Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Čekanka a její vliv na zdraví. Plevel, který vás detoxikuje a zbaví trávicích potíží

Adéla Lišková

Adéla Lišková

11. 9. 2016

Ačkoliv je čekanka obecná považována za plevel, v přírodním léčitelství má již od pradávna nezastupitelné místo. Naši předci pomocí léčili trávicí potíže a vyrážky, ale třeba také nechutenství a melancholii. Co o účincích čekanky na zdraví víme dnes?

Kde a kdy roste čekanka

Čekanku obecnou poznáte podle jejích charakteristických bledě modrých květů, které však krátce po utržení uvadají. Do vázy si tedy čekanku nedáte, ovšem pokud ji usušíte, může vám pomoci od mnoha zdravotních obtíží. V léčitelství se využívají květy, nať i kořeny. Nejúčinnější je kořen, který vždy není lehké sesbírat, ovšem lze ho zakoupit i v lékárně.

A kde ji hledat? Dá se říct, že ji potkáte takřka všude. Čekanka obecná roste na polích, podél cest či na sušších pastvinách, mýtinách a mezích. Lze ji spatřit kvést od začátku léta až do konce podzimu.

Čekanka listová a zdraví

Ze sušené čekanky si můžete udělat čaj, rovněž se prodává jako součást různých čajových směsí. Lístečky čekanky je možné také žvýkat, ovšem jsou velmi hořké. To však platí jen o čekance obecné – pro účely vaření byla vyšlechtěna čekanka listová, jejíž listy lze využívat jako klasickou listovou zeleninu, která je bohatým zdrojem vitamínu C.

Čekanka a naše zdraví

V čekance obecné se nachází řada pro náš organismus prospěšných látek. Vedle omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin, železa a vlákniny se jedná o minerály jako hořčík, zinek, vápník, fosfor, sodík, draslík, selen, mangan a měď, a vitamíny A, B, C, E a K, dále pak o betakaroten a lutein. Je rovněž skvělým přírodním zdrojem tzv. inulinu – jedná se o sacharid s podobnými vlastnostmi jako vláknina, který stimuluje růst zdravé střevní flóry.

Čekanka a zdraví – trávení

Čekanka je doporučována zejména lidem, kteří trpí žaludečními obtížemi, jelikož má příznivý vliv na naše trávicí ústrojí. Užívá se při různých zánětech a potížích v této oblasti, jako podpůrný prostředek při léčbě žaludečních vředů, ale i pro podporu normální činnosti trávicí soustavy. Má mírně projímavé účinky. Jelikož podporuje chuť k jídlu, dokáže si poradit i s nechutenstvím.

Čekanka a zdraví – játra a ledviny

Čekanka podporuje vylučování přebytečné žluči a celkově detoxikuje organismus, proto je hojně využívána při léčbě nemocí jater, ledvin a žlučníku. Čaje z čekanky jsou hojně doporučovány lidem trpícím cukrovkou a žloutenkou.

Čekanka působí močopudně, pročišťuje ledviny a močové cesty, čímž pádem plní funkci prevence močových a ledvinových kamenů, jakož i zánětů močového ústrojí. Rovněž čistí krev, podporuje její tvorbu, snižuje cholesterol a působí jako prevence proti řadě kardiovaskulárních onemocnění.

Čekanka a zdraví – další účinky

Výrazným kladem čekanky jsou její antibiotické a antiseptické účinky. Proto dokáže jednak podpořit vaši imunitu, ale také působit proti rakovinnému bujení buněk. Díky těmto vlastnostem lze s čekankou bojovat také proti různým kožním onemocněním, například proti akné, vyrážkám, vředům či ekzémům. Stejně tak jí lze léčit i oční záněty a záněty či otoky kloubů. Vmasírováním šťávy z kořene čekanky do vlasů lze podpořit jejich růst.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Čekanka a její vliv na zdraví. Plevel, který vás detoxikuje a zbaví trávicích potíží