Menu
WomanOnly
Krása

Mrkvový, avelanový či kokosový olej na opalování. Který má nejvyšší UV faktor?

Blíží se horké letní dny a možná máte obavy z toho, jak budete moci vydržet na sluníčku co nejdéle tak, abyste se nespálili. Nemusíte zrovna sahat po chemii. I přírodní oleje mají svůj přirozený UV faktor a mohou ochránit vaši citlivou pokožku. Jejich používání je účinné a velmi příjemné, navíc jsou šetrné nejen k pokožce, ale i k přírodě.

Pokud chcete raději jít přírodní cestou, nebojte se důvěřovat kvalitním a výživným olejům vylisovaným ze semen rostlin. Mnohé z nich mají přirozený UV faktor a skvělé regenerační účinky. Navíc obsahují celou řadu vitamínů a výživných složek. Mezi nejpoužívanější patří olej z malinových semínek, mrkvový olej, avelánový olej, olej z pšeničných klíčků, anebo třeba i obyčejný kokosák.

Olej z malinových semen

Olej vylisovaný z malinových semínek velmi příjemně voní, lehce po malinách, zemitě, travnatě. Jeho UV faktor je poměrně vysoký, uvádí se však rozdílná čísla, zpravidla kolem 30 nebo i více. Dobře se roztírá, můžete jej mít stále u sebe v kabelce a natírat si s ním celé tělo včetně obličeje. Má silné antioxidační a protizánětlivé účinky a obsahuje velké množství vitamínu E a esenciálních mastných kyselin. Bezpečně jej lze použít také u malých dětí. Je finančně poměrně nákladný a seženete ho od různých firem v lékárnách nebo zdravých výživách či bylinkářstvích.

Olej můžete i v menším množství konzumovat, velice účinný a příjemný je k natírání suchých a popraskaných rtů, případně také intimních míst.

Mrkvový olej

Další antioxidační bombou je mrkvový olej, který je plný minerálů a vitamínů, především betakarotenů. Získává se lisováním mrkvových semínek macerovaných v nosném oleji, nejčastěji slunečnicovém. Chrání před volnými radikály a působí protizánětlivě. Jeho UV faktor je rovněž vysoký, přibližně stejný jako u oleje z malinových semen, anebo o něco málo nižší, tedy v rozmezí 20 – 30, eventuálně i více.

Je oblíbený také u dětí, ale u malých dětí a v době těhotenství s ním raději šetřete kvůli vysokému obsahu vitamínu A a betakarotenu. Pro slunění je to ale perfektní. Je také dobré vědět, že zbarvuje pokožku lehce do meruňkova až oranžova. Může pomoci přirozeně zabarvit kůži, pokud prahnete po opáleném vzhledu. Je rozhodně lepší variantou než použití pískově zbarveného samoopalovacího krému. Cenově je levnější než olej z malinových jader. Mrkvový olej je samozřejmě možné i uplatnit v kuchyni.

Avelánový olej

Vysoce kvalitní a drahý olej je vynikajícím kosmetickým prostředkem. Používá se na všechny typy pleti a přidává do nejrůznějších kosmetických přípravků. Lisuje se z divoce rostoucích plodů v Chile, které jsou podobné oříškům. Má svou specifickou vůni a vysoký UV faktor asi kolem 15 – 20. Působí proti vráskám, celulitidě, má příznivý vliv i na pigmentové skvrny a zlepšuje pružnost pleti. Obsahuje vitamín E a kvalitní esenciální mastné kyseliny, můžete jej bez obav používat i u malých dětí.

Olej z pšeničných klíčků

Velice výživný olej z pšeničných klíčků nám také může pomoci s opalováním. Pro konzumaci je nutričně bohatý, ale i při vnějším použití nám může prokázat dobrou službu. Vyživuje a regeneruje pokožku, a také ji ochrání před sluncem, i když je jeho UV faktor už poněkud nižší, přibližně asi 10 – 15. Můžete jej používat k natírání pokožky u dospělých i u dětí.

Kokosový olej

Během léta je velice oblíbený exotický kokosák, který se dnes hojně využívá také v kuchyni. Jeho krémová konzistence je naprosto vyhovující k aplikaci na pokožku celého těla, navíc krásně voní po kokosu. Neberte jej však s sebou na přímé slunce, úplně by se vám roztopil. V horkých dnech je vhodné jej skladovat doma na chladnějších místech, anebo v lednici. Jeho UV faktor není vysoký, přibližně 5 – 8, maximálně 10, ale i tak nám i během slunění a pohybu venku velice pomáhá.

Jeho přirozená vůně navozuje pocit exotiky a prosluněných pláží u moře, odpuzuje hmyz a chrání pokožku před bakteriemi a plísněmi. Můžeme s ním natírat i kojence, anebo jej použít na dětský zadeček jako ochranu před opruzením.

Zkušenosti s přírodními oleji na opalování

Všechny uvedené oleje jsou vynikajícími prostředky na pokožku před, v průběhu i po opalování. I když není hodnota jejich UV faktoru spolehlivě a ve velkém množství prokázána, dokážou nám velmi účinně pomoci při slunění. Hodnoty UV faktoru jsou velmi pohyblivé a nestabilní, obdobně jako třeba některé ovoce má za různých podmínek více konkrétního vitamínu, a za jiných zase méně. Obecně jsou s těmito oleji skvělé zkušenosti, které potvrzují ti, kteří je vyzkoušeli.

Já osobně jsem vyzkoušela olej z malinových semen a používám ho již třetí rok. I když mám ten nejhorší typ pleti pro opalování, velmi světlou pleť a trávím hodně času venku v přírodě, nikdy jsem se během jeho používání nespálila, naopak jsem se krásně opálila a neměla jsem žádné problémy. Navíc mi olej příjemně voní, odpuzuje hmyz všeho druhu i klíšťata, takže jej mohu jen doporučit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mrkvový, avelanový či kokosový olej na opalování. Který má nejvyšší UV faktor?