrání před operací

Arniková tinktura má také dezinfekční a hojivé účinky, lze ji použít na drobné oděrky či štípnutí od hmyzu. Nelijte ji ale do otevřené rány. Tinkturu lze i kloktat, má protizánětlivé účinky a hojí záněty ústní sliznice.

Tinktura z arniky pro vnitřní použití

Vzhledem k tomu, že je arnika ve větších dávkách jedovatá (z tohoto důvodu se nepoužívá ani v čajích), na její vnitřní užívání musí vždy dohlížet lékař. Vnitřně je tinktura využívána v kardiologii, protože rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Díky tomu působí pozitivně na prokrvování věnčitých cév i tkání. Protože snižuje cholesterol v krvi, využívá se k prevenci kornatění tepen.

Léčivých účinků prhy se využívá i při trombóze, léčbě angíny pectoris, astmatu a mrtvici.

Arnika rovněž podporuje krvetvorbu, je proto vhodná i pro anemické pacienty.

Arniková mast

Získává se z tinktury a aplikuje se masáží do postižených míst. Blahodárně působí při kloubních potížích i revmatických bolestech, na otoky a při svalové únavě. Je vhodná pro sportovce, protože před výkonem prohřívá a prokrvuje svaly a tkáně, po výkonu je naopak regeneruje. Poradí si i s natrženým svalem. Vyzkoušet lze také ve formě gelu.

Skvělé účinky má arnika také na kůži, pomáhá léčit drobná poranění kůže, kožní záněty a opary, poradí si i s ekzémem nebo akné. Urychluje hojení jizviček po akné nebo neštovicích. Používá se ke změkčení zhrublé pokožky a mozolů a na podlitiny. Pomáhá na podrážděnou pokožku, zmírňuje její svědění a začervenání. Zklidňuje pokožku spálenou od sluníčka.

Arnikový olej

Rovněž lze využít k masážím kůže namáhaných částí těla se sklonem k výronům a pohmožděninám. Prokrvuje, prohřívá a regeneruje pokožku.

Kosmetické přípravky s arnikou

Hojivých a protizánětlivých vlastností arniky se hojně využívá i v kosmetickém průmyslu. Arnika je součástí nejrůznějších krémů, sprchových a koupelových gelů. V šampónech ulevuje od svědění hlavy a lupů. Je obsažena i přípravcích proti pocení, především nohou.

Arnika jako homeopatikum

Arnika je v homeopatii používána jako lék první pomoci. Pomáhá překonat šok třeba po úrazu, operaci nebo ztrátě blízkého člověka. Mírní strach před operací. Homeopatikum tiší bolest, snižuje krvácení a otoky po operaci, zlepšuje hojení a vstřebávání krevních sraženin a podlitin. Také snižuje riziko komplikací a urychluje rekonvalescenci.

Také pomáhá regeneraci po velké fyzické zátěži a posiluje křehké cévy. Může pomoci i při chrapotu v důsledku hlasového přetížení nebo proti křečím.

Další zajímavosti o arnice

 • Švýcarští horalové žvýkali lístky arniky, což mělo zabránit jejich únavě při horských výstupech.
 • Sušené lístky arniky se dříve kouřily, byla to náhražka za tabák.
 • Vedou se spory o původu jména rostliny. Buď to bylo z řeckého arnakis, což znamená jehněcí kůže (kvůli tvaru jejich kališních lístků), nebo ze slova ptarmike/ptarmos, což znamená kýchání, sušené květy arniky totiž kýchání vyvolávají.
 • Německý název Wolfsblume pak znamená vlčí květina, ať už proto, že svými vlastnostmi připomíná povahu vlka, nebo proto že je žlutá jako oči vlka ve tmě.
 • Dříve se věřilo, že arnika dokáže ovlivňovat počasí, zahnat bouřku. Proto bývala za bouřlivého počasí pálena.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že arnika jakožto léčivá rostlina má opravdu široké využití a rozhodně by vám v domácí, ani té cestovní, lékárničce neměla chybět. Využijte jejich pozitivních účinků ve svůj prospěch.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trpíte na křečové žíly, máte pohmožděniny či akné? Bylina Arnika je pro vás dar z nebes