Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Moringa nejen pro ženy v přechodu. Pomůže s osteoporózou i vysokou hladinou cukru

Znáte moringu nebo moringový olej? Poslední dobou se u nás moringa objevuje jako superpotravina a doplněk stravy, který má vynikající vlastnosti a skvělý vliv na naše zdraví. Co o ní víme, co obsahuje a v jaké podobě ji můžeme používat?

Co je moringa, kde roste a jak se využívá?

Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je nejznámější z moringových stromů. Svým vzhledem trochu připomíná baobab díky silně dužnatému kmenu. Ten slouží především jako zásobárna vody pro období sucha. Dá se říci, že moringa je jedlý strom, který původní obyvatele oblastí, kde se vyskytuje, umí dokonale využít. Nejčastěji najdeme moringové stromy v Africe, Indii nebo Arábii.

Listy se dávají do omáček nebo se suší a drtí na prášek, který se prodává jako doplněk stravy nebo slouží pro přípravu nápojů, například jsou vhodné do smoothie a podobně. I květy se dají tepelně upravit jako listy. Plody pak tvoří velké lusky plné semen. Tato semena se lisují a získává se z nich vynikající moringový olej, který se dříve využíval například v hodinářství. Prášek z drcených semen dokáže třeba vyčistit vodu, což jsou skutečně pozoruhodné vlastnosti této rostliny.

Ale i květy a kořeny se dají využít v kuchyni, avšak nemělo by se to s nimi přehánět. Kořeny nahrazují křen a působí také při poruchách trávení a proti parazitům. Kůra zase slouží jako krmivo pro zvířata a k výrobě vláken.

Kořeny z rostliny maca. Pomáhají při menstruaci, přechodu či problémy s cholesterolem

Moringa – co obsahuje a jaké má účinky na zdraví?

Moringa obsahuje velké množství vitamínů A a C a dále prakticky všech vitamínů, které člověk potřebuje, tedy má i vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín D a vitamín K. Z minerálů v ní najdeme vápník, hořčík, železo, draslík i spoustu dalších prvků. Obsahuje též další cenné látky, esenciální mastné kyseliny a dokonce i bílkoviny. V ájurvédě se moringa využívá na spoustu nemocí. Má silně protizánětlivé účinky, a to jak prášek z rostliny, tak také olej vylisovaný ze semen.

Moringa je dobrá kvůli vysokému obsahu vitamínu A na oči, dále proti osteoporóze a anémii, hodí se při nedostatku vitamínu C, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, prospívá nervům a má velmi blahodárný vliv i na psychiku.

Moringa jako doplněk stravy – může ji každý?

Moringu v podstatě může každý, je velmi prospěšná v rekonvalescenci, pro seniory nebo ženy v klimakteriu. Hodí se prakticky pro každého, kdo bojuje s nějakým onemocněním, zejména s chronickými chorobami. Opatrně jen v případě těhotenství, a to kvůli vysokému obsahu vitamínu A, který v období těhotenství může ve vysokých dávkách způsobit vývojové vady plodu.

Moringu seženete přímo jako prášek, ale také v tabletách či tobolkách k užívání.

TEST menopauzy: 10 otázek, jak snadno rozpoznat příchod klimakteria

Moringový olej a jeho blahodárné účinky

U nás se dá moringa sehnat nejen jako prášek z listů, ale také jako olej. Moringový olej, kterému se též říká behen či behenový olej, se lisuje ze semen rostliny moringa olejodárná pocházející z různých exotických oblastí, například také z ostrova Tenerife. Také přímo olej obsahuje spoustu cenných látek, vitamínů a minerálů. Má rovněž antimikrobiální a antimykotické účinky.

Moringový olej lze užívat zevně i vnitřně. 100 % moringový olej užívaný vnitřně pomáhá pro lepší funkce nervů a mozku, vyrovnává hladinu cukru v krvi, snižuje krevní tlak, podporuje imunitu a zlepšuje stav kardiovaskulárního systému. Moringový olej vydrží dlouho čerstvý, protože vůbec nežlukne. Hodí se do salátů a omáček, ale dokonce i na pečení a smažení.

Zevně se moringový olej používá především v kosmetice proti vráskám a k dokonalému vyhlazení pleti, k regeneraci a vyživení namáhané a stárnoucí pokožky. Také k jemné masáži pokožky celého těla, nejen obličeje, krku a dekoltu. Dokonce se hodí i na vlasy. Pokud trpíte na suchou pokožku a ekzémy či máte na těle drobné ranky a odřeniny, určitě můžete moringový olej vyzkoušet.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Moringa nejen pro ženy v přechodu. Pomůže s osteoporózou i vysokou hladinou cukru