Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Piniové oříšky a jejich účinky. Proč by je měly jíst ženy při PMS?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

15. 10. 2020

Znáte piniové oříšky? Poradíme vám, kde je sehnat a dozvíte se, proč byste je měla konzumovat. Jsou totiž nesmírně zdravé a navíc mají výbornou chuť. A ještě jedno tajemství navíc – vůbec to nejsou oříšky, pouze se jim tak říká.

Piniové oříšky a jejich účinky

Piniové oříšky nejsou ořechy v pravém slova smyslu. Jedná se o semena borovice pinie, které dorůstají až třicetimetrové výšky a rostou převážně ve Středomoří. Největšími dodavateli piniových oříšků jsou Itálie, Turecko, Čína a Rusko. Lahodné piniové oříšky jsou nabité vitamíny a minerály. Jedná se zejména o vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín D, ale i vitamín A, C a K. Z minerálních látek jsou to hořčík, vápník, železo, zinek, mangan, fosfor a draslík. Dále piniové oříšky obsahují esenciální mastné kyseliny, vysoký obsah bílkovin a také lutein, který má antioxidační účinky a je dobrý na oči.

Makulární degenerace trápí i mladé. Proč k ní dochází a jak se léčí?

Právě díky luteinu jsou piniové oříšky vhodné i jako prevence makulární degenerace a poruch sítnice oka. Pro své další vitamíny a minerály se piniové oříšky doporučují při velkém stresu, depresích, nervozitě a podrážděnosti, potížích s klouby a páteří, při osteoporóze, při chudokrevnosti, při menstruaci, premenstruačním syndromu (PMS) a v klimakteriu.

Jsou velmi vhodné i pro děti, těhotné a kojící matky, pro sportovce a seniory. Piniové oříšky jsou vynikající na mozek a nervy, dodávají energii a mají skvělou máslovou chuť.

Piniové oříšky na hubnutí a při PMS

Také pokud chcete zdravě hubnout, je lepší sáhnout po piniových oříšcích, které vám dodají potřebné živiny, vitamíny a minerály, než po nezdravých hubnoucích koktejlech. Piniové oříšky vás totiž dobře nasytí, ale už vám nezvýší chuť na sladké a na další jídlo. Díky nim se cítíte sytí po delší dobu, což se hodí například na horách, když jste někde v terénu, anebo při procesu hubnutí.

Jak zvládat PMS neboli premenstruační syndrom a proč by muži měli vědět, o co jde?

Právě v době před menstruací mají ženy také tendence přibírat na váze nebo zadržovat v těle vodu. Navíc mívají nezřízenou chuť na sladké, a pokud jim chybí v těle vitamíny a minerály, dostavují se i další nepříjemné tělesné příznaky jako jsou pocity svalového napětí, velké nervozity nebo deprese.

Kde sehnat piniové oříšky?

Kvalitní piniové oříšky seženete jedině ve zdravé výživě, a to buď balené v sáčku, nebo méně často na váhu. K nám se nejčastěji dováží piniové oříšky z Ruska. Objednat si je můžete také na osvědčených eshopech nabízejících zdravou výživu. Nekupujte piniové oříšky z pochybných zdrojů, tohle se určitě nevyplatí.

Při konzumaci piniových oříšků si tedy dávejte pozor na nekvalitní zdroje a příměsi nejedlých oříšků, které poznáte tak, že jsou velice hořké. Piniové oříšky by měly být vždy co nejčerstvější, jako všechny ořechy totiž mají tendence žluknout.

Jak konzumovat piniové oříšky?

Piniové oříšky se pojídají čerstvé, tak jak jsou. Velmi chutné jsou například v různých obilných kaších, které si můžete piniovými oříšky ozdobit a skvěle ochutit. Chuť oříšků je výrazně máslová a nahrazují kvalitní tuk. Piniové oříšky ale také můžete pojídat pražené, nebo je přidat do koláčů, moučníků či bábovek. Lze jimi zdobit sladké dezerty a moučníky, ale třeba i těstoviny se zeleninou nebo s kvalitním sýrem. Takový bylinkový sýr s piniovými oříšky se může stát tou pravou delikatesou!

Pražené piniové oříšky můžete nabídnout k vínu, posypat si jimi zmrzlinový pohár nebo klidně i chleba s tvarohem a čerstvou pažitkou. Fantazii se meze nekladou.

Cedrové oříšky – zdravá lahůdka

Podobné jsou i cedrové oříšky. Zatímco piniové oříšky se sklízejí z borovice pinie (Pinus pinea), cedrové oříšky jsou z jiného druhu borovice – a sice vzácného sibiřského cedru (Pinus sibirica). Sibiřský cedr má skvělou pověst a dnes se těší velké pozornosti, ať už kvůli léčivého cedrového dřeva nebo cedrovým oříškům.

Anémie a jak se projevuje. Které potraviny obsahují nejvíce železa?

Cedrové oříšky mají stejně jako piniové oříšky lahodnou máslovou nebo smetanovou chuť a mají podobné složení. V Rusku a na Sibiři jsou známy a pojídány už po tisíce let. Stejně jako piniové oříšky jsou vynikající při chudokrevnosti a při zvýšené nervové a psychické zátěži. Proto se cedrové i piniové oříšky hodí i pro ženy před menstruací, které trpí silným premenstruačním syndromem, dále při syndromu vyhoření nebo v náročném a stresujícím životním období.

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Piniové oříšky a jejich účinky. Proč by je měly jíst ženy při PMS?