Menu
WomanOnly
Bylinky

Kořeny z rostliny maca. Pomáhají při menstruaci, přechodu či vysokém cholesterolu

Maca je superpotravina, o které se už dlouho hovoří v samých superlativech. K čemu je vlastně dobrá, jaké má léčebné účinky a v jaké formě ji můžeme konzumovat? Pravidlo číslo jedna zní: nepleťte si jihoamerickou plodinu maca se zeleným čajem matcha. Obojí seženete ve zdravých výživách, ale každá potravina je zcela jiná. Pojďme si představit macu – potravinu bohů, jak se jí také říká.

Co je maca?

Maca je jihoamerická rostlina, která se vyskytuje ve vysokých nadmořských výškách peruánských And. Původně ji využívali indiáni a dávné civilizace, které dobře znaly její vzácné účinky. Říká se jí také řeřicha peruánská, maca horská nebo peruánský ženšen a existuje několik jejich druhů a barevných odrůd.

Svým původem jde o velmi starou rostlinu. Podle staré indiánské legendy byla maca darem bohů, kteří tak umožnili obyvatelům hor ve vysokých nadmořských výškách mít kvalitní a cennou výživu, která jim zajistila sílu, plodnost a dlouhověkost. Španělští dobyvatelé ji pak dovezli do Evropy.

Moringa nejen pro ženy v přechodu. Pomůže s osteoporózou i vysokou hladinou cukru

Maca – prášek a způsob konzumace

U macy se využívá hlavně její kořen, který má podobu bulvy. Běžně se připravuje ke konzumaci – například se peče, vaří, dělá se z něj džem, anebo se užívá ve své sušené podobě rozemleté na prášek. K dostání bývá ale také i ve formě tablet či jako bylinný extrakt.

Sušená maca v prášku vydrží opravdu dlouho, navíc tento způsob konzumace je asi nejvhodnější. Prášek lze libovolně přidávat do jídla, třeba do jogurtu, smoothies nebo džusu.

Superpotravina maca a obsah živin

Kořen macy je neuvěřitelně bohatý na cenné živiny, vitamíny a minerály. Maca je převážně tvořena sacharidy, ale obsahuje i malé množství tuku a poměrně dost bílkovin skládajících se z významných aminokyselin, a to i těch esenciálních. Jsou v ní veškeré minerály – železo, hořčík, vápník, zinek, draslík, ale i měď, mangan, selen, fosfor a další. Je také nabitá vitamíny, především se jedná o všechny vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E.

Hledáte náhradu kávy? Známe 5 povzbuzovačů, z kterých si zaručeně vyberete

Maca a léčivé účinky

Maca prospívá při celé řadě zdravotní potíží, posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus, snižuje hladinu cholesterolu, působí jako skvělá prevence civilizačních chorob, ale může být i účinným lékem a cenným doplňkem stravy při vážných nemocech – například rakovině. Je vhodná i pro seniory, sportovce, při rekonvalescenci, po operacích a při autoimunitních chorobách. Podporuje produkci enzymů i hormonů.

Má také skvělý vliv na paměť a soustředění, funkce mozku a nervové sousty, příznivě ovlivňuje psychiku, odbourává stres a napětí, navozuje pohodu a harmonii a podporuje dobrý spánek. Je vhodná při dlouhodobém vyčerpání organismu, úzkostech, depresích a dalších psychických potížích. Považuje se za životabudič a říká se, že prodlužuje délku života.

Maca při klimakteriu a jako superpotravina pro ženy

Maca je velmi oblíbená také u žen. Pro svůj velký obsah železa a dalších vitamínů a minerálů se doporučuje při chudokrevnosti, k užívání v průběhu menstruace a také v rekonvalescenci po porodu. Maca napomáhá vyrovnávat hladiny hormonálního systému, proto ke vhodná při menstruačních poruchách i v klimakteriu. V menopauze ženám pomáhá zmírňovat nepříjemné příznaky přechodu jako jsou návaly horka, pocení, výkyvy nálad, únavu či vaginální suchost.

Lucuma je superpotravina z Peru. Proč je ideální při migrénách a na podzimní deprese?

Maca jako afrodiziakum

Maca je ale také výborné afrodiziakum. Díky svému působení na celý hormonální systém a ovlivňování žláz z vnitřní sekrecí napomáhá udržovat potřebnou hladinu hormonů k početí dítěte. Povzbuzuje sexuální touhu, zesiluje libido a potenci, zvyšuje počet a aktivitu spermií, pomáhá ženám otěhotnět a donosit zdravý plod. Na základě provedených studií má maca neskutečně příznivý vliv na sexualitu a plodnost, proto se považuje za velmi silné přírodní afrodiziakum.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kořeny z rostliny maca. Pomáhají při menstruaci, přechodu či vysokém cholesterolu