Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Civilizační choroby. Seznam 5 strašáků, kteří nás stále ohrožují

Adéla Beranová

Adéla Beranová

7. 7. 2014

Rychlá moderní doba úzce souvisí s nevhodnou životosprávou a nedostatkem pohybu. Důsledkem je pak i vzestup civilizačních chorob, zejména obezity, cukrovky či kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy. Bojovat se s nimi snaží i nově vzniklý projekt „Mýty a skutečnost v léčbě a prevenci civilizačních onemocnění“. 

Poraďte se s odborníky

Projekt „Mýty a skutečnost v léčbě a prevenci civilizačních onemocnění“ nabízí jedinečnou příležitost odstartovat nový životní styl právě teď. V průběhu celé druhé poloviny roku 2014 budou probíhat v Praze, Brně a v Českých Budějovicích edukační akce zaměřené právě na civilizační onemocnění. Za přítomnosti lékařů, nutričních terapeutek a sportovních instruktorů si zájemci budou moci zasportovat a zjistit, v jakém stavu se aktuálně nachází jejich tělo.

Do akce se zapojila i Všeobecná fakultní nemocnice v Prace. . „Naši dborníci si díky své praxi uvědomují narůstající závažnost civilizačních onemocnění, proto jsme se rozhodli podpořit tento projekt, tím co umíme nejlépe, tedy poskytováním odborné péče našich specialistů,“ komentuje ředitelka nemocnice Dana Jurásková.

Nejčastější civilizační nemoci

Projekt se zaměří na čtyři nejčastější onemocnění, především pak na vyvrácení některých zažitých mýtů a omylů, které léčbu těchto „nemocí z blahobytu“ často doprovázejí.

Obezita

Skoro 60 % dospělé populace se potýká s nadváhou a obezitou. „Obezita je na vzestupu, s ní ale také množství postupů, které vedou k hubnutí. Našim cílem je seznámit pacienty se zdravými postupy hubnutí a vyvrácení nesmyslů, které se stále množí. Pochopení základních fyziologických principů umožní pacientům se správně rozhodnout pro cestu ke snížení hmotnosti,“ vysvětluje lékař Martin Matoulek.

Cukrovka

I cukrovka patří mezi civilizační onemocnění a i zde je potřeba varovat před současným stavem. „Počet pacientů s diabetem v České republice stále stoupá. Bez spolupráce pacienta ale nemůže být léčba diabetu úspěšná ani s nejmodernějšími léky,“ upozorňuje lékař Martin Prázný.

Kardiovaskulární onemocnění

Smutný primát mezi všemi nemocemi pak drží onemocnění oběhové soustavy. „Onemocnění srdce a cév jsou hlavní příčinou úmrtí v České republice. V jejich prevenci i léčbě hraje podstatnou roli spolupráce pacienta. Změnou ovlivnitelných rizikových faktorů lze těmto onemocněním navíc účinně předcházet,“ říká lékař Vladimír Tuka.

Osteoporóza

„Na vzniku osteoporózy se podílí nízká fyzická aktivita, špatná skladba stravy, kouření a zvýšený příjem alkoholu. Osteoporózu lze rozpoznat už v jejích bezpříznakových začátcích, lze jí předcházet a lze ji léčit ještě dříve, než se projeví zlomeninami. Důležité včasné zahájení preventivních či léčebných opatření,“ upozorňuje lékařka Dana Michalská.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Civilizační choroby. Seznam 5 strašáků, kteří nás stále ohrožují