×
WomanOnly

Kořeny z rostliny maca. Pomáhají při menstruaci, přechodu či problémy s cholesterolem

Maca účinky

Maca je superpotravina, o které se už dlouho hovoří v samých superlativech. K čemu je vlastně dobrá, jaké má léčebné účinky a v jaké formě ji můžeme konzumovat? Pravidlo číslo jedna zní: nepleťte si jihoamerickou plodinu maca se zeleným čajem matcha. Obojí seženete ve zdravých výživách, ale každá potravina je zcela jiná. Pojďme si představit macu – potravinu bohů, jak se jí také říká.

Co je maca?

Maca je jihoamerická rostlina, která se vyskytuje ve vysokých nadmořských výškách peruánských And. Původně ji využívali indiáni a dávné civilizace, které dobře znaly její vzácné účinky. Říká se jí také řeřicha peruánská, maca horská nebo peruánský ženšen a existuje několik jejich druhů a barevných odrůd.

Svým původem jde o velmi starou rostlinu. Podle staré indiánské legendy byla maca darem bohů, kteří tak umožnili obyvatelům hor ve vysokých nadmořských výškách mít kvalitní a cennou výživu, která jim zajistila sílu, plodnost a dlouhověkost. Španělští dobyvatelé ji pak dovezli do Evropy.

Maca – prášek a způsob konzumace

U macy se využívá hlavně její kořen, který má podobu bulvy. Běžně se připravuje ke konzumaci – například se peče, vaří, dělá se z něj džem, anebo se užívá ve své sušené podobě rozemleté na prášek. K dostání bývá ale také i ve formě tablet či jako bylinný extrakt.

Sušená maca v prášku vydrží opravdu dlouho, navíc tento způsob konzumace je asi nejvhodnější. Prášek lze libovolně přidávat do jídla, třeba do jogurtu, smoothies nebo džusu.

Superpotravina maca a obsah živin

Kořen macy je neuvěřitelně bohatý na cenné živiny, vitamíny a minerály. Maca je převážně tvořena sacharidy, ale obsahuje i malé množství tuku a poměrně dost bílkovin skládajících se z významných aminokyselin, a to i těch esenciálních. Jsou v ní veškeré minerály – železo, hořčík, vápník, zinek, draslík, ale i měď, mangan, selen, fosfor a další. Je také nabitá vitamíny, především se jedná o všechny vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E.

Maca a léčivé účinky

Maca prospívá při celé řadě zdravotní potíží, posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus, snižuje hladinu cholesterolu, působí jako skvělá prevence civilizačních chorob, ale může být i účinným lékem a cenným doplňkem stravy při vážných nemocech – například rakovině. Je vhodná i pro seniory, sportovce, při rekonvalescenci, po operacích a při autoimunitních chorobách. Podporuje produkci enzymů i hormonů.

Má také skvělý vliv na paměť a soustředění, funkce mozku a nervové sousty, příznivě ovlivňuje psychiku, odbourává stres a napětí, navozuje pohodu a harmonii a podporuje dobrý spánek. Je vhodná při dlouhodobém vyčerpání organismu, úzkostech, depresích a dalších psychických potížích. Považuje se za životabudič a říká se, že prodlužuje délku života.

Maca při klimakteriu a jako superpotravina pro ženy

Maca je velmi oblíbená také u žen. Pro svůj velký obsah železa a dalších vitamínů a minerálů se doporučuje při chudokrevnosti, k užívání v průběhu menstruace a také v rekonvalescenci po porodu. Maca napomáhá vyrovnávat hladiny hormonálního systému, proto ke vhodná při menstruačních poruchách i v klimakteriu. V menopauze ženám pomáhá zmírňovat nepříjemné příznaky přechodu jako jsou návaly horka, pocení, výkyvy nálad, únavu či vaginální suchost.

Maca jako afrodiziakum

Maca je ale také výborné afrodiziakum. Díky svému působení na celý hormonální systém a ovlivňování žláz z vnitřní sekrecí napomáhá udržovat potřebnou hladinu hormonů k početí dítěte. Povzbuzuje sexuální touhu, zesiluje libido a potenci, zvyšuje počet a aktivitu spermií, pomáhá ženám otěhotnět a donosit zdravý plod. Na základě provedených studií má maca neskutečně příznivý vliv na sexualitu a plodnost, proto se považuje za velmi silné přírodní afrodiziakum.

4.2/5 - (5 votes)
4.2/5 - (5 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*