Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak předcházet osteoporóze. Trpí jí každá třetí žena nad 50 let

Veronika Tichá

Veronika Tichá

13. 3. 2015

Podle nejnovějších výzkumů každá třetí žena nad 50 let trpí osteoporózou. Není to nezanedbatelné číslo, proto bychom této nemoci měly předcházet. Je to jednoduché a začít můžete v jakémkoliv věku.

Vyhněte se trvalé invaliditě

Osteoporóza neboli řídnutí kostí patří mezi civilizační choroby. Celosvětově trpí touto nemocí každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Tato nemoc způsobuje ztrátu důležitých vlastností kostí jako je pevnost a pružnost. Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů. Vážné zlomeniny mohou vést až k trvalému postižení a invaliditě.

Laická veřejnost mnohdy netuší, že maximální množství kostní hmoty se tvoří od dětství do třiceti let, po překročení této věkové hranice už vápníku v kostech ubývá. Hlavní příčinou vzniku osteoporózy je tedy nedostatek vápníku.

Osteoporóza začíná nenápadně. Koho ohrožuje a jak se jí bránit?

Bez zdravého životního stylu to nepůjde

Mezi další rizikové faktory vedoucí ke vzniku nemoci patří genetické předpoklady jako je malý vzrůst, světlá barva kůže, časná menopauza, užívání některých léků nebo sedavý životní styl, kouření, nadměrný příjem alkoholu a kofeinu.

Výskyt osteoporózy v populaci se neustále zvyšuje, a to zejména u žen, které překročily padesátku. Proto je nutné, abyste zejména v tomto stádiu života věnovaly dostatečnou pozornost svému zdravotnímu stavu. Nezapomínejte také na preventivní prohlídky. Je možné absolvovat denzitometrii, čili bezbolestné vyšetření osteoporózy, které se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech.

Dodejte tělu vápník

Dobrá zpráva je, že řídnutí kostí lze předcházet, a to dvojím způsobem – potlačováním řídnutí kostí nebo naopak podporou tvorby nové kostní hmoty. Základem léčby v každém věku je nejen pravidelný pohyb, ale i zdravá životospráva. Důraz je kladen především na stravu bohatou na vápník vitamín D. Doporučený příjem vápníku pro dospělé osoby nad 50 let je 1200 – 1500 mg denně. Pro doplnění nedostatku vápníku ve stravě lze využít i volně prodejné léčivé přípravky obsahující kostní minerály, například zinek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak předcházet osteoporóze. Trpí jí každá třetí žena nad 50 let