Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Lucuma je superpotravina z Peru. Je ideální při migrénách a na podzimní deprese

Taťána Kročková

Taťána Kročková

16. 10. 2020

Možná jste se již setkali s pojmem lucuma. Toto oblíbené “Zlato Inků”, jak se lucuma také nazývá, je považováno za superpotravinu, která se těší velkému zájmu, a to nejen pro svou zajímavou chuť, ale hlavně pro své jedinečné účinky na zdraví člověka. Které vitamíny lucuma nejvíce obsahuje, pro koho je vhodná a jak ji můžeme využít?

Co je lucuma?

Lucuma je ovoce z Peru, které se využívá už po tisíce let a objevuje se také ve starých mýtech a bájích. Patří mezi další peruánské poklady, které znali a konzumovali ještě i předchůdci Inků. Lucuma roste v horských oblastech v obrovských nadmořských výškách na stromech, které jsou vysoké přes 15 metrů. Plod takového stromu vypadá podobně jako avokádo i co do velikosti, ale vevnitř pod slupkou najdete sytě žlutooranžovou dužinu, která je velmi sladká a skvěle chutná. Kromě vláknité oranžové dužiny se uvnitř ovoce nachází i několik velkých semen.

Čerstvé ovoce se k nám nedováží, ale setkat se můžete s lucumou v prášku. Sušené ovoce se mele do podoby moučky, která je k sehnání ve specializovaných eshopech a obchodech se zdravou výživou. Lucumová moučka se u nás nabízí jako superpotravina. Lucuma je vynikajícím zdrojem energie, lahůdka, která zvyšuje hladiny hormonů dobré nálady v mozku a hodně se také propaguje jako přírodní sladidlo pro diabetiky.

Kořeny z rostliny maca. Pomáhají při menstruaci, přechodu či vysokém cholesterolu

Lucuma prášek – účinky na zdraví

Prášek z lucumy je přímo nabitý vitamíny a minerály. Lucuma má nejvyšší obsah vitamínu B3 – niacinu. Tento vitamín je potřebný ke správnému fungování nervového systému a pro tvorbu pohlavních hormonů i hormonů štítné žlázy a inzulínu. Pokud tělo nemá ani dostatek vitamínů B1, B2 a B6, nedokáže si niacin vyrábět samo. Vitamín B3 také snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, podporuje dobrou funkci trávicího systému, správnou funkci mozku a udržuje zdravou pokožku. Pomáhá i při křečových žilách, zvyšuje prokrvení nohou a je velice důležitý pro ženy, které trpí migrénami.

Vitamíny skupiny B. Proč nám dnes chybí např. vitamin B12 a co nám hrozí?

Kromě niacinu lucuma obsahuje hodně betakarotenu, což se dá poznat i podle typické oranžové barvy, samozřejmě je i významným zdrojem železa, ale i vápníku, zinku, vlákniny a bílkovin. Pro své cenné složení a dostatek bílkovin je velice vhodným doplňkem stravy například pro vegany a vegetariány. Díky tomu, že má lucuma velmi nízký glykemický index, přestože je příjemné sladká, využívá se také jako sladidlo a pochutina pro diabetiky. Lucumou se i doslazují některé veganské čokolády z raw kakaa, které jsou k dostání ve zdravých výživách. Jedná se o velice zdravou a vynikající pochoutku.

Lucuma se doporučuje při velkém stresu, při depresích a nervových potížích, při anémii, atopickém ekzému a kožních potížích, při alergiích všeho druhu nebo také při obezitě a mnoha civilizačních chorobách. Byly zjištěny i protizánětlivé účinky lucumy – lucuma podporuje hojení ran a buněčnou regeneraci.

Jak konzumovat lucumu?

Jak již bylo řečeno, lucuma v prášku by opravdu neměla chybět v žádné kuchyni. Můžete si dopřát čokoládu slazenou lucumou, lucuma se využívá také k doslazování zmrzliny nebo různých pohárů a ovocných koktejlů. Lucuma skvěle chutná také v dezertech, koláčích, pudincích či dortech. Je skvělá pro přípravu domácí zmrzliny a nanuků z ovoce, které se dávají do nanukových formiček. S lucumou se dá ale i osladit obilná kaše nebo bílý jogurt. Často se využívá do různých koktejlů, smoothie a podobně.

Tipy na vegetariánské a veganské recepty: Obědy jednoduše, levně a zdravě!

Lucuma je samozřejmě přirozeně bezlepková a kromě veganů, vegetariánů a diabetiků si na ni pochopitelně mohou pochutnávat také děti rozličného věku, studenti, sportovci a těhotné či kojící ženy, kterým pomáhá doplnit potřebné živiny, vitamíny a minerály.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lucuma je superpotravina z Peru. Je ideální při migrénách a na podzimní deprese