Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Mandlový olej a jeho přednosti. Je elixírem pro ženy všech věkových kategorií

Mandlový olej patří mezi velmi oblíbené oleje k vnitřnímu i vnějšímu použití. Nejenže má skvělé účinky a složení, ale také výborně chutná! Do jakých jídel se hodí a proti jakým neduhům jej můžeme používat?

Mandlový olej a jeho účinky

Mandlový olej se za studena lisuje mandlí. Má spoustu příznivých účinků na lidský organismus, a to jak na pokožku, tak na trávicí trakt a vnitřní orgány. Obsahuje hodně vitamínu E a A, také vápníku, hořčíku i zinku a mastných kyselin, například kyselinu olejovou, palmitovou, myristovou a linolovou. V mandlovém oleji najdeme i malé množství aminokyseliny zvané asparagin. Nejvíce ceněný je však mandlový olej pro vysoký obsah vitamínu E a vápníku.

Mandlový olej je pro své účinky vynikající pro ženy všeho věku. Stejně jako konzumace mandlí nebo mandlového mléka pomáhá i mandlový olej zmírňovat křeče při menstruaci a snižovat nepříjemné projevy PMS. U těhotných žen zase zamezuje bolestivým křečím v lýtkách a navozuje lepší psychickou pohodu, u kojících žen podporuje tvorbu mateřského mléka a přináší větší klid a spokojenost děťátka. Pro ženy, které se snaží otěhotnět, je rovněž prospěšný, protože jim dodává cenný vitamín E potřebný pro všechny pohlavní funkce. V přechodu pak pomáhá zmírňovat potíže s osteoporózou a psychickým napětím.

Kromě toho mandlový olej prospívá trávení, zmírňuje křeče střev i žaludeční nevolnost nebo překyselení žaludku, zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů a kůže, zabraňuje křečím a bolestem kloubů. Pomáhá též při infekcích a v rekonvalescenci, podporuje dobrý spánek a je také velmi prospěšný při stresu. Pro své skvělé účinky se hodí i pro děti, sportovce nebo seniory.

Arašídový olej – zdravý tuk i zpestření jídelníčku

Mandlový olej v kuchyni

Mandlový olej je v kuchyni velmi oblíbený. Pro svou sladkou a lahodnou chuť jej milují i děti v kaších, pudincích nebo ovocných jídlech, anebo třeba v domácím pečivu. Hodí se do koláčů a bábovek, ale nejlepší je používat ho zastudena do různých kaší, vloček a ovocných salátů. Určitě na něm nevařte a nesmažte. Dají se z něj připravit také sladkosti, které budou chutnat každému, zejména dětem.

Recept na domácí nutelu s mandlovým olejem

Připravte si malou keramickou misku, v ní rozmíchejte vidličkou mandlový olej, raw kakaový prášek, trochu mletého kardamomu a med v pevnějším skupenství, třeba pastovaný nebo zcukernatělý med. Získáte neskutečně lahodnou domácí nutelu, kterou si můžete vylepšit tím, že přidáte nesířené rozinky a loupané bílé mandle. Pak již stačí malá lžička a můžete s chutí polizovat…

Mandlový olej v kosmetice

Mandlový olej se využívá také zevně. Má skvělé účinky na pokožku, zejména na suchou pokožku. Přidává se do různých kosmetických prostředků pro ženy všeho věku, ale také do dětské kosmetiky pro miminka a batolátka. Přímo čistým mandlovým olejem můžete natírat citlivou dětskou pokožku, a to již miminek či dokonce novorozenců. Mandlový olej lze použít na noc na suchý obličej, při atopickém ekzému, výborný je k mazání suchých a rozpraskaných rtů, anebo i chodidel (suché paty). Mandlový olej můžete vyzkoušet k masáži celého těla, naředit jej s jiným rostlinným olejem, přidat pár kapek levandulového olejíčku a máte uvolňující masážní olej k použití před spaním či na dokonalé uvolnění svalů.

Mandlový olej se dá také přidat do koupele s pár kapkami vašeho oblíbeného esenciálního oleje, třeba s damašskou růží, nebo levandulí či neroli. Další možností je vyzkoušet olej i na vlasy nebo k ošetřování nehtů a suché kůžičky kolem nehtů, obzvláště třeba i při záděrech.

Mandlovým olejem lze ošetřovat bradavky po kojení, i rozpraskané bradavky, nebo také seboreu u dětí. V neposlední řadě můžete mandlový olej použít k masáži hráze před porodem, anebo jako lubrikant.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mandlový olej a jeho přednosti. Je elixírem pro ženy všech věkových kategorií