×
WomanOnly

Hledáte náhradu kávy? Známe 5 povzbuzovačů, z kterých si zaručeně vyberete

Čím nahradit kávu
Zdroj: Shutterstock.com

Ačkoliv o tom, jestli je pití kávy pro náš organismus blahodárné či naopak škodlivé, se mezi odborníky stále vedou diskuze, mnozí zastánci zdravé výživy se jí snaží ze svého jídelníčku vyřadit nebo její pití alespoň omezit. Čím se ale povzbudit? Přinášíme přehled náhrad kávy, které vás nakopnou a ještě si pochutnáte.

Čím nahradit kávu
Zdroj: Shutterstock.com

Proč nahrazovat kávu, když zvěsti o její škodlivosti ještě nebyly dostatečně podpořeny důkazy? Faktem je, že káva patří ke kyselinotvorným potravinám, proto je vhodné ji vysadit při snaze o odkyselení organismu. Mnohé z nás hledají nějakou náhradu kávy v těhotenství. Co tedy vyzkoušet místo ní?

1. Zdravá náhrada kávy – špaldová káva

Jednou z moderních náhrad kávy je tzv. špaldová káva. Jde o nápoj připravovaný na způsob kávy, avšak z jednoho z nešlechtěných druhů pšenice – špaldy. V té místo kofeinu najdete povzbuzující rostlinné steroly a stanoly, které pozitivně působí na kardiovaskulární systém a snižují hladinu cholesterolu. Dále obsahuje mnoho minerálů a vitamínů (hořčík, vápník, fosfor, zinek, vitaminy B). Ovšem nejlepší vlastností špaldové kávy je, že opravdu chutná jako káva.

2. Náhrada kávy v těhotenství – melta

Pokud se z nějakého důvodu chcete na čas vyhnout kofeinu, například v těhotenství či během kojení, vsaďte na meltu. Jistě vám tento název něco říká, jelikož tato směs čekanky, cukrové řepy, ječmene a žita byla jednou z náhrad kávy v době těžkých válečných časů a později za komunismu její levnější variantou. I přes absenci kofeinu se melta pyšní aroma a hlavně chutí podobnou kávě.

3. Nejlepší náhrada kávy – Maca

Zejména pro dámy ve zralém věku je vhodnou náhradou kávy “Café de Maca”, povzbuzující nápoj, který se vyrábí ze sušeného kořene rostliny Maca. Nejenže vám dodá energii a zažene únavu, ale rovněž dokáže pomoci zmírnit problémy doprovázejí menopauzu. Dále se používá jako podpůrný prostředek ke zvýšení plodnosti, a to u obou pohlaví. U nás Macu zakoupíte ve formě prášku, který podobně jako instantní kávu zalijete horkou vodou, případně mlékem.

4. Přírodní náhrada kávy – čekanka

Za války byla ceněnou surovinou také čekanka – lidé tehdy z důvodu nedostatku kávy pražili její kořen, který díky zkaramelizování cukrů dostal žádoucí tmavě hnědou barvu. Ani v čekance nenajdeme kofein, zato však obsahuje inulin, který podporuje růst zdravé střevní mikroflóry. Popíjení zalitého kořene z čekanky vás rovněž ochrání před kardiovaskulárními onemocněními a harmonizuje váš trávicí systém.

5. Zdravá náhrada kávy – guarana

Po guaraně často sahají studenti ve zkouškovém období, jelikož se jedná o rychlý zdroj energie, který navíc pomáhá k lepšímu soustředění a odbourání stresu. Za to je zodpovědný obsah kofeinu, ale také vitaminu C, vitamínů skupiny B a dalších stimulujících látek. Guarana však také rychle zahání bolesti, dlouhodobě vám pak může pomoci s pročištěním organismu. Lze ji koupit ve formě energy drinků a tekutého extraktu, který je pak možné míchat s nealkoholickými nápoji, případně ve formě tobolek.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*